Dil Bilimi Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Dil Bilimi Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
20.12.2022 21:14
Dil bilimi mezunu öğretmen olabilir mi? Doktorlar, dövmesi olanlar öğretmen olabilir mi? Diş hekimi öğretmen olabilir mi? Dershane öğretmenleri uzman öğretmen olabilir mi? Elektrik elektronik mühendisi, endüstri mühendisi öğretmen olabilir mi? Öğretmen olmak için bazı şartlar ve alınması gereken eğitimler bulunmaktadır. İşte tüm detaylar...

Dil bilimi okuyan öğrenciler Dilbilimci unvanıyla mezun olarak lisans diploması almaktadırlar. Dilbilim bölümü mezunları pedagojik formasyon alamadıkları bilinmektedir. Bu sebepten dilbilim bölümü mezunları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu Türkçe/İngilizce öğretmenliği mesleğini yerine getiremezler.

Doktorlar Öğretmen Olabilir Mi?

Tıp fakültesi mezunları da gerekli pedagojik formasyonu almak koşuluyla öğretmenlik mesleğini yerine getirebilirler. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri düzenlemenin Bakanlığa ait özellikle sağlık meslek liselerinde geçerli olacağını açıklamalarında dile getirmiştir.

Dövmesi Olanlar Öğretmen Olabilir Mi?

Dövme, insan derisi üzerine yapılan işaret ve desenlerin ismi olarak bilinmektedir ve son derece popüler hale gelmiş bir uygulamadır. Yasa ve yönetmeliklerde dövmeye dair bir kısıtlama yoktur. Öğretmenler de dahil olmak üzere yasal olarak dövme memuriyete engel oluşturmaz.

Diş Hekimi Öğretmen Olabilir Mi?

Konuyla ilgili açıklama yaptığı bilinen Milli Eğitim Bakanlığı, yetkilileri düzenlemenin Bakanlığa ait özellikle sağlık meslek liselerinde geçerli olacağını açıklamalarında dile getirmiştir.

Hemşire yardımcısı, anestezi teknisyeni gibi birçok yardımcı sağlık personeli yetiştiren bu liselere öğretmen bulmakta sorun yaşandığını ifade eden yetkililer, bu düzenleme sonucunda buradaki öğretmen açığının düzeleceğini ifade etmişlerdir. Gerekli formasyon eğitimleri alındığı taktirde diş hekimi öğretmeni olabilir.

Dershane Öğretmenleri Uzman Öğretmen Olabilir Mi?

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı'na bakıldığında;

·        Yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla adaylık dahil öğretmenlikte 10 yıl hizmetini tamamlamış olan öğretmenler,

Başöğretmenlik Eğitim Programı'na ise;

·        Yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti tamamlamış uzman öğretmenler katılım gösterebilmektedir.

Dershane ve özel okul öğretmenleri MEB'in açtığı eğitimlere katılım göstererek sertifika almaya hak kazınırlar. Ancak bunun için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Öğretmenlik Meslek Kanunu sadece kamuda görevli olan öğretmenleri ilgilendirmek ile kalmıyor, kanun özel eğitim kurumlarında görevli olan öğretmenleri de kapsamaktadır.

Elektrik Elektronik Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

Üniversitelerin;

·        Elektrik Mühendisliği,

·        Elektrik-Elektronik Mühendisliği,

·        Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans programlarından birini bitirenler de pedagojik formasyon alan adaylar öğretmenlik mesleğini yapabilmektedir.

Meslek liselerinde veya mesleki eğitim merkezlerinde elektrik elektronik öğretmenliği yapabilmek mümkündür.

Endüstri Mühendisi Öğretmen Olabilir Mi?

Formasyon alınarak endüstri mühendisleri de öğretmenlik mesleğini yerine getirebilirler.

Ayrıca bakıldığında;

·        Otomotiv,

·        Tekstil,

·        İmalat,

·        Bilişim,

·        Finans,

·        Danışmanlık,

·        Elektrik,

·        Elektronik,

·        Maden ve Metal Sanayi,

·        Telekomünikasyon,

·        Yapı,

·        Gıda,

·        Kimya,

·        Hizmet,

·        Eğitim,

·        Lojistik,

·        Taşımacılık,

·        Turizm,

·        Sağlık,

·        Enerji vb. sektörler, Endüstri mühendisleri kişilerin çalışabilecekleri sektörler arasında yer alıyor.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir