Kalsiyum Elementi Nedir?

Kalsiyum Elementi Nedir?
18.05.2022 10:28
Elementler, doğada ve hayatımızın her alanında ve birçok yerde varlığını sürdürürken üretim ve teknolojik aletlerin oluşumunda da başrolü oynarlar. Bugün sizler için, doğada en çok rastlanan kalsiyum elementi hakkında bilgileri bir araya getirdik.

Kalsiyum, metalik bir elementtir ve alkaliler grubundan olan bir elementtir. Diğer Toprak alkali metallerden daha az reaktif olduğundan, cilt yanıklarına sebep olmaz. Doğada en çok bulunabilen elementler arasındadır ve yaygın oluşumu kireç taşındandır.

Kalsiyum elementi, insan vücudunda kemik ve dişlerin temel bileşenleridir. En çok süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, buna ek olarak sebze ve kuruyemişlerde de bulunabilir. Aynı zamanda kalsiyum elementi, sinir sisteminin ve kas sisteminin işlevine de yardımcı olmaktadır. İnsan vücudunun kemik yani iskeletini ve diş yapısını koruyan kalsiyum, çok tüketildiğinde böbrek taş oluşumuna ya da kan damarlarında sertleşmeye neden olabilir.

Kalsiyum Elementinin Sembolü Nedir?

Hayatımızda birçok alanda bulunan ve insan vücuduna yararları sayılmak ile bitmeyen kalsiyum elementinin sembolü, CA’ dır.

Kalsiyum Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Kalsiyum elementi, atom numarası 20’dir ve toprak alkalileri grubunda yer alır. Aynı zamanda 40,078 ağırlığına sahiptir. Doğada, katı haliyle bulunan kalsiyum alkali, 842 derece sıcaklıkta erir ve 1484 derecede kaynar. Kalsiyum, insan vücudunda makro yapıda bulunmaktadır. Kalsiyum elementi, gümüş renginde ve gümüş parlaklığına sahip bir elementtir. Elektriği çok iyi derecede iletir ve oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. Sertliği, sodyum ve alüminyum arasında olsa da yumuşak bir yapıya sahiptir. Kristal yapılı element, bıçak yardımı ile kolaylıkla kesilebilir ve metal gibi dövülebilir. Havadaki oksijen ve azot ile harmanlandığında reaksiyon gösterebilen bir elementtir. Bazı durumlarda, elektrik endüstrisinde kullanılabilmektedir.

Kalsiyum Elementi Nerelerde Kullanılır?

Kalsiyum Elementi, özellikle sanayi, gıda, tıp, kimya ve birçok maddenin üretiminde kullanılmaktadır. Aynı zamanda, kireçli harç yapımında ve çimento yapımında da sıklıkla kullanılan kalsiyum elementi dezenfektan yapımında da baş rolü oynamaktadır. Kalsiyum elementi, kullanış alanı bakımından oldukça zengin bir elementtir.

Kalsiyum element metali, toryum ve uranyum gibi diğer metallerin elde edilme tepkimelerinde indirgeyici olarak kullanılır. Aynı zamanda alüminyum, berilyum, bakır, kurşun ve magnezyum alaşımlarında bir hızlandırıcı olarak kullanılabilmektedir.

Kalsiyum Elementi Nerelerde Bulunur?

Kalsiyum elementi, yer kabuğunda ve insan bedeninde en çok karşımıza çıkan beş elementten biridir. Kalsiyum elementi, doğada normal halde yalnız başına bulunmamaktadır. En yaygın hali, aragonit ismi ile de bilinen kalsiyum karbonatıdır. Aragonit, kalsit, tebeşir, kireçtaşı ve mermer olarak istiridye kabukları ve mercanlarda da bulunur. Deniz hayvanlarının kabuklu olanları, kabuklarını suda çözülmüş kalsiyum ile oluşturur.  

İnsansı gıda olarak ise, sebze ve meyvelerde, kırmızı etlerde, süt ve süt ürünlerinde, baklagillerde kalsiyum elementi görülmektedir ve insanlara oldukça sayfa sağlayan bir elementtir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir