Yıldız Sarayı Nerede?

Yıldız Sarayı Nerede?
06.06.2022 13:05
Yıldız Sarayı, Osmanlı Devleti’nin en değerli eserleri arasında sayılmaktadır. Etkileyici ve oldukça zarif bir mimariye sahip olan Yıldız Sarayı’nı kim ne zaman yaptırdı? Ziyaret etmek isteyen kişiler için, Yıldız Sarayı’nın tadilatı bitti mi, ziyaret saatleri ne zaman?

Her yıl pek çok ziyaretçi alan ve mimarisi ile büyüleyen Yıldız Sarayı, ülkemizin İstanbul şehrinde yer almaktadır. Gitmek isteyenler için, oldukça canlı bir yapısı olan Beşiktaş ilçesinde bulunmaktadır.

Yıldız Sarayı’nı Kim Yaptırdı?

Yıldız Sarayı, Mihrişah Sultan tarafından inşa ettirilmiştir. Sultan III. Selim’in annesi olan Mihrişah Sultan, bu sarayı inşa ettirirken içinde köşkler, idare, servis yapıları, emniyet, parklar ve daha nicelerine ev sahibi yapsın istemiştir. Bu anlamda içeriği diğer saraylar ile kıyaslandığında daha kompleks olan Yıldız Sarayı, döneminde uzunca bir süre kullanılmıştır.

Yıldız Sarayı Özellikleri Nelerdir?

Yıldız Sarayı, Osmanlı Devleti’nde inşa edilen son saray olma özelliğindedir. Bu önemli sarayın yapımı oldukça uzun sürmüştür. Hatta öyle uzun sürmüştür ki inşaat süresi, farklı padişah dönemlerine de tekabül etmiştir. Yıldız Sarayı’nın tüm bunlar haricindeki özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

-         Saray içinde birbirinden farklı 9 adet yapı bulunmaktadır,

-         Köşk ve kasırlardan oluşan Yıldız Sarayı’nın içinde Malta Köşkü, Çadır Köşkü ve Büyük Mabeyn Köşkü bulunmaktadır,

-         Sarayın içinde eczaneler, tamirhaneler, harem binaları, çini atölyesi gibi pek çok farklı yapı bulunmaktadır,

-         Günümüzde halen yapı, dönemindeki gibi korunmuştur. Bu sebeple ziyarete gidenler, o dönemi gerçekten yaşıyor gibi hissetmektedirler,

-         Saraya giriş için kullanılan 4 adet kapı bulunur.

Yıldız Sarayı Ziyarete Açık Mı?

Yıldız Sarayı, normalde ziyarete açıktır. Fakat geçici olarak restorasyon sebebiyle ziyarete kapalıdır.

Yıldız Sarayı Açık Büfe Kahvaltı Fiyatları

Yıldız Sarayı’nda yer alan mekânda kahvaltı etmek isteyenler için; daha önce ziyaret edenler oldukça makul fiyatları olduğu söylemektedir. Fakat fiyatlar halen arada bir güncellenmektedir.

Yıldız Sarayı Açılış Kapanış Saatleri Nedir?

Restorasyon sebebiyle henüz ziyarete açılmamış olan Yıldız Sarayı’nın normalde kapanış saati 18:00’dır.

Yıldız Sarayı Borçla Mı Yapıldı?

Evet. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine tekabül eden Yıldız Sarayı, yapılan işlemler için borç para kullanmıştır. Osman Devleti’nin son dönemlerinde çöküşü yaklaşırken şatafatlı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Yıldız Sarayı da çökmediklerini göstermek istercesine yapılan yapılardan bir tanesidir.

Yıldız Sarayı Tadilatı Bitti Mi?

Hayır. Resmi sitelerinde yer alan bilgilere göre Yıldız Sarayı’nın tadilatı henüz bitmemiştir.

Yıldız Sarayı Düğün Çekimi Fiyatları Nedir?

Düğün için fotoğraf çekimi yapmak isteyenlerin favori mekanlarından olan Yıldız Sarayı’nda çekim yapmanın saatlik ücreti 2000 TL’dir. Bunun için önceden izin almak şarttır.

Yıldız Sarayı'na Nasıl Gidilir?

Yıldız Sarayı, Beşiktaş’ta yer almaktadır ve halk otobüsleri ya da İDO seferleri ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Yıldız Sarayı Kaç Yılında Yapıldı?

Yıldız Sarayı, 1880 yılında yaptırılmıştır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

TARİH Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir