İnşaat Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Nelerdir?

İnşaat Mühendisliği Bölümü Olan Üniversiteler Nelerdir?
11.11.2022 22:03
İnşaat mühendisliği geleceğin meslekleri arasında sayılmakta. Peki, inşaat mühendisliği bölümü olan üniversiteler nelerdir, ruhsatlı silah alabilir mi, şantiye şefliği için gerekli belgeler nelerdir? İnşaat mühendisi şantiyede ne yapar, inşaat mühendisliği bölümü dersleri nelerdir, zor mu? İnşaat mühendisliğine dair merak edilen tüm bu soruları araştırdık, haberimizde yanıtlarını detaylı bir şekilde sizlere sunduk.

İnşaat mühendisliği, malzemelerin ve teknik bilginin bir araya gelmesi ile oluşan mühendislik türüdür. Akla gelebilecek tüm yapıların projeleri, plan ve taslakları, yapımları ve denetlenmeleri ile uğraşmak olan mühendislik dalıdır. İnşaat mühendisliği bölümünü başarı ile tamamlamış her inşaat mühendisi köprü, yol, havaalanı, bina, baraj, metro hattı gibi projelerde rahatlıkla kendisini gösterebilir. Bunun yanı sıra, endüstriyel yapıların da planlanıp projelendirilmesi için gerekli araştırmayı da sağlayabilir.

İnşaat mühendisliği, en eski mühendislik dallarından bir tanesidir; hatta askeri mühendislikten sonra gelen en eski mühendislik olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. İnşaat mühendisliği terimi aslında ilk olarak 18. yüzyılda askeri olmayan mühendislik ile askeri mühendisliği ayırma adına kullanılmaya başlanmıştır. Kurucu mühendisliklerin başında inşaat mühendisliği gelir. İnşaat mühendisliği oldukça büyük bir alanı kapsar, bu yüzden de uzmanlaşabilecek pek çok alanı bünyesinde barındırır. Bu alanlardan bazıları; ölçme bilgisi, yapı mühendisliği, temel mühendisliği, çevre mühendisliği, malzeme bilimidir.

Üniversitelerimizin sayısının artması ile de birlikte, artık pek çok okulda mühendislik eğitimi verilmektedir. İnşaat mühendisliği de oldukça fazla okulda bulunmakta olan bir bölümdür.

İnşaat mühendisliği bölümü olan üniversitelerden bazıları şunlardır;

·        Boğaziçi Üniversitesi

·        İstanbul Teknik Üniversitesi

·        Orta Doğu Teknik Üniversitesi

·        Bahçeşehir Üniversitesi

·        Yeditepe Üniversitesi

·        Yıldız Teknik Üniversitesi

·        Yaşar Üniversitesi

·        Ege Üniversitesi

·        Gebze Teknik Üniversitesi

·        İstanbul Medeniyet Üniversitesi

·        Eskişehir Teknik Üniversitesi

·        Bursa Teknik Üniversitesi

·        Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

·        Sakarya Üniversitesi

İnşaat Mühendisleri Bölümü Ruhsatlı Silah Alabilir Mi?

Ateşli Silahlar Yönetmeliği, kişilerin silah taşıyıp taşıyamayacakları ile ilgili gerekli yükümlülükleri bünyesinde bulundurmaktadır. Yenilenmiş olan yönetmeliğe göre güvenlik bulundurmayan kurumlarda görevlendirilmiş olan bekçiler, görev yerlerinin dışarısına çıkmamak şartı ile yanlarında silah bulundurabileceklerdir. Bunun yanı sıra, bakım, onarım ve muhafaza işleri ile yükümlü olan mühendisler, mimarlar, uzmanlar ve teknisyenler de yanlarında silah bulundurma hakkına sahiptir.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Şantiye Şefliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şantiye şefi olabilmek için gerekli ilk koşul yapım işinin şefin uzmanlık alanına uygun olmasıdır. Mimar, mühendis, tekniker veya teknik öğretmen olmak şantiye şefliği için önemlidir.

Şantiye şefliği için gerekli olan belgeler şunlardır;

·        Ruhsat Başvuru Dilekçesi

·        Kimlik fotokopisi

·        Tapu Kaydı Örneği

·        İmar Durumu Belgesi

·        Aplikasyon Krokisi

·        Yol Kotu Tutanağı

·        Mal Sahibi ile Müteahhit arasında olan yapım sözleşmesi

İnşaat Mühendisi Şantiyede Ne Yapar?

Şantiyede çalışan mühendislerin pek çok görevi bulunmaktadır. Projenin takip edilmesi ve doğru uygulanması bunların en önemlilerindendir. İnşaat için gerekli malzemelerin sipariş edilmesi de şantiye mühendisinin görevleri arasındadır.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

İnşaat mühendisliği bölümünün dersleri okuldan okula göre değişmektedir. Bununla birlikte, malzeme, teknik resim, fizik, arazi ölçümleri, şantiye organizasyonu, mukavemet, yapı işlerinde iş güvenliği gibi dersler de bulunmaktadır. Diğer mühendislik bölümleri ile ortak dersleri de bulunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği Bölümü Zor Mu?

Mühendislik bölümleri genel olarak zor olduğu düşünülen bölümlerdir. İnşaat mühendisliği de aslında bu zorluğa dahildir. Tercih edilmeden önce derslere ve içeriklerine bakılması, kişinin yararına olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir