Yenidoğan Bebek Gece Kaç Kez Emzirilmeli?

Yenidoğan Bebek Gece Kaç Kez Emzirilmeli?
14.12.2022 18:52
En çok merak edilen konuların başında yeni doğan beslenmesi gelmektedir. Peki yeni doğan bebek gece kaç kez emzirilmeli? Karnının doyduğu nasıl anlaşılır? Uyandırılıp emzirilmeli mi? Emmeyi reddediyorsa ne yapılmalı? Emziren anne göğsü ne kadar sürede dolar? Süt tıkanıklığı nasıl açılır? Merak ettikleriniz için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde emzirmeye devam edilebilmesi için sık sık alıştırma yapılır. Hem bebeğin memeyi tutma ve çekme egzersizleri yapılır hem de yutak sistemi gelişmiş olur. Genellikle bu durum 4. Günün sonunda sistematik bir şekilde oturur ve bebek özellikle ilk aylarında gecede 3 saatte bir olmak üzere emzirilmesi uygundur.

Yeni Doğan Bebeğin Karnının Doyduğu Nasıl Anlaşılır?

Henüz midesi çok küçük olan bebeğiniz sürekli olarak acıkabilir. Anne sütü bebekler için ne uygun en mucizevi yemektir. Kolay sindirildiği için 6. Aya kadar sadece anne sütü ile besleyebilirsiniz.

Bebeğinizi beslerken bebek memeyi ağzından bırakıyor ve siz zorlasanız dahi almıyorsa doyduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca doyan bebek huzurlu ve mutlu görünecektir. Bu tip gözlemlerle doyduğunu anlayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Uyandırılıp Emzirilmeli Mi?

Yeni doğan bebeklerin beslenme rutinlerinin yanında en çok ihtiyaç duydukları şey uykudur. Bebeğinizi besledikten sonra daha erken aylarda hemen uyumak isteyecektir. Bu gelişiminin en önemli parçalarından birini ifade etmektedir.

Bebeğinizi doyurduktan sonra belli aralıklarla uyanacak ve tekrar beslenmek isteyecektir. Fakat bebeğinizin uykusu 4 saati aşarsa sizin gece uyandırıp beslemeniz gerekmektedir.

Bebek Emmeyi Reddediyorsa Ne Yapmalı?

Anne sütü en değerli en eşsiz besinlerden biridir. Ve bebeğinizin bu besinden mümkün olduğunca çok faydalanmasını sağlamamız gerekmektedir. Bebeğinizin yeterli beslenmediğini ve memeyi reddettiğini düşünüyorsanız endişelenmeyin. Yapabileceğiniz bazı yöntemler var.

Bebeğinizi uykuya geçiş esnasında ya da uyurken emzirebilirsiniz

Hareket halindeyken,

Emzirme pozisyonunuzu değiştirerek deneyebilirsiniz.

Bebeğinizle iletişim kurarak göz ve ten teması içerisinde ona gülümseyerek ya da ninni gibi kısık sesle bir melodi eşliğinde emzirmeyi deneyebilirsiniz.

Tüm bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat hala emmiyor ve devamlı olarak memeyi reddediyorsa, mutlaka bir çocuk doktoruna görünmelisiniz.

Emziren Anne Göğsü Ne Kadar Sürede Dolar?

Göğsünüzde bir miktar bile olsa süt olması bebeğinizin beslenmesinin en önemli parçalarından biri. Zaten minik olan midesine indirdiği bir yudum süt bile gelişimini yüksek oranda desteklemeye yetecektir. Sürekli olarak emzirme egzersizi yaparak süt kanallarınızın tekrardan dolmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir memede süt oluşması emzirme egzersizlerine bağlıdır. Normal bir süreçte bir memenin tekrar süt dolması, 3 saat kadar bir sürede yenilenecektir. İlk dönemlerde doğal sürece bağlı olarak bu daha erken saatlerde dolabilirken, ilerleyen dönemlerde 4-5 saati bulacaktır.

Süt Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Memede ağrılı bir sertlik varsa, bir bölgede daha sıcak bir his varsa, halsizlik, sertlik ve göğüs koltuk altı bölgelerinizde şiddetli ağrı hissediyorsanız bu süt kanallarınızın tıkandığı anlamına gelmektedir.

Bunun için yapabilecekleriniz, ılık bir duş almaktır. Vücudunuzun gevşemesine yardımcı olacak masajlar yapabilirsiniz. Göğsünüzü avuç içinizde iyice kavrayarak yumuşak ama ritmik hareketlerle kanallarınızın açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir