Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Ne Zaman Alınmalı?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Ne Zaman Alınmalı?
04.11.2022 14:54
Tüp mide ameliyatının yaygınlaştığı bir dönemdeyiz ve buna bağlı olarak aklımızda birçok soru var. Tüp mide ameliyatı sonrası ishal ve gaz nasıl geçer? Tüp mide ameliyatı sonrası alkol ne zaman alınmalı, kilo verme hızı nedir, ağız kuruluğu neden olur, adet gecikmesi normal midir, ağır kaldırmaya ne zaman başlanmalıdır? Sorularının cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı, en basit haliyle, birtakım cerrahi işlemler ile midenin bir tüp haline gelmesini sağlamaktır. Bu ameliyat, mideye alınan içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi konusunda dikkat etmeyi gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası altı ay alkol alınmamalıdır. Altı aylık süreç sonlandıktan sonra, minimum miktarlar ile başlanarak alkol alınabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme Hızı Nedir?

Tüp mide ameliyatında yapılan düzenleme, midenin tüp benzeri bir hale getirilmesidir. Midenin hacmi, böylece küçültülmüş olur. Mide hacminin küçülmesi ile birlikte açlık hormonunun salgılanma oranı azalır. Kişinin iştahı, açlık hormonunun az salgılanması ve midenin küçülmesi ile birlikte azalır. Mide ameliyatı olacak kişilere, ameliyat öncesi ve sonrası, doktorları tarafından doğru beslenme programları hazırlanır. Ameliyatın tamamlanmasının ardından, kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle fazla kilonun yaklaşık %80 gibi bir kısmı 1-1,5 sene içinde rahatça verilebilmektedir. Özellikle ilk dört ay, fazla kilolardan kurtulmak için en verimli olan dönemdir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İshal Nasıl Geçer?

Ameliyatlardan sonra ishal sorunlarının yaşanması korkulacak bir durum değildir. Vücut içerisindeki dengeler ani bir şekilde değiştiği için, alışma süresince katlanılması gereken bir durumdur. Ameliyat sonrası ishal problemlerinin geçmesi için şu yollara başvurulabilir;

·        Yemeklerle birlikte su tüketmemek

·        Laktozlu yiyecek ve içecekleri azaltmak

·        Ağır baharatlı yiyecekleri vücuda almamak

·        Yağlı besinlerden kaçınmak

·        Probiyotik yoğurtları tercih etmek

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Gaz Sorunu Nasıl Geçer?

Ameliyat sonrası, oluşan gerginlik sebebi ile omuz ve sırtta ağrılar oluşabilmektedir. Bunların bir diğer ucu da karın bölgesinde hissedilen kas spazmlarıdır. Kramplar da bunlara eşlik edebilmektedir. Kişi ameliyatından ardından gaz sorunları yaşıyorsa doktoruna danışarak gaz giderici ilaçlar kullanabilir. Yürümek de gaz sorunlarını büyük ölçüde azaltabilen bir eylemdir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağız Kuruluğu Neden Olur?

Ağız kuruluğu, ameliyat sonralarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bunun sebebi, ameliyata bağlı olarak vücuttan kaybedilen sıvılardır. Ağız kuruluğunun giderilmesi için bol bol su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Adet Gecikmesi Normal Mi?

Ameliyat olma durumu insanlarda stresi tetikleyici bir durumdur. Stres, hormonlar üzerinde etkili olduğu için geçici hormonal bozukluklara sebebiyet verebilir. Adetin gecikmesi son derece normal bir durumdur. Birkaç aydan fazla süren adet gecikmelerinin başka sebepleri olabilir, bir jinekoloğa danışmak en iyi karar olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağır Kaldırma Ne Zaman Başlamalı?

Ameliyat sonraları için merak edilen konulardan biri de ağırlık kaldırılıp kaldırılamayacağıdır. Ameliyat sonrası ilk bir ay, kişi için büyük önem arz etmektedir. Bu süreçte tavsiye edilen, ağır yük taşımamaktır. Beş kilonun altındaki eşyaların kaldırılmasında problem yoktur. Bir ayın ardından yavaş yavaş yük kaldırmaya başlanılabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir