Ünlü Belediye Başkanlarının Maaşları Ne Kadar?

Ünlü Belediye Başkanlarının Maaşları Ne Kadar?
11.12.2021 13:00
Bizlerin oyları ile yönetime gelen belediye başkanlarının hayatı sürekli merak konusudur. Her söyledikleri olay olan, haber kanallarının takibinde kalan ve rakip partilerin eleştirilerine maruz kalan belediye başkanları görev yaptıkları il ve ilçelerdeki bütün sorumlulukları üstlenmelidir. Ayrıca pek çok belediye başkanının almış olduğu maaş merak konusu olmakta ve araştırılmaktadır. Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Tunç Soyer maaşı ne kadar? Mehmet Maçoğlu, Zeydan Karalar, Savcı Sayan maaşı ne kadar? Ünlü belediye başkanlarının maaşlarını sizler için derledik.

Ülkemiz 81 ilden oluşmaktadır ve yaklaşık 1600 belediye başkanı ülkemiz sınırlarında görevlerini yerine getirmektedir. Pek çok görevi üstlenen belediye başkanlarının aldıkları maaşlar merak konusudur. Belediye başkanları görev yaptıkları belediyenin nüfusuna göre farklı maaş almaktadır. 50.000 nüfus ile sınırlı olan belediyelerde görev yapan belediye başkanları 2021 yılı için ayda 8.163 TL maaş almaktadır. Belediye başkanlarını hizmet bölgelerindeki nüfus 2.000.000 üzerinde ise 2021 verilerine göre belediye başkanları 24.068 TL maaş almaktadır. 5 yıl görev alan ve halka hizmet veren belediye başkanlarının maaşları her sene artmaktadır. Ülkemizde geniş bir kitle tarafından tanınan ve gündemden düşmeyen belediye başkanlarının da aldığı maaşlar daha fazla merak edilmektedir. Özellikle en büyük ve gelişmiş olan şehirlerin belediye başkanları olan Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Tunç Soyer gibi isimlerin aldığı maaşlar araştırma konusu olmuştur.

Ekrem İmamoğlu Maaşı Ne Kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan ve gündemden düşmeyen Ekrem İmamoğlu sevilen ayrıca en çok tanınan belediye başkanlarının arasında yer almaktadır. Ülkemiz siyasetinde sürekli adından bahsettiren bir isim olan Ekrem İmamoğlu dünya siyasetçileri tarafından da ilgi ile takip edilmektedir. CHP bünyesinde yer alan belediye başkanı İstanbul seçimlerini kazanarak AKP yönetimi altında olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna hak kazanmıştır. Pek çok başarıya imza atan İmamoğlu kısa zaman içinde sevilen aynı zaman da sürekli eleştirilere maruz kalan bir başkandır. Dünya siyasetinde de adından sıklıkla bahsettiren Ekrem İmamoğlu'nun almış olduğu maaş merak konudur. 2021 verilerine göre Ekrem İmamoğlu ayda 24 bin 68 TL kazanmaktadır. 2022 yılında zamlanacak olan ücreti ile daha fazla maaş alması beklenmektedir.

Mansur Yavaş Maaşı Ne Kadar?

Mansur Yavaş CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev alan bir isimdir. Özellikle Ankara halkı tarafından sevilen ve ilgi ile takip edilen sayın Mansur Yavaş son günlerde dünya medyasında da geniş bir yere sahiptir. Özellikle Eylül ayında düzenlenen organizasyonda ''2021 Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü'' nü almaya hak kazanarak dünya medyasını sallamıştır. Londra'da Belediye Başkanları Vakfı tarafından verilen ödül için 21 ülkeden 32 belediye başkanı aday olmuş ancak şeffaf yönetim uygulaması ile Mansur Yavaş birinci olmuştur. Ülkemize ve başkentimize bu gururu yaşatan Mansur Yavaş'ın almış olduğu maaş ise halk tarafından merak edilmektedir. 2021 yılında 24 bin 68 TL maaş alan Mansur Yavaş'ın alacağı ücret 2022 yılında artması beklenmektedir.

Tunç Soyer Maaşı Ne Kadar?

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tunç Soyer 4 milyonu aşan bir halka hizmet vermektedir. Belediye çalışanlarının maaşına yaptığı zamlarla gündem olan Tunç Soyer 2015 bütçe kanununa göre 24 bin 68 TL maaş almaktadır. 2021 yılı için olan bu maaş 2022 yılına geçilmesiyle zamlanacaktır. İzmir halkı tarafından sevilen başkan İzmir Büyükşehir bünyesinde çalışan işçilerin en düşük alacağı maaşı 2021 yılı için 7 bin 134 TL olarak belirtmiştir.

Mehmet Maçoğlu Maaşı Ne Kadar?

Fatih Mehmet Maçoğlu Türkiye Komünist Partisi'nin tek belediye başkanı olarak görev yapmaktadır. Tunceli Belediye başkanlığı görevine halkın oyları ile gelen Fatih Mehmet Maçoğlu Tunceli'nin gelişmesi için büyük çaba harcamaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak 89 bin olan Tunceli'nin Belediye Başkanı Maçoğlu 2021 yılı için 13 bin TL civarında bir maaş almaktadır.

Zeydan Karalar Maaşı Ne Kadar?

Ülkemizin beş büyük şehri arasında olan Adana'nın Büyükşehir Belediye Başkanı olan Zeydan Karalar ülkemiz siyasetinde ve gündeminde adından sıklıkla bahsettiren biridir. Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan kişilerin maaşını 3.000TL'nin üzerine taşıyan Zeydan Karalar'ın almış olduğu maaş da merak konusudur. 2 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan Adana'nın Büyükşehir Belediye Başkanı'nın 2021 yılında almış olduğu maaş 24 bin 68 TL'dir.

Savcı Sayan Maaşı Ne Kadar?

2019 yerel seçimlerinde AK Parti'den aday olan Savcı Sayan Ağrı Belediye Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2015 yılına kadar CHP'de aktif olarak görev yapan ve Tutak Belediye Başkanlığı da yapan Savcı Sayan siyaset hayatına 2015 yılından itibaren AK Parti'de devam etmektedir. 500 binin üzerinde bir nüfusa sahip olan ilimizin belediye başkanlığını yapan Savcı Sayan 2021 verilerine göre 21 bin TL civarında maaş almaktadır ve yeni yıla geçiş ile birlikte bu ücretin artması beklenmektedir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir