Nodül Patlarsa Ne Olur?

Nodül Patlarsa Ne Olur?
09.12.2022 23:03
Nodüller, insan sağlığı için oldukça önemli yapılardan bir tanesidir. Ne yaptıkları, nasıl oluştukları, ne oldukları ile ilgili pek bilgi yer almamaktadır. Peki; nodül patlarsa ne olur, patlar mı? Nodül uyku yapar mı, ultrasonu nasıl çekilir, nodül ve lezyon arasındaki fark nedir? Nodüllere dair merak edilmekte olan tüm bu soruları sizler için detayları ile araştırdık ve bu soruları yazımızda sizler için aydınlığa kavuşturduk.

Tiroit bezi, bilinmekte olduğu üzere iyot eksikliği gibi durumlarda büyüyebilen bir bezdir. Büyümesi durup hızlanabilmektedir. Bu süre zarfı içerisinde tiroit bezi içerisinde birtakım hücre grupları fazla büyümekte ve nodül adlı yapıların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Nodül olarak adlandırmakta olduğumuz yapı, tiroit bezlerinin iç kısmında bulunmakta olan ve tiroit hücrelerinden oluşmakta ulan yumru benzeri bölgelerdir. Nodül yapısı oldukça büyük önem taşımakta olan bir yapıdır. Bunun sebebi tiroit bezi kanserlerinin de nodül yapabilmesidir. Bazı nodüller de gereğinden fazla çalışmaktadır. Bu çok fazla çalışan nodüller, tiroit bezinde bozulmalara sebebiyet verebilmektedir. Nodüller; kanserleşme, aşırı çalışarak hipertiroid gibi hastalıklara yol açma ve nefes borularına baskı yapma gibi etkilere de sahiptirler. Bunun yanı sıra nodüller çoğunluk ila zararsız yapılardır fakat oluşturabildikleri riskler oldukça ciddidir. Doktorlar tarafından takip edilmeleri oldukça mühimdir. İlaçlar ile ya da cerrahi yöntemler ile tedavi gerçekleşebilmektedir.

Nodül Patlar Mı?

Nodül yapısı oldukça büyük önem taşımakta olan bir yapıdır. Bunun sebebi tiroit bezi kanserlerinin de nodül yapabilmesidir. Bazı nodüller de gereğinden fazla çalışmaktadır. Bu çok fazla çalışan nodüller, tiroit bezinde bozulmalara sebebiyet verebilmektedir. Nodüller; kanserleşmeye yol açma ve nefes borularına baskı yapma gibi etkilere de sahiptirler. Bunun yanı sıra nodüller çoğunluk ila zararsız yapılardır fakat oluşturabildikleri riskler oldukça ciddidir. Doktorlar tarafından takip edilmeleri oldukça mühimdir. İlaçlar ile ya da cerrahi yöntemler ile tedavi gerçekleşebilmektedir. Çoğunlukla iyi huylu yapılardır ve kişiye karşı bir tehdit oluşturmazlar. Bununla birlikte patlayıp patlamayacakları için herhangi bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Doktor tarafından kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Nodül Ultrasonu Nasıl Çekilir?

Nodül ultrasonu boyun bölgesinden yapılmaktadır. Probun bölge üzerinde gezdirilmesi ile görüntü elde edilebilmektedir. Ses dalgaları sayesinde görüntü ekranda oluşturulacaktır. Doktor kontrolünde yapılması gerekmekte olan hassas bir işlemdir.

Nodül Uyku Yapar Mı?

Nodül, vücutta pek çok şikayet yaratabilmektedir. Ses kısıklığı bunlardan bir tanesidir. Yutkunma sırasında güçlük de çekmek mümkündür. Halsizlik yapması da oldukça mümkündür.

Nodül ve Lezyon Arasındaki Fark Nedir?

Lezyon, doku değişimidir. Nodül olarak adlandırmakta olduğumuz yapı ise tiroit bezlerinin iç kısmında bulunmakta olan ve tiroit hücrelerinden oluşmakta ulan yumru benzeri bölgelerdir. Lezyonlar gözle görülebilecek hale de gelebilirler. Testler ile de ortaya çıkmaları mümkündür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir