Vantilatör Ne Kadar Elektrik Harcar?

Vantilatör Ne Kadar Elektrik Harcar?
27.10.2022 21:14
Kullandığımız ürünlerim elektrik harcama kapasitelerini merak ederiz. Elektrik harcamalarını arttıran ürünler oldukça merak edilmektedir. Vantilatör, bilgisayar, klima ne kadar elektrik harcar? Televizyon, kettle, laptop, fırın ne kadar elektrik harcar? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Özelliklerinde yaz aylarında kurtarıcı parça olarak görülen vantilatör oldukça sık kullanılan bir makinedir. Vantilatör aldığı hareket ile dönen çarkın havayı bir yerden alıp diğer bir yere aktaran ve havaya yön verme prensibi ile çalışan bir makinedir. Vantilatör pervane, motor ve gövdeden oluşan bir makinedir.

Vantilatör elektrik ile çalışan bir makinedir. Çalışması için prize takılı olması gereken vantilatör, 70 watt elektrik tüketimi ile günde 4 saat çalıştığı takdirde aylık 6 TL gibi bir fiyata denk gelmektedir. Saatte ortalama 75 watt civarı elektrik harcayan bir vantilatörün kilowatt başına ücreti 44 kuruştur.

Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

Bilgisayar kendisine ait olan programlama yolu ile komuta edilmiş bir dizi aritmetik ya da mantık işlemini otomatik olarak yapabilen bir teknolojik makinedir. Günümüzde neredeyse her evde bulunan bilgisayar oldukça sık kullanılan bir makinedir.

Bilgisayar ortalama aylık 17.5 watt elektrik tüketmektedir. Haftanın her günü günde 4 saat kullanılan bir bilgisayarın aylık enerji tüketimine yansıttığı bedel ortalama 37 TL tutarındadır.

Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?

Klima yaz ve kış aylarında sık sık kullanılan ve birçok evde bulunan makinelerden bir tanesidir. Klima kapalı bir alandaki havanın ısı ve nem kontrolünü sağlamaktadır. Klimanın enerji tüketim miktarı büyüklüğüne, markasına ve ne tür olduğuna göre değişmektedir.

Ortalama olan bir klima saatte 0,8 watt elektrik tüketimi sağlar. Bu zaman zarfı içerisinde ise ortalama 1,6 TL harcar. Günde açık tutulan saate göre faturalandırma da değişmektedir. Ancak, günde 8 saat açık kalacağını düşünürsek aylık faturaya yansıması 410 TL olacaktır.

Televizyon Ne Kadar Elektrik Harcar?

Televizyon, elektromanyetik dalga halinde yayımlanan görüntü ve seslerin, elektronik alıcılar ve hoparlör sayesinde ekrana yansıyarak haberleşme sağlayan bir elektronik cihazdır. Neredeyse her evde, ofiste ve mağazalarda bulunan Televizyon oldukça sık kullanılan ve takip edilen bir makinedir.

Televizyonun boyutuna ve markasına göre tükettiği enerji değişmektedir. 164 ekran bir televizyon 1 saat açık olduğu zaman 11 kuruş harcamaktadır. Bu fiyata göre günlük kullanım saatini fiyat ile çarparak aylık tutarı öğrenebilmeniz mümkündür.

Kettle Ne Kadar Elektrik Harcar?

Kettle ocak ve açık ateş yakmadan suyu hızlı bir şekilde kaynatan ve ısıtan küçük ev aletidir. Birçok evde yer alan kettle oldukça pratiklik sağlamaktadır. Kettle minimum 1200 watt, maksimum 1300 watt harcamaktadır.

Kettle en çok elektrik harcayan küçük ev aletlerinden bir tanesidir. Kettle prizde kaldığı müddetçe de elektrik harcamaya devam etmektedir. 1000 watt elektrik tüketimi ise 2022 yılında 1,98 TL etmektedir.

Laptop Ne Kadar Elektrik Harcar?

Dizüstü bilgisayar olarak da bilinen laptop, taşınabilir bir elektronik cihazdır. Ekran ve klavye olmak üzere iki bütün parçadan oluşur. Yanında taşınabilir olması ile laptopu birçok kişi tercih etmekte ve kullanmaktadır.

Laptoplar birçok çeşide ayrılmaktadır. En bilinenleri ise oyuncu laptopu ve ofis laptopudur. Performansına göre de elektrik harcaması değişmektedir. Düşük enerjili bir laptop 11 kW elektrik harcamaktadır. Harcanan enerji ise ortalama 23 TL’ye denk gelmektedir.

Fırın Ne Kadar Elektrik Harcar?

Fırın ısıdan yararlanarak kullandığımız ve ürünleri, gıdaları pişirdiğimiz bir çeşit ev aletidir. Neredeyse her evde ve yemek pişirilen yerlerde bulunan fırın ortalama bir saatte 3000 watt enerji harcamaktadır. Bu harcama ise tek sefer çalışmasında aylık 5 TL etmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir