Katı Şampuanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Katı Şampuanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
03.08.2022 16:05
Katı şampuanların kullanımı gün geçtikçe artış göstermektedir. Peki, katı şampuanların normal şampuanlardan farkı nedir? Katı şampuan kullanımı zararlı mı, en iyi katı şampuanlar hangileridir? İşte detaylar…

Katı şampuanlar hakkında bilinmesi gereken pek çok farklı konu vardır. Katı şampuanlar hakkında bilinmesi gerekenler; katı şampuanların fiyatlarının nasıl olduğu, nasıl kullanıldığı, nasıl köpürdüğü, saça zarar verip vermediği, nereden alındığı, normal şampuandan farkının ne olduğu, en iyi katı şampuanların hangileri olduğu, katı şampuanların nasıl yapıldığı ve katı şampuanların sabundan farkının ne olduğudur.

Katı Şampuan Fiyatı Nedir?

Katı şampuanların fiyatları pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Katı şampuanların fiyatları hakkında bilgi verecek olursak; 40 TL ile 300 TL arasında değişkenlik gösteren fiyat aralığına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Katı Şampuan Nasıl Kullanılır?

Katı şampuan kullanımı şu şekildedir; ilk olarak saçınızı iyice ıslatın. Sıcak veya ılık suyla ıslatma işlemi yapmanız şampuanın daha etkin kullanımı için önemlidir. Daha sonrasında katı şampuanı saçınıza sürterek uygulayın. Masaj yaparak yayılan şampuanınızı ılık suyla durulayabilirsiniz.

Katı Şampuan Nasıl Köpürür?

Katı şampuanların nasıl köpürdüğü merak edilen konular arasında yer alır. Katı şampuanlar da tıpkı katı sabunlar gibi su ile teması halinde köpürmeye başlar. Tercihen sıcak veya ılık su kullanırsanız köpürme işlemi daha başarılı olacaktır.

Katı Şampuan Saça Zarar Verir Mi?

Şampuanlama ve durulama için su gereklidir, ancak katı şampuanlar sıvı şampuanlardan daha az su gerektirir. Katı şampuanlar, sıvı şampuanların sıvı kıvamını oluşturmak için aynı miktarda suya sahip değildir. Sıvı şampuanlardaki bileşenlerin %65-80'i sudur. Katı şampuanlar, su yerine daha yüksek oranda aktif bileşen içerir.

 Ayrıca, saçınızı ve saç derinizi besleyen yağlar, katı bir şampuanda kolayca kullanılabilir. Katı şampuan suda çözünmesi zor bir yapıya sahiptir, bu nedenle mikroorganizmaların ayrışması zordur.  Özellikle doğal içerikli katı şampuanlar göz önüne alındığı zaman, katı şampuanların saça zarar veremediğini söyleyebiliriz.

Katı Şampuan Nereden Alınır?

Katı şampuan almak isteyen kişiler için, katı şampuanların nereden alınacağı hakkında bilgi verecek olursak; kozmetik markaları, aktarlar, doğal içerikli sabun satan yerler ve internet üzerinden online sipariş ile alınabilir.

Katı Şampuan Normalinden Farkı Ne?

Katı şampuanlar, son yıllarda giderek popüler hale gelen alternatif bir üründür. Sıvı şampuanlara kıyasla bu ürünler çok daha çevrecidir ve görsel olarak sabundan farksızdır.

Katı şampuanları sıvı şampuanlardan ayıran en önemli özellik içindeki suyun uzaklaştırılmış olmasıdır. Katı şampuanların pH'ı genellikle cildin pH'ına karşılık gelir. Seyahat sırasında daha az yer kaplar ve dökülmez.

 1 katı şampuanla 2 sıvı şampuana kadar verim alabilirsiniz. Katı şampuan, sıvı şampuan gibi bitkisel yağ ve koku içerir. Bu bileşenler doğal veya doğaya benzer olarak çeşitlendirilebilir.

En İyi Katı Şampuanlar Hangileridir?

Yves Rocher Parlaklık Veren Katı Şampuan

Baboon Natural Zeytin Katı Şampuan

Krijen Bıttım & Kakao Katı Şampuan Katı Şampuan

Soapy wow! Besleyici Katı Şampuan

Isana Katı Şampuan

Nuxe Rêve de Miel Hassas Katı Şampuan

The Life Co Katı Şampuan

SOLID Katı Şampuan

Katı Şampuan Nasıl Yapılır?

49 gram AA Mild tozu

18 gram Coco Betain

3 gram CE Blend

10 gram Setil Alkol

3 gram Stearik Asit

8 gram Avokado Butter

2 gram Atkuyruğu Özü

2 gram Pantenol

2 gram Coco Caprylate

Bir kaç damla Sıvı Sabun Boyası Somon

1 gram Nane Ferahı Esansı

1 gram Enfes Şeftali Esansı

Tüm malzemelerinizi tartın ve su banyonuzu veya ocağınızı hazırlayın. AA yumuşak ve koko betainini nazikçe çözün. Kapakla daha hızlı işlem yapabilirsiniz. Her ikisi de erimeye başlarsa, CE karışımı, stearik asit, setil alkol ve avokado yağı ekleyin ve tekrar eritin. Tüm malzemeler yumuşadığında, kalan malzemeleri ekleyin ve gerekirse tekrar yumuşatmak için bir su banyosu kullanarak iyice karıştırın. Kalıplarınıza aktardıktan sonra sertleşmesi için 1-2 gün bekleyin ve kalıplamadan sonra kullanım için en az bir hafta kurumasını bekleyin. İdeal kuruma süresi 4 haftadır.

Katı Şampuan ve Sabun Farkı Nedir?

Klasik sabun; kostik veya eşdeğer kül suyu ile reaksiyona giren yağlardan yapılmıştır. Sabun yapımında baz yağların yanı sıra diğer uçucu yağlar ve aromalar da kullanılmaktadır. Sabun yapımı, şampuanlamaya göre daha ucuz ve kolaydır, ancak sabunun pH'ı genellikle 8'in üzerindedir ve bunu 8'in altına düşürmenin birkaç yolu vardır. Bu kural aynı zamanda "saç sabunu" veya "ph nötr" olarak pazarlanan sabunlar için de geçerlidir.  Ancak saç için gereken ideal pH seviyesi 8'in oldukça altındadır. Bu yüksek pH'lı ürünleri saç bakımı ve temizliği için kullanmanın olumsuz sonuçları vardır. Sabun kullanmanın en yaygın sorunu kaba ve mat saçlardır. Bundan sonra kırılgan, yıpranmış ve kuru saçlar bir problem haline gelebilir. Ancak katı şampuanlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir