En Önemli Kadın Hatalıklarından Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

En Önemli Kadın Hatalıklarından Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?
22.07.2022 19:47
Meme kanseri küresel olarak oldukça fazla artış gösterdi. Meme kanseri nedir? Meme kanseri belirtileri nelerdir? Meme kanseri elle nasıl anlaşılır? İşte detaylar…

Meme kanseri günümüzde pek çok kadının mustarip olduğu bir hastalık çeşididir. Zaman içerisinde artış gösteren meme kanseri vakaları, bu konuda kadınların bir an önce bilinçlenmesi gerektiğini göstermektedir. Özellikle doğum sonrasında ortaya çıkan meme kanserine karşı bilinçli olmalı ve düzenli olarak test yaptırılmalıdır.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerden birinde meydana gelen değişiklikler ve onun kontrolsüz büyümesi sonucu oluşan bir tümörden kaynaklanan bir hastalıktır. Kanserli doku önce yakın çevresine, ardından memenin yakınındaki lenf bezlerine yayılır. Zamanında teşhis ve tedavi edilmeyen hastalarda kanser diğer organlara yayılarak tedavi edilemez bir aşamaya ilerler. Meme kanseri bilançosu son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Birinci sınıf istatistiklere göre, meme kanseri bilançosunun 100.000'de 40 ila 50 olduğu tahmin edilmektedir.

Meme Kanserinden Nasıl Korunabiliriz?

ABD verilerine göre, kadınların hayatlarının geri kalanında meme kanserine yakalanma olasılığı 1/8'dir. Yaşla birlikte artsa da meme kanserini önlemenin birkaç yolu vardır. Sigara ve alkol gibi kanserojen maddelerden uzak durun. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapın. İdeal kilonuzu koruduğunuzdan emin olun.  Hormon preparatları alırken dikkatli olun. Bu önlemler kesin sonuca ulaştırmasa da büyük ölçüde meme kanseri konusunda önleyici faktörlere sahiptir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Memedeki kanser hücrelerinin, uzmanların test sırasında anlayabileceği ve radyasyon testleri ile tespit edilebilecek tümörlere dönüşmesi uzun zaman alır. Kadınlar için genellikle en az 1 cm boyundadır. Elle kontrol yöntemi sayesinde boyutuna ulaşan kütleyi tespit etmek mümkündür. Günümüzde meme kanserinin çoğu belirtisi olan kişiler kendi kendini tespit ediyor. Kanserli kitleler nispeten serttir, kenarları düzensizdir, pürüzlüdür ve meme dokusu içinde kolayca hareket ettirilemez. Meme kanserinin belirtileri şunlardır:

 • Göğüste hissedilebilir sertlik veya kütle,

 • Son zamanlarda iki meme arasında asimetri,

 • Göğüste kızarıklık, ağrı, egzama, kabuklanma, çatlama,

 • Göğüs derisinde portakal kabuğu görünümü,

 • Meme başı şeklinde ve yöneliminde değişiklikler,

 • Memenin anormal şişmesi veya büyümesi,

 • Adet sırasında göğüste meydana gelebilecek ağrıdan farklı nitelikte ağrı,

 • Meme başı akıntısı, özellikle pembe, kırmızı,

 • Koltukaltı sertliği, şişme, şişme.

Meme Kanseri Elle Nasıl Anlaşılır?

Meme kanserini elle anlayabilmek için; muayene aynanın önünde başlamalıdır. Ellerinizi göğsünüze koyun ve göğsünüzün simetrik olup olmadığını kontrol edin. Meme derisinde ezik veya renk değişikliği olup olmadığını kontrol etmek için memede görünür bir kitle incelenir. Daha rahat bir muayene için sağ omzun arkasına küçük bir yastık yerleştirilir. Sağ el başın arkasına yerleştirilir. Test sol elde birkaç parmak ucuyla yapılır. Meme ucunun etrafından başlayın ve hassasiyet veya kütleyi test etmek için meme dokusuna hafifçe bastırırken saat yönünde dairesel hareketler yapın. Tüm meme muayene edildikten sonra koltuk altları da muayene edilir. Hissedilen anormal bir durum varsa acilen uzaman bir hekime görünmenizde büyük fayda vardır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir