Yoğurt Mayalama Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Yoğurt Mayalama Hakkında Merak Edilen Bilgiler
19.08.2022 12:21
Yıllardır evlerimizde yoğurt mayalarız. Peki, yoğurt mayalama hakkında merak edilenler nelerdir? Yoğurt mayalarken üstü kapatılır mı? Yoğurt mayalarken karbonat atılır mı, ekşi olmaması için ne yapılır, hangi dua okunur?

Yoğurt mayalama hakkında merak edilen bilgileri herkes az çok bilir. Fakat bu işin püf noktaları vardır. Bu püf noktaları bildiğiniz takdirde yoğurdunuz daha lezzetli ve uzun süreli kullanıma sahip olacaksınız. Hazır süt ile mi yoksa doğal yapım sütle yapımlar da önemlidir. Eğer hazır süt ile yapıyorsanız bir miktar sütü kaynatın daha sonra sütün içine yoğurdu mayalayın. Sıcak bir bez ile üzerini örtün. Doğal yapım inek sütü alıyorsanız. Sütü kaynatın ve kaynattıktan sonra biraz dinlendirin. Mayalamak istediğiniz en lezzetli yoğurdu süte çalarak ağzını örtün ve sarın. Sardığınız yoğurdu diğer gün mis gibi olduğunu kavrayacaksınız. Püf noktaları sütün çok sıcak olmamasıdır. Eğer sıcak şekilde mayalanırsa yoğurt sulu olacaktır. Sulu bir yoğurt yemek istemiyorsanız, yoğurdun ılık şekilde olması gerekir.

Yoğurt Mayalanırken Üstü Kapatılır Mı?

Yoğurt mayalanırken üstü kapatılması önemli bir püf noktadır. Herhangi bir bakterinin olmaması açısından yoğurdun kısa sürede mayalanması sağlanır. Eğer yoğurdu çok sıcak koymazsanız ve yoğurdun üzerini kapatırsanız daha kaymak şeklinde mayalanmasını sağlar. Yoğurt mayalanması biraz pratik ve el yatkınlığına bağlı bir işlem olmasıdır. İlk defa yapanlar olursa bir takım püf noktaları vardır. Bu noktalara dikkat etmeleri için belirli yazılarda bilgiler verilir. Bu bilgileri daha detaylı bir şekilde işlem yapılması için kişilerin doğru kaplar ve sütün sıcaklarını doğru şekilde ayarlaması gerekir. Bazen içine bazı kişiler farklı şeylerde atabilir, herkesin kendi tarzı olduğu ve bu yönteme göre mayaladığı yoğurdun kıvamı tutturabilir.

Yoğurt Mayalarken Karbonat Atılır Mı?

Yoğurt mayalarken karbonat atılabilir. Yoğurdun daha pek ve dolgun şekilde mayalanmasını sağlar. Bazen karbonat çok fazla kaçabilir. Bu sefer de tadında tatsızlık oluşmaktadır. Bu tadı dengelemek önemlidir. Doğru miktarda atılan karbonat, yoğurdun daha güzel kıvam verilmesini sağlar. Uzun süre dolapta kalıp ekşimesini de engellemektedir.

Yoğurt Mayalarken Ekşimemesi İçin Ne Yapılır?

Yoğurt mayalarken ekşimemesi için yapılacak olan ilk sıradaki bilgi mayalacağınız yoğurdun ekşi olmamasıdır. Eğer yeni ve güzel mayalanmış bir yoğurt ile mayalarsanız daha sağlıklı bir mayalama işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız. Diğer bir püf nokta ise sütün daha ılık olmasıdır. Eğer süt çok sıcak olursa sulanma ve mayalanmama gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Mayalanacak olan kabın da önemi büyüktür. Büyük ve hava alan bir kaba mayalanan yoğurtların daha kısa sürede mayalandığı da bilinir.

Yoğurt Mayalarken Hangi Dua Okunur?

Yoğurt mayalarken herhangi bir dua okunup, niyet çok önemlidir. Eğer doğru şekilde dua okumadan da niyet ederseniz, yoğurdunuz her türlü sağlıklı şekilde mayalanır. Bundan dolayı niyetinizi temiz tutup güzel sağlıklı şekilde kurallara uyduğunuzda yoğurdunuz mayalanır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir