Uluslararası Ticaret Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Uluslararası Ticaret Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?
27.10.2022 21:07
Gelişen teknoloji ve teşviklerin artmasıyla yoğun olarak tercih edilen ve merak edilen iş kollarından biri de uluslararası ticarettir. Uluslararası ticaret bölümü mezunu ne iş yapar, dersleri nelerdir, hangi üniversitelerde var? Uluslararası ticaret bölümü önü açık mı, ne iş yapar, dgs taban puanları nedir? Gelin bölümü birlikte tanıyalım.

Ticaret, insanlığın var oluşundan beri yapmış olduğu belki de en eski mesleklerden biridir. Ülkelerin kalkınmasında, nitelik ve nicelik yönlerinin artmasında, insanların refah içinde yaşamasına kadar birçok alanda ticari faaliyetlerin payı çok büyüktür.

Uluslararası ticaret, yurt dışındaki ticari faaliyetlerin artmasında ve yoğunlaşmasında kalifiye eleman yetiştirmek için kurulmuş bir bölümdür.

Bölümün amacı, gelişen teknoloji ile birlikte farklı ticari faaliyetleri yürütebilecek, gözlemleyebilecek ve ülkesini yurtdışı fuarlarında ve pazarlarında yetkinlikle temsil edebilecek kişiler yetiştirmektir. Uluslararası ticaret mezunu bir kişi, bu faaliyetleri yürüten ve pazarda Türk ürünlerinin temsilciliğini yapan kişidir.

Bankalarda, lojistik şirketlerinde, kamuda, ihracat ve ithalat şirketlerinde çalışarak ticari faaliyetlere katkıda bulunurlar.

Uluslararası Ticaret Bölümü Dersleri Nelerdir?

Özellikle son yıllarda, ulaşım olanaklarının gelişmesi,  güvenliğin artması ve devletin sağlamış olduğu ticari destekler ile birlikte gözde bir meslek haline gelmiştir. Bölüm dersleri tamamen meslek odaklı derslerdir.

Uluslararası Ticaretin Temelleri

Dış Ticaret Stratejileri

Uluslararası İktisat

Uluslararası Ticaret

İthalat ve İhracat Yönetimi

Gümrük İşlem Ve Uygulamaları

Dış Ticaret Finansmanı

Uluslararası Ticari Örgütler ve AB

Pazar Ve İletişim ve E- Ticaret

Kambiyo Rejimleri

Dış Ticarette Kalite Standartları

Dış Ticaret Hayatında Şirketler Ve Yönetim

Kantitatif Analiz

Bölge İktisadı Ve Hedef Pazar Ekonomileri

Uluslararası Ticaret Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Son dönemlerdeki gelişen stratejiler ve kaynaklarla uluslararası ticaret gözde bir bölüm haline gelmiştir. Türkiye’deki birçok üniversitede uluslararası ticaret eğitimi alabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi

İstanbul Okan Üniversitesi

İstanbul Kültür Üniversitesi

Işık Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi

İstanbul Kültür Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi

Başkent Üniversitesi

Beykent Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi

Uluslararası Ticaret Bölümü Önü Açık Mı?

İnsanlığın var oluşundan beri belki de en eski mesleklerden birisi ticarettir. Ticaretin İslamiyet için de önemli bir yeri vardır. İnsanlık var olduğu sürece, hiç eskimeyecek bir iş olarak ticaret ve ticari faaliyetler devam edecektir. Ayrıca gelişen teknoloji  ve devletin sağlamış olduğu teşvik kredileri ile insanlar daha fazla ticaret yapmak istiyor.

Ayrıca e-ticaret siteleri, web siteler ve teknolojik uygulamalar sayesinde insanların ticaret ağı da genişlemiş durumda. Bu sebeplerden kaynaklı olarak uluslararası ticaret tercih edilebilir önü açık bir meslektir.

Uluslararası Ticaret Bölümünü Bitiren Ne İş Yapar?

Uluslararası ticaret bölümü mezunları için iş olanakları oldukça fazladır. Özellikle dış ticaret faaliyetlerinde yoğunlaşan şirketlerde, yabancı sermayeli veya ortaklı şirketlerde uzman olarak çalışabilirler. Ayrıca sanayi ve ticaret odaları ve kalkınma ajansı gibi kurum ve kuruluşlarda da rahatlıkla çalışma fırsatı bulabilirler.

Uluslararası Ticaret Bölümü Dgs Taban Puanları Nedir?

Boğaziçi Üniversitesi EA- 320,1573

İstanbul Ticaret Üniversitesi EA-288,8205

İstanbul Okan Üniversitesi EA-243,4784

Dokuz Eylül Üniversitesi EA- 234,7709

İstanbul Okan Üniversitesi EA -231,7276

Balıkesir Üniversitesi EA-221,7211

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir