Yamuk Jant Muayeneden Geçer Mi?

Yamuk Jant Muayeneden Geçer Mi?
10.11.2022 22:39
Aracınızın belli zaman aralığı içerisinde yapılan, teknik şartlara uyup uymadığının kontrol edildiği bir dizi kontroldür. Yamuk jant, kaplama, korna, karlık muayeneden geçer mi? Karavan, kırık far, kare plaka muayeneden geçer mi? Detayları yazımızda.

Araçların yasal olarak trafikte var olabilmesi için, belli kuralları yerine getirebilmeleri gerekmektedir. Araçlarının belirlenen koşullara uygun olması gerekmektedir. Araç muayenesinden kalan bir araç trafiğe çıkamaz. Bu işlemler yasal bir kuruluş olan TÜVTÜRK aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Hasar alan jantınız, lastiğiniz ile uyumunu kaybedecektir. Bu sebeple araba kullanırken sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Yamuk jant, araç muayenesinden geçemez.

Kaplama Muayeneden Geçer Mi?

Araç kaplama, aracın kendi orijinal boyamasına göre daha ucuz maliyetli olan alternatif bir koruma şeklidir. Bazen boyanın korunmasını sağlamak amacıyla renksiz, şeffaf kaplamalar da tercih edilebilir.

Araç kendi renginde bir kaplama rengi ile kaplanmışsa, muayeneden geçer. Fakat başka renkte yapılan bir uygulama, ruhsat bilgileri ile örtüşmeyeceği için araç muayeneden kalır.

Korna Muayeneden Geçer Mi?

Kornolar, özellikle büyük şehirlerde oluşan trafik sıkışıklıklarında çok rahatsız edici olsalar da, araçların en önemli uyarı mekanizmalarından biridir.

Kornanızda yaşanabilecek herhangi bir aksaklık aracın muayeneden ağır kusurlu olarak çıkmasına sebep olacaktır. TÜVTÜRK size, korna problemini düzeltmeniz için 1 ay kadar bir zaman tanır. Bu zaman zarfında aracınızın korna sistemini istenilen şartlarda tekrar düzenleyerek, TÜVTÜRK üzerinden yeni bir randevu isteyebilirsiniz.

Gereksiz korna kullanımından dolayı ortaya çıkan gürültü kirliliğinden kaynaklı olarak, sürücülere ceza kesilmektedir.

Karlık Muayeneden Geçer Mi?

Karlık, arabaların ön tamponunun altında genellikle 5 Cm’lik plastik bir çıkıntıdır. Genellikle modifiyeli araçlarda daha sık rastlanır. Aracı yere daha yakın göstererek spor bir görünüm kazandırmasından dolayı tercih edilir.

Otomobil karlığının muayeneden geçip geçmeyeceği bilgisi net değildir.

Karavan Muayeneden Geçer Mi?

Tüm motorlu araçlar gibi, karavanlar da muayeneden geçerler. Fakat önemli olan araçların muayeneye girmeleri değil geçebilmeleridir. Her aracın kendisine göre belirlenmiş kurallardan geçmesi şartı ile kullanımına izin verilmektedir.

Kırık Far Muayeneden Geçer Mi?

Aydınlatma ve farlar, aracın güvenli bir şekilde yolculuk edebilmesi için çok önemlidir. Sadece kendi güvenliğiniz için değil, diğer sürücüler için de farlarınızın düzgün bir şekilde çalıştığından, özellikle muayene öncesi emin olmalısınız. Çünkü kırık ya da hasarlı olan farlar muayeneden geçemez.

Kare Plaka Muayeneden Geçer Mi?

Ülkemizde kare ve dikey olarak kullanılan araç plakaları vardır. Fakat yaygın olarak dikey plakaları kullanıyoruz. Kare plakalarınız üretiminin dışında, kendi arzunuza göre değiştirebileceğiniz bir aparat değildir. Fabrikanın orijinal plakasının kare olması dışında, bu tip plaka araç muayenesinden geçemez.

Kare plakalara, app plaka yani American Press plaka denilmektedir. Size verilen ek sürede aracın istenilen standartlara çevrilmesi istenmektedir. Eğer plakanızı dikey, yani Türkiye’de standart olarak kullanılan plaka tipine çevirmezseniz, yüksek ihtimalle 2. Muayeneden kalacaksınızdır. Çünkü bu plakayı kullanmak ülkemizde kural dışı bir uygulamadır.

Ayrıca cezası bulunmaktadır. Her sene güncellenen fiyatların son güncel hali için, emniyet genel müdürlüğünün sayfasından listeyi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir