Vizyon Ne Demektir?

Vizyon Ne Demektir?
08.09.2022 22:50
Vizyon, insanlar için önemli bir terim olmuştur. Peki vizyon ne demektir, kişisel vizyon nedir, güçlü vizyon nedir, marka vizyonu nedir, vizyonlu insan nasıl olur, vizyonu geniş olmak ne demektir, girişimcilikte vizyon anlamı nedir? Okuyucularımız için açıkladık.

Vizyon kelimesinin bilinen ilk  anlamı görünüştür. Diğer anlamlar daha mecazidir. Vizyon kelimesinin görünüş olarak diğer anlamları basiret ve öngörüdür. Vizyoner olarak adlandırılan insanlar, bir vizyona, bir geleceğe dair bir öngörüye sahip olan insanlardır.

Kişisel Vizyon Nedir?

Kişisel bir vizyon, istediğiniz gelecek, nerede olmak istediğiniz ve ne yapmak istediğinizdir. Geleceğinizin net bir resmini çizmelidir. İnsanlar hayatta ne istediklerini ve gelecekte nereye gitmek istediklerini anladıktan sonra istedikleri hayat için gerekli adımları atmaya başlarlar. Bunun için önüne çıkan tüm fırsatları değerlendirmeye, fırsatlar yaratmaya, fırsatları aramaya başlar. Hayatınızda belirlenmiş önemli bir vizyonunuz yoksa, şanslar ve fırsatlar siz farkında olmadan hayatınıza giriyor.

Güçlü Vizyon Nedir?

Vizyona "geleceğin resmi" denir. Elbette geleceğin resmini çizerken  hayal gücünüzü kullanmanız gerekiyor. Bu noktada hayal  ile vizyon arasındaki farkı  anlamak gerekir. Vizyon ile hayal gücünü  karıştırmamak için; Her şeyden önce, mümkün olan hayalleri hayal etmek gerekir. Gelecek hedeflerinizin yanında sahip olacağınız hayaller sizi daha da hırslı yapacaktır. Ama vahşi rüyalar seni sadece üzer. Güçlü vizyon, aynı zamanda güçlü  Ar-Ge çalışması anlamına gelmektedir. İyi bir vizyonla, yeniliklere değer vererek işinizi zirveye taşımak için çabalarsınız. Bu size başarının anahtarını verebilir.

Marka Vizyonu Nedir?

Vizyon, bir markanın ana ifadesidir. Markanın  istediği ana nokta veya noktaların en açık ve en basit haliyle ifadesidir. Vizyonun amacı, çalışanları bu ortak hedefe bağlamaktır.

Vizyonlu İnsan Nasıl Olur?

Vizyon sahibi insan; iyimser, takım çalışmasında iyi, çevresine ilham veren, şeffaf, yenilikçi, stratejik özelliklere sahip olmakla bilinir.

Vizyonu Geniş Olmak Ne Demektir?

Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ne göre vizyonu geniş kelimesi geniş bir zihne sahip olmak demektir. Bir diğer anlamı ise öngörüdür. Nihai anlam, ufku geniş bir kişidir.

Girişimcilikte Vizyon Anlamı Nedir?

Vizyon, geleceğin resmidir. Bir şirketin hedef kitleye kendi geleceği hakkında kattığı değeri temsil eder. Bu bağlamda, bir vizyon geleceğin bir tahminidir. Bir şirket veya hayali bir kişi geleceği görebilir ve onun bir resmini oluşturabilir. Ancak, vizyon bir rüya değildir. Hayal kurmak ya da bir hayale sahip olmak asla bir kişiyi ya da şirketi vizyoner ya da vizyoner yapmaz. Rüya ve vizyon arasındaki temel fark, vizyonun ya mevcut gerçekliğe dayalı olarak ya da temel becerileri hesaplayarak gerçekçi  ve değer zinciri perspektifiyle ortaya çıkmasıdır. Bir rüyada sınır olamaz ve bazen mevcut becerilerin ötesine geçen bir rüyadan bahsedilebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir