Video Kamera Özellikleri Nelerdir?

Video Kamera Özellikleri Nelerdir?
11.10.2021 12:36
Fotoğraf makinelerinin artık pek çok özellikte fotoğraflar çekebilmesi ile bu kameralar oldukça çeşitli özelliklerde üretilmeye başlanmıştır. Video kamera özellikleri neler, video kamera alırken nelere dikkat edilmeli, video kamera çeşitleri nelerdir, kamera görüntüsü bilgisayara aktarma, video kamera mı fotoğraf makinesi mi, video kamerayı web cam olarak kullanma nasıl yapılır? Sorularını sizin için yanıtladık.

Fotoğraf makinelerinin artık pek çok özellikte fotoğraflar çekebilmesi ile bu kameralar oldukça çeşitli özelliklerde üretilmeye başlanmıştır. Tabii ki bu makinelerin video çekebilmek için tasarlanan modelleri de profesyonel video çekmek isteyenlerinde ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına bu alana özelleşmiş kameralar tasarlanmıştır. Video kameralar daha çok video işiyle uğraştığınız takdirde sizin daha çok işinizi görecek ve normal kameralara göre çok daha yüksek performans alacağınız kameralardır. Bu kameraları sadece video işleri yaparken kullanabileceğinizi bilmeniz gerekir çünkü bu kameralar sadece video çekerler, fotoğraf çekemezler.

Video Kamera Özellikleri Nelerdir?

Video kamerası alırken bu kameranın ihtiyaçlarınızı karşılamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Yapacağınız iş yüksek çözünürlük gerektiren bir iş mi yoksa farklı lenslerin kullanılması gereken bir iş mi buna dikkat etmelisiniz. Bu konuda video kameralar farklı çözünürlüklerde ve görüntü kalitelerinde farklılıklar gösterebilen bir makinedir. Bu sebeple sizin çekmek istediğiniz görüntü kalitesine göre bir çözünürlük formatı seçebilirsiniz. Video kameranızın dijital zoomlu mu yoksa optik zoomlu mu olduğuna dikkat etmelisiniz. Fakat bilmeniz gereken şey ise zoom özelliği ne kadar fazla olursa görüntü kalitesi o kadar düşecektir. Bunun gibi bazı seçimleri ihtiyaçlarınıza göre düzenlediğiniz zaman video kameraları video çekiminde kullanmak için profesyonel çekimlerinizi yapacaktır.

Video Kamera Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Video kamera alırken bu kamerayı alma amacınız oldukça önemlidir. Örneğin çok aşırı profesyonel işler yapmayacaksınız sadece çektiğiniz videoların daha kaliteli olmasını istiyorsanız teknik özelliklerden ziyade kameranın boyutu, kolay görüntü aktarım yapabilmesi gibi özelliklerine dikkat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra önemli detaylardan biri de fiyat etiketinizdir. Zaten ödeyebileceğiniz maksimum fiyat makinelerin seçiminde size daha çok yardımcı olacaktır. Depolama birimine de dikkat etmeniz oldukça önemlidir bu konuda kameralar DV üzerine veya sabit disk üzerine kaydedilen kameralar bulunmaktadır bu konuda da sabit disk üzerine kaydeden kameraları tercih edebilirsiniz. Son olarak video kamera da dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri de çözünürlüğüdür. Bunun yanında ufak detaylardan olan ışık kalitesi, optik zoom özelliği gibi bazı özellikler de dikkat ederek iyi bir kamera seçimi yapabilirsiniz.

Video Kamera Çeşitleri Nelerdir?

Video kamera türlerinde size bilgi verebileceğimiz 3 adet kamera türü bulunmaktadır. Bu kamera türlerinden ilk film için kullanılan kameralar. Kameraların birkaç temel ögeden oluştuğunu biliyoruz. Film kameralarında bulunan verici ve alıcı makaralar filmin deliklerinin girip dönmesi ile filmi değişik hızlarda hareket ettiren bu mekanik düzey ışık ışınlarını bir yerde toplayarak sağlam optik sistem sayesinde çalışmaktadır. 1920'li yıllardan bu yana kameralar manuel olarak elle döndürülür bir şekilde çalışırken bu kol döndürme yerine motor sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu şekilde daha çok film çekimleri için kullanılmaktadır. 2.kamera çeşidimiz ise IP kamera. Bu kameralar analog sinyalleri DVD üzerine işleyerek ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralar. Bu kameralar daha çok güvenlik amaçlı kullanırlar.  Bu kameralarla alınan video kayıtları bir yazılımla beraber bilgisayar ortamına aktarılabilmektedir. Son olarak Kim Corder kameralardan bahsedecek olursak hem film çekebileceğiniz hem de çektiğiniz videoyu bu kamerada oynatabileceğiniz videolar çekebilirsiniz. Bu özellik sayesinde çektiğiniz videoları yine bu kameradan seyredebilmektesiniz.

Video Kamera Görüntüsünü Bilgisayara Aktarma Nasıl Yapılır?

Video kamera görüntülerini bilgisayara aktarabilmek için bazı kablolar kullanmanız gerekmektedir. Bu kablolar USB kablosu veya firewire kablosu olmak üzere 2 ye ayrılır.  Ayrıca birlikte verilen AC kablosunu kullanmalısınız. Öncelikle AC kablosunu video kameranız ile duvar prizi arasındaki bağlantıyı sağlamak için kullanmalısınız. Daha sonra video kameranızı USB jak ile birlikte bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra bilgisayarınızda video kamerayı otomatik olarak algılayacak ve bilgisayarda kameranız sabit bir disk olarak gözükecektir. Bilgisayarınızdan bu diske girdiğiniz zaman çektiğiniz görüntüleri basit bir şekilde bilgisayara aktarma işlemini yapabilirsiniz.

Video Kamera mı Fotoğraf Makinesi mi?

Artık kameraların alanlarında özelleşmesi ve kendini güncellemesi ile birlikte video çekmek için pek çok kamera seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu konuda ikisinin de avantajları ve dezavantajlarından bahsedecek olursak video kameraların profesyonel video çekebilmek için geliştirildiğini hepimiz biliyoruz.  Bu kameraların avantajları arasında geniş esneklik, uzun pil ömrü, zoom yetenekleri gibi özellikleri öne çıkmaktadır. Fakat bu kameraların dezavantajlarından en büyüğü ışığa ihtiyaç duymalarıdır. Ayrıca görüntü kalitesini ne kadar üst düzey tuttuğunuza göre bu fiyat oldukça yükseklere çıkmaktadır. Diğer yandan fotoğraf kameralarına geldiğimiz zaman bu kameralar video için kullanılabildiği gibi tercihen fotoğraf veya video çekimi seçilebilir. Bu kameralar iyi bir lensle derinliğin ayarlanabildiği, pil ömürlerinin uzun olduğu ve farklı objektif kullanımları seçenekleriyle öne çıkan avantajlara sahiptir. Fakat üst modelleri çıkıldığı zaman fiyatlarının arttığını görüyoruz. Bu cihazlar iyi bir operatöre ihtiyaç duyarlar Ayrıca video kameralarda merceği ayarlamak bu kameralarda daha zor olmaktadır.

Video Kamerayı Web Cam Olarak Kullanma Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda uygun fiyatlara webcam kamera bulabilmek pek zor olduğu için elinizdeki kamerayı webcam olarak kullanma gibi bir seçeneğiniz de var. Kameranızı webcam olarak kullanabilmek daha çok kameranızın elveriş koşullarına göre değişmektedir. Bu özelliği genel olarak çoğu kamerada yapamazsanız da Nikon ve Canon gibi markalarda elinizde bir video kamera varsa bu kameraları webcam olarak kullanabilirsiniz. Fakat bunun için belirli bir ücret ödemeniz gerekecek. Ayrıca bir donanıma da ihtiyacınız olacağından bazı bütçeleri hesaplamanız gerekiyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir