Yatalak Hasta Neden Zayıflar?

Yatalak Hasta Neden Zayıflar?
27.01.2023 23:13
Yatalak hastalar, insanların ihtiyaç duyduğu basit günlük olayları birisinin yardımı olmadan yapamayan kişilere denir. Yatalak hasta neden zayıflar, yemek yemez, şişer? Yatalak hastanın ayakları neden şişer? Yatalak hasta neden bağırır, ishal olur, yemek yemiyor? Yatalak hastalar ve davranışlarıyla ilgili merak edilen soruları sizler için bu yazımızda derleyip cevap verdik.

Yatalak hastalar; yemek yeme içme, banyo ya da tuvaletini yapma, giyinme, hareket etme ve kişiler ile ilişki kurma gibi günlük yaşantımızda yapabildiğimiz şeyleri yapamayan insanlara denir. Hastalar bahsedilen bu işlevleri bir başkasının desteği olmadan yapamazlar. Yatalak hastaların bakımı için oldukça özen gösterilmelidir. Yapılması gereken tetkikler sebebiyle hastalar genellikle aç bırakılmaktadır ve hastaların gıda alımları yeterince denetlenmektedir. Bundan dolayı yatalak hastalarda kilo kaybı, kas zayıflığı ve ciddi beslenme bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Yatalak Hasta Neden Yemek Yemez?

Yatalak hastalarda birçok sorun görülmektedir. Bu hastalarda genellikle iştahsızlık büyük bir sorundur. Ancak bu durumun yanında yemek yemelerini başkası sebepleri de olabilir. Görülen bu sorunlardan en büyüğü hastaların yutkunma zorluğu çekmesidir.

Yatalak Hasta Neden Şişer?

Yatalak hastalar, günlük yaşantımızda rahatça yaptığımız yemek yeme, banyo yapma, hareket etme insanlarla ilişki kurma ya da tuvalete gitme gibi olayları birisinin yardımı olmadan yapamamaktadır. Hasta insanların vücutlarında şişliklerin oluşması sıklıkla görülmektedir. İnsanların vücudundaki şişliğin sebebi küçük kan damarlarından çevre dokulara sıvı sızmasıdır. Bu sıvı birikerek dokularda şişmeye sebep olur. Bu sıvı birikiminin sebebi kullanılan ilaçlar, enfeksiyonlar ve diğer birçok tıbbi problem olabilir.

Yatalak Hastanın Ayakları Neden Şişer?

Yatalak hastalarda, kendi rahatsızlıklarının yanında birçok belirti görülebilir. Yatalak hastaların ayaklarının şişmesine sebeplerinden en önemlisi aşırı sıcaklarda yaşanan terleme, artan sıvı ihtiyacı, yüksek sıcaklıklara bağlı damarlarda genişleme görülmesi ve vücutta tuz birikmesi olabilir. Bu durumlardan dolayı hastaların ayaklarında ve ellerinde şişlikler görülebilmektedir.

Yatalak Hasta Neden Bağırır?

Yatalak hastaların, birçok anlamsız hareketi olabilmektedir. Bunun sebebi zihinsel faaliyetlerine kontrol edilmemelidir. Çok sık olmasa da yatalak hastalarda bağırma eğilimi görülebilmektedir. Bunun sebebi algılarını kontrol edememeleri ve oluşan durumlara içgüdüsel bir tepki olarak bağırmalarıdır.

Yatalak Hasta Neden İshal Olur?

Yatalak hasta; yemek yeme, banyo ya da tuvaletini yapma, giyinme ya da hareket etme gibi günlük yaşantımızda yaptığımız olayları birisinin yardımı olmadan yapamayan kişilere denmektedir. Yatalak hastalarda ishal olma durumu sık sık görülebilmektedir. Hastaların ister olmasının birçok farklı sebebi bulunabilmektedir. Ancak en sık görülen sebepler şunlardır;

·        İlaçlar

·        Azalmış susuzluk

·        Böbreğin fonksiyonlarını yerine getirememesi

·        Hastalık

Yatalak Hasta Neden Yemek Yemiyor?

Yatalak hastalar, yemek yeme tuvaletini yapma ve hareket etme gibi günlük yaşantımızda basitçe yaptığımız olayları birisinin yardımı olmadan yapamazlar. Yatalak hastaların birçoğunda iştahsızlık sorunu görülmektedir. Ancak yatalak hastaların yemek yemesinin sebebi sadece bu iştahsızlığa bağlı değildir. Birçok yatalak hastada yutkunma zorluğu görülebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir