Yatırım Fonları Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Yatırım Fonları Hakkında Merak Edilen Bilgiler
30.08.2021 15:30
Yatırım fonları ülkemizde de tıpkı tüm dünyada olduğu gibi rağbet gören bir sistemdir. Yatırım fonları çeşitleri nelerdir, yatırım fonları nasıl çalışır, yatırım fonu ile para kazanma nasıl olur, ne kadar kazandırır, caiz mi? Güvenli mi, yatırım fonları devlet garantisinde mi?

Yatırım fonları ülkemizde de tıpkı tüm dünyada olduğu gibi rağbet gören bir sistemdir. Oldukça düşük bir risk oranına sahip olması nedeni ile tercih edildiği bilinir. Oldukça cazip bir kazanç kaynağı olarak görülen yatırım fonları, profesyoneller tarafından yönetilerek yapılan bir kazanç kapısıdır. Kolektif bir yatırım aracı olarak görülen yatırım fonları, yatırımcıların katılım payları ile elde edilen kaynaktan türetilerek elde edilir. Tüm birikimlerin sonucunda ortaya çıkan portföye bakılarak bir süreç yönetilir. Oldukça güvenilir olarak kabul gören yatırım fonları, aynı anda birçok işin yapılması ve sürdürülmesinden ziyade tek bir veri ile aynı anda birçok işin kendiliğinden yürümesi esasına dayanan bir yatırım aracı olarak görülür. Çok çeşitlilik sunan yatırım fonları hakkında edinmek istediğiniz bilgilerin tamamı sizler için derlendi…

Yatırım Fonları Çeşitleri Nelerdir?

Profesyonel portföy yöneticileri tarafından yürütülen bu sitemin bir diğer güzelliği ve tercih edilme nedenleri arasında kullanıcı ve yatırımcılara çok çeşitlilik sağlamasıdır. Bilindiği üzere türlerine ayrılan yatırım fonlarının çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir;

·        Altın Fonu

·        Hisse Senedi Fonu

·        Tahviller

·        Bono Fonu

·        Sektör Fonu

·        Karma Fon

·        Korunma Amaçlı Fon

·        Garantili Fon

·        Serbest Yatırım Fonları

·        Fon Sepeti

·        Emeklilik Yatırım Fonları

·        Borsa Yatırım Fonları

·        İştirak Fonları

·        Madenler Fonları

·        Grup Fonu

·        Gayrimenkul Fonu

·        Yabancı Menkul Kıymetler Fonu

·        Girişim Sermayesi Yatırım Fonu

Yatırım Fonları Nasıl Çalışır?

Çok çeşitli olma özelliğine sahip olan yatırım fonları, katılımcılardan elde ettikleri fonların karşılığında oluşan değerlerden bir yönetim paneli oluşturan profesyonellere sahiptirler. Yatırımcılar bahsi geçen portföylerden diledikleri bir kısmı satın alır ve bu fonunun bir parçası haline gelirler.

Yatırım Fonu İle Para Kazanma Nasıl Olur?

Yatırım fonlarına belli bir oranda destek olan yani nakdi yatırım yapan kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu sistemden nasıl para kazanılacağıdır. Bilindiği üzere bu sistemden üç ayrı yolla para kazanılabilmektedir. Bunlardan ilki, fona yatırılan menkul kıymetler ya da diğer hisse senetleri gibi fonlardan elde edilen kar paylarıdır. Kar paylarının yanı sıra bu sistem dahilinde faiz geliri de elde edilmesi mümkündür. İkinci yöntem olarak elde edilen kar paylarının ve faiz oranlarının yine diğer fonlara aktırılmasıdır. Bu sayede kazanç yatırımlar boyutunda artmaya devam edecektir. Üçüncüsü ve son olarak da menkul kıymetlerin daima piyasaya bakılarak katlanması ve değer görmesidir. Dolayısı ile bu sistem içerisinde yer alan bir yatırımcının zarar etmesi riski oldukça düşüktür.

Yatırım Fonları Ne Kadar Kazandırır?

Yatırım fonlarının yüksek gelirleri olduğu bilinir. Bu fonların bilindiği üzere çok çeşitlilik taşıdığını belirtmekte yarar bulunmaktadır. Yukarıda bahsi geçtiği üzere sayısız çeşidi olan yatırım fonlarının getirdiği kazanç yatırım aracının ne olduğuna karar verilmesi ve ne kadar yatırım yapıldığıdır. Dolayısı ile burada ne kadar kazanç elde edileceği birçok değişkene bağlıdır. Yatırım fonuna katılmayı planladığınız emtia hakkında en doğru bilgiye ulaştıktan sonra yatırmaya karar verdiğiniz miktara göre kazanç değerlerinizi takip edebilirsiniz.

Yatırım Fonları Caiz Mi?

Yatırım fonlarına girmek isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de bu fonlardan kazanç elde etmenin caiz olup olmadığıdır. Bugün cebindeki parayı korumak isteyen ve bu parayı korurken de aynı zamanda parasına değer katmak isteyen kişiler için merak konusu olan bu sorunun cevabı ise ne yazık ki hayırdır. Çünkü yatırım fonlarının çalışma prensiplerine bakıldığında bu konu kesinlikle caiz olarak görülmez. Dinimizde bir yatırım aracının içine faiz oranı eklendiğinde bu din tarafından hoş görülen bir durum olarak bilinmemektedir.

Yatırım Fonları Güvenli Mi?

Evet. Güvendiğiniz ve mümkünse daimi müşteri olarak çalıştığınız bir banka aracılığı ile yatırım fonlarına katılmak oldukça güvenilirdir. Ayrıca yatırım fonları işleyişleri bakımından da son derece güvenli olarak kabul görür. Bakıldığında bu sürecin profesyoneller tarafından yönetildiği de bilinir ve yatırım araçlarından en çok kabul görüleni de bu sistem içinde yer alandır.

Yatırım Fonları Devlet Garantisinde Mi?

Hayır. Yatırım fonlarının herhangi bir garantisi bulunmaz. Devlet garantisi yalnızca mevduatlarda geçerlidir. Mevduatlar için ise devletin uygun gördüğü koruma da bir sınır çerçevesindedir. Bu nedenle yatırımcıların bu sorunu da göz ardı etmemesi gereklidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir