Yoğurt Otu Nedir?

Yoğurt Otu Nedir?
19.08.2022 12:37
Halk arasında kazotu, yapışkan otu, çobansüzeği ya da sünnetlik otu gibi farklı isimlerle de anılan yoğurt otu aslında nedir? Yoğurt otunu kullanmak isteyenler için; nasıl kurutulur, çayı nasıl yapılır? Yoğurt oyunun ne gibi faydaları bulunur, zararı var mıdır?

Yoğurt otunun bilinen tarihi epey eskilere dayanmaktadır. Eski zamanlarda kullanım alanı genellikle peynir hazırlamak için olduğundan yoğurt otu adı ile anılmaya başlanmıştır. Bitkisel tedavi yöntemleri arasında da adından sıkça söz ettiren bu şifalı bitkinin faydaları saymakla bitmiyor.

•             Yoğurt otu, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Vücutta dolaşan serbest radikallerin uzaklaştırılması için oldukça etkilidir.

•             Kanı temizlemek konusunda oldukça başarılı olan yoğurt otunun kan dolaşımına da katkısı olduğu bilinmektedir.

•             Kişilerde meydana gelen kırışıklıkların oluşumunu geciktirici etkisi vardır. Bu anlamda tam bir yaşlanma karşıtı bitkidir de denebilir.

•             Tiroide iyi geldiğine dair de çalışmalar bulunmaktadır.

•             Yoğurt otu, böbreklerde yer alan taş ya da kum gibi sorun yaratacak durumların çözülmesinde oldukça etkilidir. Bu gibi bir durum yaşayanlar için öncelikle doktor tavsiyesi alması elbette öncelikli olarak önerilmektedir.

•             Yoğurt otu ile hazırlanan çayın soğutularak gargara yapılması, ağız sağlığını korumak için birebir olduğu söylenmektedir.

•             Çayını tüketenlerin idrar söktürücü olduğu yönünde de yorumları bulunmakta. Bu sayede ödem attırıcı olduğu belirtilebilmektedir.

Yoğurt Otu Nasıl Kurutulur?

Yoğurt otunun şifasından faydalanmak isteyen kişiler, hemen buna nasıl erişeceğinin yollarını araştırmaya koyulurlar. Ülkemizde yaygın olarak; Antalya, Ankara, Bolu, Çanakkale ve Adana’da yetişen bu bitkinin dalından haline ulaşmanız mümkünse tazesinden kurutmanız daha iyi olacaktır. Bunun için güneşte kurutma yöntemini tercih edebilirsiniz. Elbette yoğurt otunu kuruturken güneşe serdiğinizde, arada bir havalandırmayı ihmal etmeyin.

Yoğurt Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Yoğurt otu pek çok uzman tarafından dillendirilen ve çayının tüketimi önerilen bir bitkidir. Şişkinlikler, cilt rahatsızlıkları, romatizma ağrıları için mucizevi bir şekilde faydası bulunan bu otun çayı şu şekilde hazırlanmaktadır.

Yoğurt otu çayını tarifi: 1,5 su bardağı kadar bir kaynar suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş yoğurt otu atılır ve birlikte 6 dakika kaynatın. Bu kaynatma işleminin ardından çay olarak tüketebilirsiniz. Fakat yalnızca bununla sınırlı kalmak istemezseniz, arta kalan ve soğuyan bu çayı pansuman olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca gargara yaparak da değerlendirebilirsiniz.

Yoğurt Otu Çayı Zararları

Yoğurt otu çayının belirlenen ve öngörülen kesin bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Fakat elbette, tüketilen her şeyde olduğu gibi bu çayın tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekir. Aşırıya kaçılması halinde böbrekler üzerinde istenenden fazla yük birikebilir. Bu ve bunun gibi problemler ile karşı karşıya kalınmaması için alternatif tıp alanında yer alan kürlerin kullanımı belirlenen ölçülerden fazla kullanılmamalıdır. Vücutta başka bir aksaklığı tetiklemesine müsaade edilmemelidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir