Yasemin Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Yasemin Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?
07.06.2022 11:58
Yasemin çiçeği hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Yasemin çiçeği hakkında oldukça merak edilen konular arasında yer alan; yasemin çiçeği nasıl çoğaltılır, yasemin çiçeği cilde faydaları nelerdir gibi pek çok farklı sorunun cevabına yazımızda yer verdik.

Yasemin çiçekleri zeytin ailesinin bir bitkisidir. Yasemin çiçekleri, dünyadaki çoğu insan tarafından yasemin olarak bilinen bir bitki türüdür. Yasemin çiçeklerinin evi Himalaya'dır. Yetiştirilmesi ve bakımı kolay bir çiçek türüdür. Genelde güneşli ve sıcak havayı sever ve çok güçlü bir kokusu vardır.

Yasemin çiçeği çoğaltmak isteyenlerin bilmesi gereken bir yöntem vardır. Bu yöntem bitkinin üst kısmından temizlenmiş bir kesici alet ile en az 10 cm uzunluklarında olan bir dal kesilir, kesilen dal suyun içinde köklenmesi için bir süre bekletilir ve köklenme gerçekleştikten sonra uygun bir toprağa dikilir. Bu yöntemin adı da çelikleme yöntemidir.

Yasemin Çiçeği Alerji Yapar Mı?

Yasemin çiçeği kokusu ve görüntüsü ile birçok kişinin çok beğendiği çiçeklerden birisidir. Ancak yasemin çiçeği bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu alerjik reaksiyonun genel olarak sebebi çiçeğin polenlerinden kaynaklı bir durumdur. Ayrıca yasemin çiçeğinden elde edilen yağın da bazı kişilerde temas edildiğinde alerjik reaksiyon gösterdiği bilinmektedir.

Yasemin Çiçeği Bahçede Yetişir Mi?

Yasemin çiçeği birçok kişinin bildiği üzere yaz aylarında yetişen ve çok güzel bir görüntüye sahip olan bir çiçektir. Yasemin çiçeği ev ortamında saksıda yetişebildiği gibi bahçe ortamında da yetişebilen bir çiçek türüdür. Hassas bir bitki olmadığı için saksı ve balkonlarda sorunsuz bir şekilde yetiştirilebilir.

Yasemin Çiçeği Budanır Mı?

Yasemin çiçeği hakkında en çok bilinmesi gereken konulardan birisi bu bitkinin budanıp budanmayacağıdır. Bu konu hakkında şunu belirtmek isteriz ki yasemin çiçeği budama yapılan bir bitkidir. Ancak budama yaz gelmeden ve çiçeğin daha tomurcuk vermediği dönemde yapılması gereklidir. Tarih olarak belirtmek gerekirse de ilkbahar zamanı 1 Ağustos’tan önce budama yapılabilir.

Yasemin Çiçeği Cilde Faydaları Nelerdir?

Yasemin çiçeğinden elde edilen yasemin yağının cilde birçok faydası bulunmaktadır. Yasemin yağı cilt üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Psikoloji üzerinde de birçok olumlu etkisinin olduğu bilinmektedir. Kanseri önleyici etkiye sahiptir. Bağışıklığı güçlendirme etkisine sahiptir. Cildi temizlemeye, detoksifiye etmeye ve yara izlerini gidermeye yardımcı olur. Solunum yolları üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Vücuttaki yaraları hızla iyileştirmek için kullanılan bir yağdır. Aynı zamanda kas ağrılarını gidermek için kullanılır. Saça parlaklık verir ve saç bit oluşumunu engeller. Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.

Yasemin yağı yapmak için gerekli malzemeler; yasemin çiçekleri, saf zeytinyağı ve şişeleri kullanarak evde kendi yasemin yağınızı yapabilirsiniz. İlk önce dallardan yasemin çiçekleri toplayın ve bir cam kavanoza koyun. Çiçeklere saf zeytinyağı sürmeniz gerekiyor. Ancak zeytinyağının soğuk pres olduğundan emin olmanız gerekir. Çiçekler için cam kavanozun ortasına zeytinyağı ekleyin. Yaptığınız yasemin yağına biberiye eklemek yasemin yağının etkinliğini artırma özelliğine sahiptir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir