Yenidoğan Bebek Tuzlanır Mı?

Yenidoğan Bebek Tuzlanır Mı?
04.11.2022 14:58
Yeni doğan bebekler hakkında bilinmeyen detayları ile araştırmalar yaptık. Yeni doğan bebek tuzlanır mı, neden tuzlanır, neden kusar, neden uyumaz? Acıkınca uyanır mı, kaç ml anne sütü içer?

Yenidoğan bebeklerin tuzlanması şu anki dönemlerde yapılmaz. Eski adetlere göre yani doğu kısımlarında bu gelene vardı. Çocukların yıkanırken tuzlanması onların daha kuvvetli ve zihinlerin açık olması için yapılırdır. Fakat uzmanlar bu durumu pek önermez. Çünkü bebeklerin vücut yapıları yeni doğduklarında hassas olduğu için tahriş olma oranını yükseltmiş oluyorsunuz. Bunu da düşünerek tuzun vücuttaki sıvıyı da hızlı şekilde alması ve bebeğin daha riskli hastalıklara yöneleceği anlamına gelir.

Yenidoğan Bebek Neden Tuzlanır?

Anadolu adetlerine göre yenidoğan bebeğin tuzlanması hastalanmaması ve daha kuvvetli olması açısından yapılır. Özellikle daha okumamış ve pek bilgisi olmayan kişiler tarafından hurafe denilen davranışlar yapılır. Bu tuzlama da onlardan biridir. Uzman çocuk doktorları tuzlama konusundan dolayı birçok çocuğun daha büyük hastalıklara ve ciltlilerinde sorun olduğunu araştırması ile açıklamıştır.

Bebeklerin o hassas ciltlerinde kızarma ve leke gibi ileriye dönük birçok kötü durum olur. Hem bebeğin rahatsız olması hem de kalıcı izler gibi birçok olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bilinçli anneler ve araştırma yapan anne adayları bu gibi hassas durumları çocukları üzerinde denememeleri gerekir.

Yenidoğan Bebek Neden Kusar?

Yenidoğan bebeklerin en büyük sorunlarından biri de kusmaları olmaktadır. Bebeklerin mideleri doğduktan sonra aşamalı şekilde gelişir. Her hafta ve her ay bebeğin yemesine göre mide genişler. Eğer bebek çok fazla yerse ve gaz oluşumu neticesinde kusma olayı olur. Diğer bir konu da midesinin üşütmesi olacaktır. Bu gibi durumlarda yoksa doktora gidilmesi gerekir.

Eğer kusma aşırı derece olursa bebeklerde farklı sorunlarında meydana geldiği görülür. Gaz sancı ve çok yemesinden sonra kusmanın olması olağan bir durumdur. Fakat yemekten bir süre sonra aşırı kusmada herhangi farklı bir sorun olduğu anlamına da gelir. Yenidoğan küçük çocuklarda mideleri ile farklı sorunların olması da gözlemlenir. Bunları araştırarak doktorunuza başvurmanız gerekir.

Yenidoğan Bebek Neden Uyumaz?

Yeni doğmuş bebeklerde uyumama gibi kolik durumlar söz konusu olabilir. Gaz sancısı da bunlardan biridir. Bebeklerde ağır derece geçen gaz sıkıntısı onların uyumalarına engel durumlar arasındadır. Bu yüzden anneler gaz yapan besinlerden uzak durması gerekir. Eğer gaz sancısı yoksa bazı bebekler kolik olarak doğar. Yani dünyaya alışma evresi biraz sıkıntılı geçer. Bu bebeklere kolik denir. Bu sebeplerden ötürü uyumazlar.

Yenidoğan Bebek Acıkınca Uyanır Mı?

Yenidoğan bebekler acıktıklarında ağlarlar. Ya da ellerini emmeye başlarlar. Bunun gibi tepkiler verdiklerinde bebeğinizi emdirmeniz gerekir. Ya da mama vermeniz gerekir. Bebekler bu gibi reaksiyonlar vücutları ile ya da ağlayarak tepki vermesi annenin onlara yavaş yavaş alışması ile anlaşılır hale gelir.

Yenidoğan Bebek Kaç ml Anne Sütü İçer?

Yenidoğan bebeklerin her gün mide oranları değişir. Genellikle 40 ile 70 ml arasında bir süt içmeleri gözlemlenir. Bu oran aydan aya değişir. Bebeğin büyüme hızı da etkilidir. Eğer iştahlı bir bebekse daha yüksek milimlerde süt içer.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir