Adet Kanaması Ultrasonda Görülür Mü?

Adet Kanaması Ultrasonda Görülür Mü?
04.11.2022 16:46
Ultrason, hastalıkların teşhisi için kullanılan tıbbi görüntüleme cihazıdır. Peki adet kanaması, apandisit, rahim ağzı yarası, böbrek taşı ultrasonda görülür mü? Bağırsak polip, bağırsak iltihabı, böbrek kumu ultrasonda görülür mü? Detaylarını yazımızda paylaştık.

Aşırı kanama ve adet düzensizliği ile hastanelere başvuran kadınların, ilk saptamaları ultrason cihazı ile görüntüleme yöntemi ile yapılmaktadır. Ultrason hem karından hem de vajinadan yapılabilmektedir. Genellikle daha önce cinsel beraberlik yaşamamış kadınlara hekim tarafından karın ultrasonu önerilmektedir.

Kanamaya neden olabilecek polip ya da miyomlar, ultrason cihazında görülmektedirler. Hastanın durumu saptanarak ilaç tedavisine ya da cerrahi müdahaleye karar verilir.

Apandisit Ultrasonda Görülür Mü?

Apandisit, vücudumuzdaki küçük bir kesedir. Sağ tarafımızda yer alır ve kalın bağırsağa bağlıdır. Hasta yaşamış olduğu semptomlarla hastanelere başvuru yapar. Hekimler fiziki muayeneden sonra bilgisayarlı tomografi ya da ultrason isteyerek apandisiti görüntüler.

Rahim Ağzı Yarası Ultrasonda Görülür Mü?

Rahim ağzı yarası teşhisi için kadınlar smear adı verilen bir test uygulanmaktadır. Rahim ağzı yarası göz ile görülerek jinekolojik muayene sonucunda görülmelidir.

Tüplerin açık olup olmadığı, bekaret, rahim ağzı yarası, menopoza girilip girilmeyeceği, adet düzensizliği, kızlık zarındaki deforme durumu gibi olgular ultrason cihazında görüntülenemez.

Böbrek Taşı Ultrasonda Görülür Mü?

İç organlarda hissedilen şikayetlerle ilgili batın ultrasonu adı verilen bir ultrason çeşidi kullanılır. Bu ultrason alt batın ve üst batın olarak 2 grupta hastadan istenilebilir.

Batın ultrasonu USG yöntemi adı verilen bir sistemle çalışmaktadır. USG yöntemi ile böbrek kumu, böbrek taşı, iç organlardaki kistler, karaciğer yağlanması tespit edilebilmektedir.

Böbrek taşı veya böbrek kumu için öncelikli olarak idrar tahlili istenir. Daha sonrasında görüntüleme yöntemi olarak ultrason cihazında hastadaki şikayetler saptanabilir.

Bağırsak Polip Ultrasonda Görülür Mü?

Polipler genel olarak hasta şikayeti ile saptanamaz. Çünkü polipler genellikle herhangi bir belirti vermez. Tesadüfen teşhis edilirler. Hasta başka bir rahatsızlığı için gitmiş olduğu muayenede anlaşılabilir, hatta boyutları çok küçükse ultrasonda çıkmayabilir.

Bağırsaktaki polipler endoskopi yöntemiyle incelenerek ya da ultrason yöntemi ile görüntülenerek ortaya çıkabilmektedir.

Bağırsak İltihabı Ultrasonda Görülür Mü?

Karın ağrısı ve aniden başlayıp sürekli devam eden ishal şikayetleri üzerine ortaya çıkmaktadır. Bu bulgulara göre hekimler, ilk olarak bağırsak enfeksiyonundan şüphelenirler. Çocuklarda yetişkinlere göre daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Mide bulantısı, kusma, şiddetli karın ağrısı, çok yoğun ishal sebebiyle vücut fazla miktarda sıvı kaybeder.  Doktorlar bağırsak iltihabının teşhisini net olarak koyabilmek için röntgen, tomografi, ultrason ya da kan tahlili isteyerek sorunu teşhir ederler.

Böbrek Kumu Ultrasonda Görülür Mü?

Böbrek kumları böbrekte şiddetli ağrı olarak kendini göstermektedir. Hasta şikayeti ile hastanelere başvuru yaptığı zaman öncelikle kumun yeri göz önünde bulundurulur. Eğer kum, böbreğin alt tarafındaysa doğal yollardan dökülmesi daha zor olabilir.

İdrar yolunda ya da böbrekte bulunan taşların yerlerinin tespit edilebilmesi için, bilgisayarlı tomografi veya ultrason istenir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir