Ayı Pençesi Çiçeğinin Özellikleri

Ayı Pençesi Çiçeğinin Özellikleri
17.06.2022 11:29
Halk arasında oldukça yaygın olarak kullanılan bu bitki, geçmişten günümüze kadar gelen birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayı pençesi çiçeğinin iştah açıcı bir özelliği bulunmaktadır. Safra arttırma sebebi ile sindirim enzimlerinin desteklemektedir. Safraya bağlı olarak oluşan ishalin kesilmesini sağlar. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. İnflemasyon ve yanık tedavisi için kullanılır. Ciltteki deri döküntülerine ve sedefe iyi gelir. Bademcik iltihabının iyileşmesine katkı sağlar. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar.

Ayı Pençesi Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıpta tamamlayıcı bir tedavi unsuru olarak kullanılan ayı pençesi otu, başta karaciğer rahatsızlıkları olmak üzere birçok rahatsızlığın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. İştahsızlık ve hazımsızlık için alternatif tıpta uzun yıllardır destek amaçlı kullanılmaktadır. Bitkisel bir ağrı kesici olarak kullanılan ayı pençesi otu, birçok hastalıkta destekleyici tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.

Ayı Pençesi Yağının Faydaları Nelerdir?

Ayı pençesi yağı, sivilcelerin kurutulması için kullanılmaktadır. Ayrıca yara kabuklarını iyileştirici etkisi de bulunmaktadır.

Ayı Pençesi Otunun Faydaları Nelerdir?

Ayı pençesi otu, genellikle çay yapılarak kullanılmaktadır. Bu çayın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Regl dönemindeki şiddetli ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir,

Vücutta oluşan kramp ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur,

Miyom tedavisinde etkilidir,

Deri yaralanmalarının ve sıyrıkların daha kısa sürede iyileşmesini sağlar,

Çay olarak tüketilen aslan pençesi, mide rahatsızlıklarını giderir ve mide bulantılarına iyi gelir,

Ağız içi ve diş gargarası olarak kullanılır,

Ağız içini temizler ve diş eti plaklarının oluşmamasını sağlar,

Ağızda ve dişlerde oluşan enfeksiyonların giderilmesini sağlar,

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar,

Bağırsak ile ilgili problemleri giderir,

Strese ve uykusuzluğa iyi gelir,

Bu çay içerisinde antioksidan bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde kilo vermeye de yardımcı olur.

Ayı Pençesi Üretimi Nasıl Yapılır?

Asya bozkırların yetişen tipik bir bitki olan ayı pençesi, beyaz ve pembe çiçek açmaktadır. Yeşil yapraklı otsu bir bitkidir. Yaprakları uzun ve damarlıdır, kenarlarında ise dikenler vardır. Bu bitki açık ve bol güneşli ortamları sevmektedir. Gelişimi için sıcaklığın 15-18 derece, nemin ise %70 ya da %80 olması gerekir. Çok güneşli olmayan bölgelerde yetiştiricilik yapılabilir. Toprağının derin ve organik madde açısından zengin olması gerekir.

Yetiştirme tekniği ise ilkbahar sonlarında bahçe toprağına 60 santimlik aralıklar ile ekilen tohumlar ile üretilmektedir. Ayrıca bu bitki kendi döktüğü tohumlar ile de çoğalabilir.

Ayı Pençesi Zararlı Mı?

Ayı pençesi, sağlığa oldukça faydalıdır ancak fazla tüketildiği zaman zararlı bir bitkiye dönüşebilir. Çok fazla kullanıldığı zaman karaciğerde hassasiyet oluşmasına neden olabilir. İdrar sökümüne neden olabilir. Aşır tüketildiği zaman damar büzülmesi yaratabilir. Bazı hücrelerin yok olmasına neden olabilir.

Ayı Pençesi Zayıflatır Mı?

Ayı pençesi içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu antioksidan sayesinde kilo vermenize yardımcı olur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir