Yakut Taşı Faydaları Nelerdir?

Yakut Taşı Faydaları Nelerdir?
11.11.2022 21:44
En pahalı olan sert taşlardan ikinci sırada Yakut taşı yer almaktadır. Yakut taşı faydaları nelerdir, fiyatları nelerdir, özellikleri nelerdir? Yakut taşı anlamı nedir, nasıl anlaşılır? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Yakut taşının anlamı Latince ‘ruber’ kelimesinden gelmektedir. Otorite figüründeki insanların en çok kullandığı taş olan Yakut taşı, aşıklar tarafından da çok tercih edilmiştir. Bundan dolayı Yakut taşının oldukça duygu içerikli olduğu düşünülür. İncil’de bahsedilen Yakut taşı aynı zamanda birçok antik kültürde de değerli olarak nitelendirilir.

Kırmızı ve bordo renklerini taşıyan Yakut taşı, elmastan sonra en pahalı satılan taştır. Birçok aksesuarı süsleyen Yakut taşı oldukça göz alıcıdır. Yakut taşının bilinen faydaları;

-         Lider ruhlu olmanızı sağlar,

-         Özgüveni artırır,

-         Kalbe sevgi aşılar,

-         Kafa karışıklığını azaltır, odaklanmaya yardımcı olur,

-         Koruyucu özelliği vardır,

-         Kan dolaşımını düzenler,

-         Kalbe iyi gelir.

Yakut Taşı Fiyatları Nelerdir?

Afganistan, Avustralya, Brezilya, Kolombiya, Malawi, Pakistan, Amerika, İsviçre, Rodos ve Madagaskar Cumhuriyeti’nde Yakut Madenleri bulunmaktadır. Yakut taşı volkanik bazlı oluşumlar, ısınma ve soğuma ile bazı kimyasal reaksiyonlar neticesinde milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş taşlardan bir tanesidir.

Birçok takıda kullanılan Yakut taşı özellikle eski dönemlerde güç simgesi olarak padişahlar tarafından yüzük olarak kullanılırdı. Bunun yanı sıra kolye, küpe, bileklik yapımında da oldukça sık tercih edilmektedir. Dolar bazında satılan Yakut taşı, dolar orantılı fiyat değişimine girmektedir. 2022 yılında gramı ortalama 900 TL’den satılmaktadır.

Yakut Taşı Özellikleri Nelerdir?

Şans, güç taşı olarak bilinen Yakut taşı volkanik bazlı oluşumlar sayesinde belli başlı ülkelerden dünyaya satılmaktadır. Her ülke de bulunmayan Yakut taşı oldukça tercih edilen doğal taşlar arasındadır.

Yakut taşının birçok özelliği bulunmaktadır. Yakut taşı; kişiye mutluluk, güven verir. Aynı zamanda sezgilerin güçlü olmasını ve olumsuz duygulardan arınmayı sağlamaktadır.

Yakut Taşı Anlamı Nedir?

Yakut taşının en önemli özelliği elmastan sonra en sert maden olmasıdır bu durumda en pahalı taşlardan bir tanesi olmasına sebebiyet vermektedir. Eski çağlardan beri güç ve şans taşı olarak kullanılan Yakut taşı, zenginlik ve başarı anlamı da taşımaktadır.

Gerçek Yakut Taşı Nasıl Anlaşılır?

Yakut taşı kırmızı ve bordo renklerini taşıyan bir taştır. 2022 yılında gramı ortalama 900 TL’ye satılmaktadır. Yakut taşı en sert olan taşlar sırasında ikinci sırada yer almaktadır. Aynı zamanda çok sık kullanılması ve belli ülkelerden maden olarak çıkması da oldukça tercih edilmesini sağlar. Yakut taşının gerçek olup olmadığını anlamak için yapmanız gerekenler;

-         Rengine ve parlaklığına bakmak,

-         Yakut taşının bir kırmızı cam parçası ile karşılaştırmak,

-         Yakut taşının yüzeyini çizmeye çalışmak,

-         Yakut taşını başka bir yüzeye sürterek iz bırakıp bırakmadığına bakmak,

Gerçek Yakut taşı oldukça parlaktır. Bunun yanı sıra Yakut taşı oldukça sert bir taştır yüzeyi bozuk para ya da tırnak ile çizilmez ve gerçek Yakut taşı yüzeyi çizer ancak renk vermez. Bu durumlara bakarak Yakut taşının gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir