Yeşil Mercimek Gaz Yapar Mı?

Yeşil Mercimek Gaz Yapar Mı?
04.11.2022 15:01
Tükettiğimiz gıdalar içerdikleri maddelerden dolayı kimi zaman gaz problemi yaratabilmektedir. Yeşil mercimek, yeşil çay, yer elması, yaprak sarma gaz yapar mı? Zeytin, zencefil, zerdeçal, zeytinyağı gaz yapar mı? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Sağlıklı beslenmek insanlar için oldukça önemlidir. Vücudumuzun işlevini koruyabilmesi için birçok noktasında besin kaynaklarından yararlanmamız gerekmektedir. Sağlıklı beslenmekte sağlıklı olabilmemiz için en başlıca gelen kuramlardan bir tanesidir. Tahıl grubunda yer alan yeşil mercimekte sağlık için oldukça faydaları bulunan gıda türlerinden bir tanesidir.

Yeşil mercimek, demir ve folat bakımından oldukça zengin bir besindir. Lif açısından önemli olan yeşil mercimek özellikle diyabet hastaları için önemlidir. Yeşil mercimek bilinen faydaları arasında;

-         Kas yapısını güçlendirmesi,

-         Şeker hastalığın iyi gelmesi,

-         Kolesterol düşürücü özelliğinin olması,

-         Kalp sağlığını desteklemesi,

-         Kanserle mücadele etmesi,

-         Sinir sistemine iyi gelmesi,

-         Kilo vermeye yardımcı olması,

-         Antioksidan kaynağı olması vardır.

Yüksek protein içeren yeşil mercimek lif açısından oldukça zengindir. Bundan dolayı gaz yapabilmektedir. Ancak, özel pişirme yöntemleri ile pişirildiği zaman gaz yapmamaktadır. Bunun için yapmanız gereken şeylerden bir tanesi mercimeği suda bekletmek ve yapıldığı gün tüketmektir.

Yeşil Çay Gaz Yapar Mı?

Bitki çayları arasında en popüler olan çaylardan bir tanesi de yeşil çaydır. Yeşil çay, normal çayın elde edildiği bitkinin en üst tarafındaki yapraklardan elde edilmektedir. Siyah çayın aksine fermente edilmeden hazırlanan çay, yeşil rengini almaktadır. Yeşil çay uyarıcı etkiye sahiptir bundan dolayı güne enerjik ve dinç uyanmanızı sağlar.

Birçok özelliği bulunan Yeşil çay doğru tüketildiği takdirde dikkat toplamaya, ödem atmaya, kilo vermeye ve sakinleşmeye yardımcı olmaktadır. Yeşil çay sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı olur ve fazla tüketildiği takdirde şişkinlik ve gaz yapabilmektedir.

Yer Elması Gaz Yapar Mı?

Yer elması toprağın altında yetişir ve bir kış meyvesidir. Anavatanı Kuzey Amerika olan yer elması Türkiye’de yetiştirilmektedir. Yer elması içinde birçok mineral ve vitamin bulundurur. Aynı zamanda içinde nişasta bulundurmaması da şeker ve tansiyon hastalarının rahatlıkla tüketebilmesini sağlamaktadır.

Yer elmasının birçok faydası vardır. Bu faydalar;

-         Bağışıklığı arttırması,

-         Kansere karşı koruma sağlaması,

-         İdrar söktürmesi,

-         Basur şikayetlerine iyi gelmesi ve basuru en aza indirmesi,

-         Kansızlığı önlemesi,

-         Kan şekerini düzene sokması,

-         Düzenleyici ve besleyici olması gibi birçok fayda sağlamaktadır.

Yer elması içinde inulin adlı bir madde vardır. Bu madde bağırsaklar için oldukça faydalıdır ancak bu madde sindirim sistemini de zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı yer elması gaz sorunu yapabilmektedir.

Yaprak Sarma Gaz Yapar Mı?

Yaprak sarma yaprağının içinde pirinç başta olmak üzere yöresine göre değişen diğer iç malzemeleri karıştırılarak yapılan bir yemektir. Osmanlı mutfağı kökenli olan yaprak sarma, Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Zeytinyağlı ya da kıymalı yaprak sarma gibi birçok çeşidi vardır.

Yaprak sarma çok tüketilmediği takdirde gaz yapmamaktadır. İçerdiği besinlere göre de gaz yapıp yapmadığı değişmektedir. Lif oranı yüksek bir besin ile yapılan yaprak sarma gaz yapabilmektedir.

Zeytin Gaz Yapar Mı?

Zeytin geleneksel olarak Akdeniz iklimine özgü olan bir ağaç türünün meyvesidir. Zeytin ağacından elde edilen zeytin sofralarda zeytin ve zeytinyağı olarak yerini alır. Siyah zeytin ve yeşil zeytin en sık tüketilen kahvaltılık ürünlerindendir.

Yeşil zeytin ve siyah zeytin gaz yapan besinler arasında yer almamaktadır. Aynı zamanda siyah ve yeşil zeytinin şişkinliği giderici bir etkiye sahip olduğu da bilinenler faydaları arasındadır.

Zencefil Gaz Yapar Mı?

Zencefil, kendi adını oluşturan zencefilgiller ailesine mensup olan bir kök bitki çeşididir. Asya kıtasının tropik ve yarı tropik iklime sahip olan yerlerinde yetişmektedir. Günümüzde ham madde olarak da kullanılan zencefil, taze ya da kurutulmuş olarak direkt beslenme amaçlı da tüketilmektedir.

Zencefil içinde oldukça fazla su barındırır ve oldukça düşük karbonat ve yağ oranına sahiptir. Zencefilin en bilinen faydaları arasında hazımsızlığa ve mide şişkinliklerine yardımcı olması gelir. Bunun yanı sıra mide ve bağırsaklardaki gazın sökülmesine yardımcı olur. Bundan dolayı gaz yapmaz ve oluşan gazın çıkarılmasına yardımcı olur.

Zerdeçal Gaz Yapar Mı?

Znecefilgiller ailesine mensup bir diğer bitki türü olan zerdeçal Güney Asya temelli olup tüm dünyaya buradan yayılmıştır. İçerisinde kurkumin adlı bileşeni bulunduran zerdeçal, sağlık için olumlu etkilere sahip bir bitkidir. Birçok yönde tüketilen zerdeçal en çok yemeklere, çayların içine ve yoğurt ile karıştırılarak tüketilmektedir.

Zerdeçal içerisindeki kurkumin maddesi sayesinde doğal bir antienflamatuvardır. Bu sayede hastalıkların iyileşmesini hızlandırır. Zerdeçalın kalp ve damar hastalıklarına, kansere ve metabolik sendroma karşı koruduğu da bilinmektedir. Sağlığa birçok faydası bulunan zerdeçal gaz yapmamaktadır.

Zeytinyağı Gaz Yapar Mı?

Zeytin ağacı meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renkte sıvı bir yağ olan zeytinyağı oldukça sık tüketilmektedir. Zeytinyağı yemekleri ve salataları oldukça lezzetlendiren doğal bir yağdır. Bundan dolayı raflarda yerini oldukça fazla alan bir gıdadır.

Zeytinyağının en bilinen faydaları arasında;

-         Karaciğeri temizlemesi,

-         Sindirimi düzenlemesi,

-         Metabolizmayı hızlandırması,

-         Kemikleri güçlendirmesi,

-         Saç bakımına etkisi ve güçlendirmesi,

-         Cildi koruması,

-         Kan basıncını düzenlemesi gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Zeytinyağı sağlığa oldukça faydalı besinler arasındadır. Özellikle sabahları aç karnına içilen zeytinyağı mideyi rahatlatır, yanmayı ve gaz problemini önler. Zeytinyağı gaz yapmamakla beraber gaz problemi olan kişiler için oldukça faydalıdır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir