Yumurta Kaç Günde Bozulur?

Yumurta Kaç Günde Bozulur?
07.11.2022 20:50
Yumurtadan tavuğa, baklavadan pilava kadar hazırlayıp kısa süre içinde tüketemediğimiz besinlerin kaç günde bozulacağını merak ederiz. Yumurta, tavuk, makarna, pişmiş tavuk kaç günde bozulur? Baklava, mantar, pilav kaç günde bozulur? Yiyeceklere dair tüm bu bozulma sürelerini sizler için araştırdık, bilgi sahibi olmanız adına sizler için bu haberimizde her birini ele aldık.

Hayvansal gıdalar (et, süt, yumurta, yoğurt gibi) doğru koşullarda saklanmadığında hızlı bir şekilde bozulabilen yiyecekler arasındadır. Bu nedenle herhangi bir zehirlenme durumunun yaşanmaması için bu tür gıdalar bozulmadan tüketilmesine dikkat edilmelidir. Yumurta, buzdolabında muhafaza edilerek yaklaşık 5 hafta kadar bozulmadan kalabilmektedir. Bu 5 haftalık süre zarfı içinde yumurta rahatça tüketilebilmektedir.

Pişmiş Tavuk Kaç Günde Bozulur?

Hem sağlıklı olmasıyla hem lezzetli tadıyla en çok tercih edilmekte olan yiyeceklerden bir tanesi de tavuktur. Haşlaması ayrı kızartması ayrı çorbası ayrı yemekleri ayrı güzel olmaktadır. Hazırlanan yemeğinin tamamının tüketilememesi durumunda en doğru yöntemle saklanması gerekmektedir. Haliyle, pişmiş tavuğun kaç günde bozulacağı merak edilen konulardan bir tanesidir. Pişmiş tavuk en iyi buzlukta saklanmaktadır. Buzluktan çıkarıldıktan sonra işe çözülmesinin beklenmesi gerekmektedir. Bu işlem de buzdolabında yapılır. Pişirildikten sonra buzluğa atılmayan tavuklar ise buzdolabında üç güne kadar dayanabilmektedir.

Baklava Kaç Günde Bozulur?

Baklava, içerdiği şekerden dolayı dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken yiyeceklerden bir tanesidir. Baklava hızlı şekilde tüketilemeyecekse kuru ve serin bir ortamda saklanması gerekmektedir. Serin ve kuru bölgelerde saklanmakta olan baklava 3 ile 5 gün arasında rahatlıkla saklanabilmektedir.

Bunun bir de yaş baklava için olan durumu mevcuttur. Yaş baklava yaz mevsiminde 5 gün, kış aylarında ise 10 gün kadar saklanabilmektedir.

Pilav Kaç Günde Bozulur?

Pirinç, uygun koşullar altında saklanmış ise 4-5 yıla kadar tazeliğini koruyabilmektedir. Bunun için buzdolabına gerek de yoktur. Pilav ise bunun aksine kısa sürede tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Pilav, pişirildikten sonra 4-6 gün içinde tüketilmelidir. Buzdolabında bekletilme süresi de buna dahildir. Pilavınızın bozulmuş olduğunu en kolay böceklenme yolu ile anlayabilirsiniz. Bu böcekler genelde kahverengi olurlar. Paket sıkıca poşetlenip çöpe atılmalıdır.

Mantar Kaç Günde Bozulur?

Mantar hızlı ve kolay bir şekilde bozulmaktadır. Mantarın buzdolabında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Mantar çoğunlukla 1-2 gün içinde bozulmaktadır.

Makarna Kaç Günde Bozulur?

Pişmiş makarnanın saklanma süresi oldukça azdır. Özellikle sıcak odada kalmış ise 2 saatte bozulmaya başlayacaktır. Oda soğuk ise bu süre 8 saate kadar çıkmaktadır. Buzdolabında ise daha uzun süreli kalabilmektedir. Makarnanın matlaşması ile bozulmuş olduğu kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Tavuk Kaç Günde Bozulur?

Tavuk, pişirilmediği zaman kısa süre içinde bozulabilmektedir. Tavuk eti çiğ halde 1-2 gün buzdolabında saklanabilmektedir. Pişmiş tavuk eti ise 3-4 güne kadar muhafaza edilebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir