Vegan Beslenerek Kilo Verebilir Misiniz?

Vegan Beslenerek Kilo Verebilir Misiniz?
23.07.2022 21:21
Son yıllarda veganlık, ister diyet, ister sağlık, isterse tamamen seçim olsun, son derece popüler hale geldi. Bununla birlikte, bu, ''Vegan beslenmek kilo vermeye yardımcı olur mu?' Vegan diyet yaparak ne kadar kilo verilir? Vegan diyetler daha az kalorili mi?' gibi soruları beraberinde getirdi. Peki, vegan beslenerek kilo verilebilir mi? İşte, vegan beslenmenin kilo vermeye etkisi hakkında bilmeniz gerekenler...

Birçok insan kilo vermek için vegan bir diyet denemek istiyor. Ancak vegan diyetler kilo vermeyi garanti etmez  ve aslında ne yediğinize dikkat etmezseniz vegan beslenme de kilo almanıza neden olabilir. Vegan beslenmek ve kilo vermek istiyorsanız, çoğu zaman sağlıklı yiyecekler yediğinizden ve doğru kararlar aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Vegan Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Veganlar, hayvan veya hayvanlardan elde edilen ürünleri tüketmemektedir. Yani süt, yumurta, et veya balık yemezler. Alternatif olarak diyetleri; meyve, sebze, baklagiller, fasulye, bitki sütleri, et alternatifleri ve süt içermeyen ürünler içerir. 

Pek çok insan, ister hayvanlar ister çevre olsun, etik kaygılar nedeniyle vegan bir yaşam tarzını tercih ediyor. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar vegan olmanın kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, yediğiniz yüksek kalorili gıdaların miktarını azaltıp, onları yüksek lifli olanlarla değiştirebilmenizdir. 

Vegan bir diyete geçerseniz, göz ardı edilirse ve değiştirilmezse eksikliğe yol açabilecek bazı ana besin gruplarını keseceğinizi unutmayın. Örneğin, insanların diyetlerine yeterli B12 vitamini veya demir almadıklarına dair bir endişe var. Herhangi bir eksiklikten kaçınmak için veganlar diyetlerini soya ürünleri, vitaminler ve güçlendirilmiş tahıllarla tamamlarlar. Bununla birlikte, tüm diyetlerde olduğu gibi %100 sağlıklı bir vegan diyeti ile kilo verebilirsiniz. 

Besin açısından yoğun vegan gıdalar şunları içerir:

Tohumlar ve fındık

Tam tahıllar

Baklagiller ve fasulye

Taze meyve ve sebzeler

Diğer herhangi bir diyet veya yaşam tarzı gibi, aşağıdaki ek bileşenleri içeren ağır işlenmiş gıdaları deneyin ve kontrol edin veya bunlardan kaçının:

Sodyum

Nişastalar

Şekerler

Yağlar

Besin katkı maddesi

Vegan Bir Diyetle Kilo Vermek İçin İpuçları


Normalde kilomuzu korumak için günde 2000 kalori tüketmemiz gerekir. Ancak, kilo vermek için bunun yaklaşık 1500 kaloriye düşmesi gerekir. Bununla birlikte, sağlıklı kepekli tahıllar, sebzeler ve meyvelerden 1500 kalori almak farklıdır. Vegan diyetlerde yeterince protein aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bitki bazlı protein kaynakları arasında kinoa, mercimek, fıstık ezmesi, soya fasulyesi, barbunya ve nohut yer alıyor. 

Çalışırken gün boyu yemek yemek ya da sadece televizyon izlemek konusunda yalan söylemek kilo vermenize hiçbir fayda sağlamayacaktır. Yemeklerinizi her gün aynı saatte yemeye çalışın, bu daha sonra midenizi ve zihninizi bir rutine sokacaktır.

Egzersiz yapıyorsanız antrenmanınızı bitirdikten sonra 45 dakika içinde yemeğinizi yemeye çalışın, çünkü bu kaslarınızı onarır ve besler.

Yatmadan önce kalori tüketmek, uyku bozukluğu ve kilo alımı ile ilişkili olduğundan, yatmadan önceki iki saat içinde yemek yememeye çalışın.

Su nemlendiricidir ve tamamen kalorisizdir. Sadece sade su içmiyorsanız, biraz tat vermek için biraz limon veya misket limonu eklemeyi deneyin. Belki başka bir şey arıyorsanız maden suyu veya bitki çaylarını da deneyin.

Kilo Vermek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler


Porsiyonlarınıza dikkat edin: Vegan olun ya da olmayın, ne kadar yediğiniz önemlidir. Vegan ya da değil, çoğumuz kilo vermek için ne yiyip ne yemememiz gerektiğini biliyoruz. Ancak, havamızda olmadığımızda veya yorgun olduğumuzda bakımı gerçekten zor olabilir. Burası yemek hazırlamanın sizi kurtarabileceği ve yolda kalmanıza yardımcı olabileceği yerdir.

Bazı tariflere bir göz atın ve israfı azaltmak için benzer içeriklere sahip olanları seçin. Ardından, tüm yemekleri pişirip buzdolabına kaldırmak için mutfağınızda birkaç saat geçirin. Bu, yorulduğunuzda ve canınızın sıkıldığında, yemeğiniz zaten orada sizi bekliyor ve paket sipariş etmenize gerek yok demektir.

Ölçülü olarak tatlı yiyebilirsiniz: Şeker metabolizmamızı bozar ve yüksek kan şekeri, yüksek kan trigliseritleri ve iltihaplanma gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kilo verme hedeflerinize ulaşmak için sağlıklı bir vegan tatlı seçeneği istiyorsanız, biraz meyve yemeye devam edin. Ya da kendinize sağlıklı bir tatlı yapın. Sadece yarısını yiyin ve birazını başka bir güne ayırın.

 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir