Vdsl Modem Nasıl Anlaşılır?

Vdsl Modem Nasıl Anlaşılır?
30.12.2022 19:13
VDSL çok yüksek internet hızları vadeden bir teknolojidir. Vdsl modem nasıl anlaşılır, Adsl destekler mi? Adsl modem ile vdsl modem arasındaki fark nedir? Vdsl modem fiber destekler mi, hızı artırır mı, kaç mbps destekliyor? Gibi vdsl modem hakkında araştırılan soruları sizler için yanıtladık.

VDSL, çok yüksek bit hızlı dijital abone hattı anlamına gelmektedir. VDSL, cihazlarınıza yüksek hızlı İnternet sağlamak için telefon hattınızda bakır teller veya fiber optik kablolar kullanmaktadır. VDSL, sektördeki en yüksek indirme ve yükleme hızlarından bazılarına sahiptir. Modem, cihazlarınızı kablolar kullanarak internete bağlayabilen küçük bir kutudur. VDSL, optimum internet hızlarına ulaşmak için uyumlu bir VDSL modem gerektirmektedir. Bir VDSL modem, internet servis sağlayıcınıza bir telefon hattı üzerinden bağlanmaktadır. Modemin vdsl modem olduğunu ise modemin üzerinde yer alan model numarasını sorgulatıp desteklediği sistemi kolayca öğrenebilirsiniz.

Vdsl Modem Adsl Destekler Mi?

VDSL modem ADSL modemi destekleyebilir ancak bu modemden modeme değişiklik göstermektedir. VDSL hizmeti alabilmeniz için bulunduğunuz yerde VDSL alt yapısının olması gerekmektedir. Eğer sadece ADSL alt yapısı varsa ancak ADSL modem hizmeti alabilirsiniz. Bu hatta VDSL modem taktığınız zaman desteklemeyecektir.

Adsl Modem İle Vdsl Modem Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki tür internet bağlantısı arasındaki temel fark hızlarıdır. VDSL, ADSL bağlantılarından daha yüksek hız sunar. VDSL, 70 Mbps’ye kadar indirme hızı ve 10 Mbps’ye kadar yükleme hızı sağlamaktadır. ADSL ise maksimum 24 Mbps indirme hızı sağlamaktadır ve yükleme hızları çok daha düşüktür. Uygulamalar bakımından karşılaştıracak olursak VDSL ile Skype, YouTube gibi yüksek bant genişliğine sahip uygulamaları veya çevrimiçi yedeklemeyi neredeyse hiç gecikme olmadan sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Her iki internet bağlantısının fiyatında çok fazla değişiklik yoktur. Hem ADSL hem de VDSL'nin sinyal gücü, kullanıcı ile anahtarlama istasyonu arasındaki bakır tel mesafesi arttıkça azalır. Ancak ADSL ile VDSL karşılaştırıldığında, VDSL sinyali daha hızlı zayıflamaktadır. VDSL, öncelikle medyanın indirilmesini ve yüklenmesini daha sorunsuz hale getiren yüksek hızlı internet bağlantısı nedeniyle ADSL'den açık ara öndedir. Hız, fiber optik bağlantıyla aynı seviyede değil, ancak kablolu internet hizmetleriyle kıyasıya bir rekabet yaratmaktadır.

Vdsl Modem Fiber Destekler Mi?

VDSL alt yapısının daha hızlı internet sağlamasının nedeni internetin fiber kablolarla santrale kadar geliyor olmasıdır. Fiber kablolar sayesinde santrale kadar gelen internetin hızında hiçbir kayıp yaşanmamaktadır. Ancak bütün VDSL modemler fiber desteklememektedir.

Vdsl Modem Hızı Artırır Mı?

VDSL hizmetinden yararlanabilmek için bu hattın sizin bulunduğunuz en yakın yere gelmesi gereklidir. Gelen internet hattını kullanabilmek için VDSL modem sahibi olmanız gerekmektedir. VDSL modemler internet hızını artırarak 125-150 Mbps’e kadar indirme hızına ulaşmaktadır.

Vdsl Modem Kaç Mbps Destekliyor?

VDSL hizmeti ADSL’den çok daha yüksek hızlara olanak vermektedir. Sinyalin güçlü olduğu noktalarda VDSL modem 100 Mbps’ye kadar desteklemektedir. Ancak bu verimliliği alt yapı ve iç tesisatın kalitesi de etkilemektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir