Weight Watchers Diyeti

Weight Watchers Diyeti
18.08.2022 12:19
Kilo vermek için, birçok farklı diyet türü bulunmaktadır. Weight Watchers ise bu diyetlerden en çok bilinenleri arasındadır. Weight Watchers diyeti puan hesaplama nasıl yapılır, puan listesi nedir? Weight Watchers hakkında bilinmesi gereken bilgileri, bu yazımızda derledik.

Kilo vermek isteyenlerin başvurduğu birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler, diyetler ile desteklenir ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. Kilo problemi yaşayan bir kişi, doktora başvurarak kendine uygun bir diyet listesi hazırlatmak durumundadır. Bunun dışında ise, dünyaca bilinen belli başlı diyetler bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni ise Weight Watchers diyetidir. Kişiler kendilerine en uygun diyeti seçerek, sağlıklı kilo vermek isterler. Bu anlamda, sağlığı açısından sorun oluşturmayacak bir diyeti seçip, onu uygulamalıdır. Weight Watchers diyeti, çoğu insanın uyguladığı ve tercih ettiği diyet türleri arasındadır. Weight Watchers diyetinin Türkçeye çevirisi ise, kilo takipçileridir. Weight Watchers diyetinin kökeni, 1963 yılına dayanmaktadır. Kurucusu ve fikir babası ise, Jean Nidetch’dir. Weight Watchers diyeti, zamanla geliştirilmiş ve iyileştirilmiştir. Tıbbın ve bilimin ilerlemesinden dolayı, bu diyet türünde yenilikler yapılmıştır. Dünya listelerinde Weight Watchers diyeti, 4. Sıraya girmiş ve ödüller almış bir diyet türüdür. Bu diyet türünde, neyin yenmesi ve yenmemesi üzerine kesin bir yargılama bulunmamaktadır. Bu anlamda, neyin yenmemesinden ziyade yenen gıdanın ne kadar yendiği ve miktarı ile ilgilenmektedir Weight Watchers diyeti. Wight Watchers diyeti, puanlama yöntemi ile işlemektedir. Örneğin, 230 kaloriye sahip bir hamur işi, 10 puan olarak ele alınmaktadır. Puanlama yöntemi ile birlikte, kişinin ne yediği ve hangi puanları aldığının takibi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, 0 puanlı gıdalar da Weight Watchers diyetinde bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir; derisiz tavuk eti, yağsız yoğurt, bazı sebze ve meyveler gibi ürünler bulunmaktadır. Puanlama sistemi ile birlikte, Weight Watchers üyesi kişiler, sağlıklı ve yararlı gıdalar yönlendirilip; kilo verme yönlerini geliştirmektedirler.

Weight Watchers Diyeti Puan Hesaplama

Weight Watchers diyetine göre, kişisel özelliklerin ve cinsiyetin bile ayrı bir puan türüdür. Erkeklerin puanı 15 kadınların puanı ise, 7 olarak hesaplanmaktadır. Bunun dışında, 18 ile 20 yaş 5 puan, 21 ve 35 yaş 4 puan, 36 ile 50 yaş 3 puan, 51-65 yaş 2 puan, 65 yaş ve ileri yaşlar için ise 1 olarak puanlanmaktadır. Bulunulan kiloya göre hesaplamalar ise şu şekildedir; 76 kg 7 puan, 94 kg ise 9 puan olarak hesaplanmaktadır. Kiloya göre hesaplamalar, bulunulan kilonun ondalık kısmı alınarak hesaplanmaktadır. Boy puanlarının hesaplanması ise şu şekildedir; 1,60 metre altı 1 puan olarak ve 1,60 üstü ise 2 puan olarak hesaplanmaktadır.

Weight Watchers Diyeti Nedir?

Weight Watchers diyeti, üyelerinin tükettiği gıdaları puanlayarak, beslenmede bir denge oluşmasını sağlamaktadır. Bu yolla da kilo vermenin yolu açılır ve uygun puanlar ile kişi, kilo vermeye yönlendirilmiş olur. Bu diyet türü, puan sistemine dayanmakla birlikte, her gıda ve ürünün puanları bulunmaktadır. Kişiler tükettikleri besinlere göre puanlar almakta veya alamamaktadır.

Weight Watchers Diyeti Nasil Yapilir?

Bu diyet türü, besinlerin puanlarına bakılarak ve yapılan egzersizlerin puanları toplanarak yapılmaktadır.

Weight Watchers Diyeti Puan Listesi

Weight Watchers diyetine göre bazı puanlar şu şekildedir; 1 dilim ekmek 2 puan, 1 tost ekmeği 1 puan, 2 çay kaşığı bal 0,5 puan, irmik tatlısı 150 gram 4 puan, tereyağı 1 puan, 1 dilim sucuk ise 1,5 puandır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir