Yaşlılar Neden İnatlaşır?

Yaşlılar Neden İnatlaşır?
23.01.2023 20:05
Yaşlılık, insanlığın ve canlılığın yaşam döngüsünün son evresi olarak nitelendirilmektedir. Yaşlılar neden inatla aşır, kendi kendine konuşuyor, kilo verir, kambur olur? Yaşlıların vücudu neden morarır, elleri neden morarır? Yaşlılar neden uyuyamaz? Yaşlılar ve davranışları hakkında merak edilen soruları bu yazımızda sizler için derleyip cevap verdik.

Yaşlılık, insanın yaşam beklentisine yaklaşan ve aşan yaşlıları ifade eder ve bu nedenle insan yaşam döngüsünün son evresi denilmektedir. Yaşlılık kültürel ve tarihsel olarak farklılık gösterdiğinden dolayı kesin bir biyolojik evre olarak kabul edilmemektedir. Yaşlılar, birçok şeyi görmüş ve geçirmiş tecrübeli insanlardır. Bundan dolayı yapacakları her işi kendileri yapmak isterler ve başkası yapmak istediğinde onlarla inatlaşırlar. Yaşlıların çok fazla inatlaşmasının sebeplerinden bir tanesi de depresyon olabilir.

Yaşlılar Neden Kendi Kendine Konuşur?

Son zamanlarda dünyadaki yaşlı nüfusu çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi sağlık ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte insan ömrünün neredeyse ortalama olarak 80 yaşa yaklaşmasıdır. Bundan dolayı çevremizde birçok yaşlı insan görmekteyiz. Yaşlı insanların kendi kendine konuştuğuna birçok kez şahit olmuşsunuzdur. Bu durumun bazen sadece o insanın kişiliğine bağlı olabilirken bazı durumlarda ise ruhsal bozukluk sebebi olabilmektedir.

Yaşlılar Neden Kilo Verir?

Yaşı çok fazla ilerlemiş birçok insanda fazla kilo kayıpları görülebilmektedir. Yaşlılarda kilo kaybının birçok farklı sebebi olabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır;

·        Özerklik kaybı

·        Depresyon

·        İştah azalması

·        Ağız ve diş sorunları

·        Yaşadığı rahatsızlıklar

·        Kullanılan ilaçlar

Yaşlılar Neden Kambur Olur?

Yaşı ilerlemiş olan birçok insanda saç beyazlaması, cildin kuruması gibi belirgin özelliklerinin yanında kamburluk da görülebilmektedir. İnsanlar yaşlandığı zaman birçok sağlık problemi gün yüzüne çıkmaktadır. Birçok yaşlı insanda kemik erimesi rahatsızlığına bağlı olarak omurgada kırıklar ya da kifoz oluşabilmektedir. Kifoz hastalığının halk dilindeki adı kamburluktur. Omurların önlerinde oluşan çökme kırıkları sebebiyle oluşan kamalaşma kamburluk da sebep olabilmektedir.

Yaşlıların Vücudu Neden Morarır?

İnsanların yaşamlarındaki son evrelerine yaşlılık adı verilmektedir. Bu evreye varan insanların vücudu hassaslaşmaktadır. Bundan dolayı kişilerin kan damarlarını koruyan deri ve yağ tabakası koruyucu yapısına zamanla kaybeder ve bundan dolayı yaşlı insanlarda meydana gelen herhangi bir darbe ya da hasar görme durumunda morarma ve çürükler görülebilir.

Yaşlıların Elleri Neden Morarır?

Birçok insan vücudunun en güçlü olduğu dönemi yetişkinlik dönemlerinde yaşarlar. Ancak insanlar yaşlandıkça vücutları daha hassas hale gelir. Bundan dolayı ya şimdi bireylerin vücudunda darbelere karşı oluşan morluklar bulunabilmektedir. Bu durum ise kişilerin normalde zarar görmeyeceği bir darbe sonucunda bile vücudunda morarma ve çürük meydana gelebileceği anlamına gelir.

Yaşlılar Neden Uyuyamaz?

İnsanların en temel ihtiyaçlarından bir tanesi uykudur. Yaşı ilerlemiş insanlarda derin uyku dönemleri azaltabilmektedir. Bundan dolayı geceleri daha sık ve kolay bir şekilde uyanırlar. İnsanlar yaşlandığı zaman bedenlerine binen yük çoğu zaman yaşlı insanların uykusuzluğun sebeplerinden bir tanesidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir