Ünlü Şarkıların Hikayelerini Biliyor Musunuz?

Ünlü Şarkıların Hikayelerini Biliyor Musunuz?
20.09.2022 20:39
Ünlü şarkıların hikayelerini biliyor musunuz? Bunları öğrenmeye ne dersiniz? Elfida ve mağusa limanı şarkı hikayesi nedir? Kum gibi, mavi duvar şarkı ve aldırma gönül şarkı hikayesi nedir? Ay yüzlüm ve beyaz skandalım şarkı hikayesi nedir?

Herkesçe bilinen ünlü şarkıların hikayelerini hiç merak ettiniz mi? İşte o çok bilinen ve ünlü şarkıların hikayelerini bizler sizler için araştırdık. Sizde bu şarkıların hikayelerini öğrenmek istiyorsanız eğer gelin birlikte bu yazımıza göz atalım. 

Elfida Şarkı Hikayesi Nedir? 

Haluk Levent’in yazıp seslendirmiş olduğu şarkıdır. Hikayesi ise bir o kadar yürek burkan bir şarkıdır. Kanser hastası 16 çocuğun bakımını üstlenen Haluk Levent bu çocuklar arasında bulunan 9 yaşındaki Elfida isimli çocuk için kaleme almıştır. Fakat şarkının asıl sahibi olan Elfida’ya şarkıyı dinletemeden vefat etmiştir. Ama bu yazılan şarkı herkesin dilinde ve çok sevilen bir şarkıdır.

Mağusa Limanı Şarkı Hikayesi Nedir? 

Bu şarkının hikayesi Mağusa Limanında hamal olarak çalışan Ali’nin hikayesini konu almaktadır. Teninin esmerliği ile Arap lakabını almıştır. Arap Ali iş çıkışı hep gittiği meyhaneye gider ve orada 7 Hint askerini görür. Ve içlerinden birisi Ali’ye saldırır fakat Ali güçlü yapısıyla onu yere iter. Bu olayı gören diğer askerler aynı anda Ali’nin üzerine gelir. Ali bu askerlerle boğuşurken yere düşer ve askerlerden biri süngüyü Ali’ye saplar. Kanlar içinde olan Ali’yi çalıştığı yere yani Mağusa Limanına götürürler. Ve bu haberi olan Ali’nin eşi limana doğru yola çıkar. Ve eşinin dilinden Mağusa Limanı şarkısının sözleri dökülür. Bunu duyan çevredeki kişiler nesillerden nesile bu sözleri aktarır. Bu şarkının hikayesi İse Arap Ali’nin hüzünlü hayatı olarak yürekler dokunur.

Kum Gibi Şarkı Hikayesi Nedir? 

Ahmet Kaya’nın yazıp seslendirmiş olduğu şarkıdır. Parasız ve çulsuz bir halde yaşamını sürdüren Kaya, her gece yol parası olmadığı için evine yürüyerek gidiyordu. Yürürken yolda bir düğüne denk gelen Kaya, içeri girip sadece oyun oynamak istiyordu. İçeri girdi ve keyfince oynadı ama daha sonrasında oturup hüngür hüngür ağlamaya başladı. Düştüğü bu çaresizlikten kurtulmak için aklına bir fikir geldi. Sistem karşıtı bir albüm yapacak ve hapse girecekti. Çünkü hapishanede ne yemek ne yol derdi olacaktı. İçindeki bu çaresizliği ve acıyı annesine anlatan Ahmet Kaya; annesinin gözyaşlarıyla birlikte bir kaset yapar. Unkapanı’na gider ve oradaki kasetçilere dinletir ama herkesten neredeyse olumsuz dönüş almaktadır. Bu yüzden iyice umutları kırılan Kaya, hapse girme fikrinin suya yattığını düşünür. Fakat son kez bir plakçıya girer ve orada şarkısı beğenilir. Borçlu bir şekilde albümü piyasaya çıkartırlar. Beklenmedik şekilde yayınlanan kasetteki neredeyse tüm şarkılar tüm kitlelere ulaşır ve çok beğenilir.

Beyaz Skandalım Şarkı Hikayesi Nedir? 

Bir Emir Can İğrek şarkısıdır. Bu şarkının hikayesi bir seks işçisi kadına aşık olan, aşkı toplum tarafından doğru karşılanmayan ve kabul edilmez. Aynı zamanda aşık olduğu kadından da karşılık göremeyen bir gencin hikayesini anlatmaktadır.

Mavi Duvar Şarkı Hikayesi Nedir?

Genç bir kadın ve erkek birbirlerini çok severler. Bu sevgileri yıllar sürer. Aileleri de tanışan bu aşıklar o yaz ailelerinden de izin alıp Ayvalık’taki yazlıklarında tatil yapmaya karar verirler. Genç erkek, genç kadının gelmesinden 1 hafta öncesinden gidip hazırlık yapar. Genç kadın mavi rengi çok seviyor diye genç adam evlerinin duvarlarını maviye boyar. Genç kadının gelmesine 1 gün kala antikacıdan eski bir gramafon satın alır. Gen kadın akşam saat 18.00’da Ayvalık otogarında olacaktır. Ama saat 6 olur, 7 olur ama kadının otobüsü gelmez. Genç adam meraklanır ve ailesini arar. Acı haberi onlardan alır. Otobüs yolda kaza yapmıştır. Ve genç kadın o kaza anında ölmüştür. Genç adam bitkin düşüp kendini eve atar ve o gece mavi duvar şarkısının satırlarını yazar.

Aldırma Gönül Şarkı Hikayesi Nedir? 

Sabahattin Ali tarafından halk dilinden yararlanılarak yazılan bir şiirdir. 1933 yılında yazılmıştır. Şairin, Sinop Cezaevi’nde hükümlü olduğu sırada yazdığı ve isimlendirmek yerine numaralandırdığı Hapishane şarkısı da denen beş şiirin sonuncusu ve en bilinenidir.

Ay Yüzlüm Şarkı Hikayesi Nedir?

Murat Göğebakan’ın seslendirdiği bir şarkıdır. Uzun yıllar önce bir kız varmış, kızın annesi kızı anneannesine emanet edip kızı terk edip gitmiş. Kız evlerinin bahçesinde oynarken kaybolmuş. Anneannesi korkudan hemen kızının kaybolduğunu annesine anlatmış ve polislere haber vermişler. Polisler, kızı her yerde aramış ve sonunda bir evin bodrum katında ölü olarak bulunmuştur. Kızın annesi de bu haberden sonra bu türküyü yazmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir