Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?
19.08.2022 11:48
En çok tercih edilen yemişlerin başında gelen yer fıstığı yararları da oldukça fazladır. Yer fıstığının faydaları nelerdir, yer fıstığı besin değeri kaçtır , yer fıstığı kaç kaloridir , yer fıstığı ağaçta mı yetişir, yer fıstığı cinsel gücü artırır mı sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Özellikle spor yapan insanlar için yer fıstığının tüketilmesi ayrıca tavsiye edilmektedir. Çünkü yer fıstığı tüketimi ile beraber enerji alımı da sağlanır. Ülkemizde en çok tüketilen kuruyemişlerden bir tanesi de yer fıstığıdır lezzeti ile beraber sağlığa faydaları da çoktur. Vitamin mineral ve antioksidan noktasında da fazlaca zengin olan yer fıstığı baklagiller ailesinde bulunan bir yemiştir. Genel anlamda gıda sanayisi için yetiştirilen yer fıstığı küçükten büyüğe birçok kişinin severek yiyeceği bir besindir. Yer fıstığının faydaları ise aşağıdaki gibidir;

- Kötü kolesterol oranını düşüren yer fıstığı iyi kolesterol düzeyinde yükseltmekte.

- Kolon ve mide kanserini koruyucu etkisi bulunur.

- Kan şekeri oranını dengelemeye faydalı olur.

- Yer fıstığı E vitamini açısından fazlaca zengindir. Bundan sebep cilt sağlığına da son derece yararlıdır.

- Yer fıstığı aminoasit ve proteinler açısından da zengin olmasından sebepli sağlıkla büyümeyi gerçek yapar.

- Bu nedenle çocukların yer fıstığı yemesi önerilir. Fakat bunun miktarı oldukça önemlidir.

- Yer fıstığı içerisinde barındırdığı omega- 3 yağları ile saç dökülmesi ve kırılmasına karşı da fazlaca etkili bir besindir.

- Saçların parlak ve güçlü görünmesine fayda eder.

- Yer fıstığı içerisinde bulunan yağlar vücut için çok yararlı yağlardır. Bu sebeple tüketimi ayrıca tavsiye edilen yer fıstığı seratonin hormonunun da yükselmesine yararlı olur. Böylelikle depresyona karşı da savaş veren bir özelliğe sahiptir.

- Yer fıstığının içinde doymuş yağların barınması kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etkiye neden olur. Bundan dolayı kalp ve damar hastalıkları önemi noktasından oldukça avantajlı olan yer fıstığı tüketimi inme riskini de azaltmaktadır.

- Alzhemier rahatsızlığına yakalanma riskini azaltan yer fıstığı yeme özellikle yaşlılarda tavsiye edilmektedir.

- Hafızayı kuvvetlendiren yer fıstığı özellikle öğrencilerde tüketimi tavsiye edilmektedir.

- Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşır.

- Hafızayı kuvvetlendirir içinde bulunan C vitamini olduğu için bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

- İlk tercih sebebi içinde enerji vermesinden sebepli sporcular aracılığıyla oldukça fazla tüketimi tavsiye edilmektedir.

-Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

-Her yaştan hemen hemen her kişinin kolaylıkla tüketebileceği yer fıstığı çok tüketimi de zararlı olabilmektedir. Bu nedenle yer fıstığının tüketiminde de dikkatli olmak lazımdır. Yer fıstığı yararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kötü kolesterolü düzenleme açısından fazlaca yararlı olan yer fıstığı hafızayı kuvvetle. Aynı vakit kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu özelliğe bulundurur. Bu nedenle inme riskini azaltır. Kabızlıktan korur, beyin gelişiminde faydalıdır.

Yer Fıstığı Besin Değeri Kaçtır?

1 Avuç Yer Fıstığı 226,80 kalori kadardır. Yer Fıstığı içinde 6,45 Karbonhidrat(g),10,32 Protein(g),19,70 yağ(g),3,40 lif(g),7,20 Sodyum(mg),282,00 potasyum(mg),36,80 Kalsiyum(mg),1,83 ve demir bulundurmaktadır.

Yer Fıstığı Kaç Kaloridir?

1 adet yer fıstığı: 6 kalori. Bir avuç kadar yer fıstığı: 227 kalori. Bir yemek kaşığı yer fıstığı: 57 kaloridir.

Yer Fıstığı Ağaçta mı Yetişir?

Yer fıstığı isminde de "yer" sözcüğü geçse de çoğunlukla ağaçta yetiştiği düşünülen bir yiyecektir. Yer fıstığı baklagiller ailesine aittir ve yer fıstığının meyveleri yani yemişleri toprağın altında yetişmektedir.

Yer Fıstığı Cinsel Gücü Artırır mı?

Yağ ve tuz miktarı fazla olan yer fıstığı, cinsel yaşamdaki tüm sorunları yerle bir eder. Günde 1 avuç yenilen bu kuru yemiş bol enerji ihtiva etmekte, cinsel isteği ve gücü artırmaktadır. Erkeklerde ise başa bela olan iktidarsızlığa karşı çare olmaktadır. Harici sperm sayısını da artırmaktadır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir