Yenilebilir Çiçekler Nelerdir?

Yenilebilir Çiçekler Nelerdir?
09.06.2022 10:37
Yenilebilir çiçekler, birçok farklı mutfak stilinde kullanılmaktadır. Yenilebilir çiçekleri yemek ve gıdalarda kullanmak güvenlidir. Yenilebilir çiçeklerin neler olduğu, faydaları, hangi marketlerde satıldığı ve nasıl yetiştirildiği hakkında merak edilen bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Yenilebilir çiçekler, yemeklere estetik bir görünüm kazandırmak için kullanılan çiçeklerdir. Bu çiçekler; soslar, salatalar, içecekler ve başlangıçlar gibi birçok yemeğe benzersiz bir lezzet katar. Bunun yanı sıra yenilebilir çiçekler, yemekleri renklendirmek için kullanılmaktadır. Yenilebilir çiçekler arasında yer alan hibiskus bitkileri, genellikle tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişir. Süslü ve büyük çiçekler üreten bu çiçeklerin birçok türü vardır.  En popüler yenilebilir çeşidi ise ebegümeci olarak bilinmektedir. Hanımeli de yenilebilir çiçeklerden biridir. Kendine has bir aroması olan bu çiçek, tatlı tadı ve tıbbi kullanımları ile bilinen kokulu bir çiçektir. Doğrudan bitki olarak yenilebilmesinin yanı sıra birçok farklı yemeği tamamlamak için de kullanılabilir. Gül ise en yaygın olarak kullanılan yenilebilir çiçekler arasında yer alır. Gülün bütün çeşitleri yenilebilir özelliğe sahiptir. Gül yaprakları tatlılara ve içeceklere eklenebilmektedir.

Yenilebilir Çiçek Faydaları Nelerdir?

Yenilebilir çiçeklerin faydalarından biri yemeklere lezzet katmasıdır. Birçok yenilebilir çiçek besleyici özelliğe sahiptir. Yenilebilir çiçekler aynı zamanda sağlığınızı destekleyebilecek güçlü antioksidanlar ve iltihap önleyici bileşikler içerir. Bununla birlikte bu çiçekler arasında yer alan karahindiba çiçeği, idrar söktürücüdür ve iltihabı gidermeye yardımcı olur. Karahindiba çiçekleri, çaylara, salataya ya da çorbalara eklenerek kullanılmaktadır. Yenilebilir çiçeklerden biri olan papatya, kaygıyı azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan menekşeler de yenilebilir çiçekler arasındadır. Menekşe; cilt problemleri, artrit, astım ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar için faydalıdır. Bu çiçekler, salata ve çorbalara ekleyerek kullanabilmektedir.

Yenilebilir Çiçek Hangi Marketlerde Var?

Yenilebilir çiçekler birçok markette bulunur. Daha çok büyük gıda marketlerinde bulunan bu çiçeklere internet üzerinden de ulaşılabilmektedir.

Yenilebilir Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Yenilebilir çiçeklerin organik olarak yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu çiçekleri yetiştirirken böcek ilacının kullanılmaması önemlidir. Yenilebilir çiçekler ekerken farklı birçok çeşidi tercih ederek yaz aylarında istediğiniz kadar çiçek toplayabilirsiniz. Saksılara veya bahçeye ekebileceğiniz bu çiçekleri, kullanmadan hemen önce kesmek gerekmektedir. İhtiyaç duyarsanız soğuk suda dikkatli bir şekilde yıkadıktan sonra kullanabilirsiniz. Çiçekleri olan ve bakım gerektirmeyen bahçenize eklenebilecek birçok yenilebilir çiçek çeşidi vardır. Tohumdan veya başlangıçtan yetiştirebileceğiniz yenilebilir çiçekleri güvenli bir şekilde bahçenizde ya da evinizde yetiştirebilirsiniz.

Yenilebilir Çiçek Nasıl Yapılır?

Yenilebilir çiçekleri yapmak ve kullanmanın birçok yolu vardır. Yenilebilir çiçekleri taze veya kurutulmuş olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşni olarak ya da bütün halde ekleyebilirsiniz. Yenilebilir çiçekler içecekleri lezzetlendirmek ve renklendirmek için kullanılmasına ek olarak salatalara, soslara ve ana yemeklere şık bir görünüm katmak için de kullanılmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir