Üniversitelerde Yaz Okulu Nedir?

Üniversitelerde Yaz Okulu Nedir?
21.10.2021 15:30
Yaz okulu açan üniversiteler hangileridir? Yaz okulu geçme notu nedir? Üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren yaz okulu ile ilgili kafanıza takılan sorulara yanıt verdik.

Yaz okulu bazı üniversitelerin kendi kendine oluşturduğu bir ders dönemidir. Her yıl sadece 1 yıl değişiklik adı altında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanmıştır ve Resmi Gazete’ de yayınlanan tarihten beri geçerli olan bir uygulamadır. Yaz okulu uygulamasının ilk olarak amacı ders notları okul için düşük olan öğrencilerin ders notlarını yükseltebilmesi için kısaltılması ve yoğunlaştırılmasıdır. Böylece öğrencilerin güz döneminde ya da bahar döneminde geçemedikleri dersleri yaz okulunda hızlandırılmış bir şekilde alabilir ve geçebilirler. Yaz okulu genellikle 1.5 ay kadar sürmektedir. 1.5 ay sonunda öğrenciler sınavlara girer ve sınavlardan başarılı olurlarsa dersi geçmiş olurlar. Yaz okulu ücretlidir. Öğrencilerin yaz okulunda alacakları dersin kredisine ve saatine göre belli bir ücret ödemek durumundadırlar. Böylece okulun döner sermayesi de karlı çıkmaktadır. Bunun yanında öğrenciler için de yaz okulu uygulaması çok iyi bir fırsattır. Çünkü öğrenciler güz dönemi ya da bahar dönemi boyunca okula gelmeseler ve derslere girmeseler bile yaz okulu sayesinde derslerini geçebilirler. Böylelikle neredeyse derslere düzenli olarak giren ve başarılı notlar alan öğrenciler gibi aynı zamanda okulu bitirip mezun olabilirler. Yaz okulu hakkında başka merak edilen tüm sorular ve cevapları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.  

Yaz Okulu Açan Üniversiteler Hangileridir?

Yaz okulunun tarihleri bahar döneminin son aylarına doğru öğrencilere duyurulur. Eğer kendi okuduğunuz okulda kaldığınız ders yaz okulunda açılmıyorsa başka üniversitelerden alabilirsiniz. Yaz okulu açılan üniversiteler; Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Boğaziçi Ünüversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’dir.

Yaz Okulu Geçme Notu Nedir?

Yaz okulu bazı özerk üniversitelerin oluşturduğu bir uygulamadır. Bu uygulama güz ve bahar dönemlerinde geçilemeyen derslerin yazın kısaltılmış ve yoğunlaştırılmış eğitimle alınmasını sağlar. Genellikle 1 ya da 1.5 ay kadar süren yaz okulu öğrenciler için çok iyi bir fırsattır. Öğrenciler güz ve bahar döneminde kalan derslerini yazın alırlar ve sınavlarda başarılı olduktan sonra dersleri geçerler. Böylece öğrenciler güz ve bahar döneminde okula hiç gelmeseler bile yaz okulunda dersleri geçebilme imkanı bulurlar ve okula düzenli olarak gelen öğrenciler gibi okulu tam zamanında bitirebilirler. Yaz okulunun açılma tarihleri bahar döneminde belli olur. yaz okulunda da geçme notları aynı şekildedir. Yaz okulu sınavlarından AA, BA, BB, CB, CC, DC ve DD notlarını alan öğrenciler dersten başarılı olurlar. Ancak sınavlardan FF alan öğrenciler dersten kalırlar. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir