Ton Balığı Bebeklere Verilir Mi?

Ton Balığı Bebeklere Verilir Mi?
20.10.2022 16:25
Ek gıda serüvenine başlayan bebeklere vereceğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekir. Peki; tonbalığı, tarhana, tahin, uyku şurubu, zeytinyağı ve her gün avokado verilir mi? Bebeklere balık verildikten sonra süt ve mama verilir mi? Hep birlikte öğrenelim…

Evet, bebeklere ton balığı verilebilir. Bununla birlikte, bebeğinizin beslenmesine dahil etmek için doğru yaş tam olarak bilinmemektedir. Doktorlar 2 yaşındaki çocuklar için haftada 28 gram balık tüketimini önermektedir. Bu öneri esas olarak ton balığı gibi deniz kaynaklı, yağlı balıklar içindir. Bununla birlikte, 2 yaşın altındaki bebekler için belirli bir porsiyon boyutundan bahsedilmemiştir. Güvenli bir tüketim sınırına karar vermek için, bir çocuk beslenme uzmanına danışmanız tavsiye edilmektedir.

Tarhana Bebeklere Verilir Mi?

Bebeklerde ek gıdaya en erken 4, en geç 6 ay arasında başlanması gerektiğini belirten doktorlar, anne sütünü tamamlayıcı en iyi ek besinin sütle yapılmış tarhana çorbası olduğunu söylemektedir. Sindirimi kolay, besleyici ve doyurucu bir çorbadır. Hamurun büyük çoğunluğu yoğurttan oluştuğu için, yoğurt tüketmeyen bebekler için iyi bir seçenektir. Tahılların fermantasyonu ile oluşan tarhana prebiyotik bir özelliğe sahiptir ve bağırsakları korur.

Tahin Bebeklere Verilir Mi?

Doktorlara göre tahin bebeğe 8. ayından sonra verilmelidir. Bebeğe 8. ayından önce tahin vermenin bebekte alerjiye sebep olabileceğini söylemektedir. Ancak bebeğinizde kansızlık problemi yoksa doktorunuza danışma şartıyla 6. aydan itibaren tahin verilebilmektedir.

Bebeklere Uyku Şurubu Verilir Mi?

Küçük bebeklerin ve çocukların uykusuzluk probleminde sık kullanılan ilaç grubu parasetamol grubundan ilaçlardır. Parasetamol grubu ilaçlar, sakinleştirici ya da uyku getirici ilaçlar olmadığı için, bu amaçla kullanımı uygun değildir. Uyku şurubu ve sakinleştiricileri baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, kas gevşemesi ve yorgunluğu, mide bulantısı gibi hoş olmayan yan etkiler yapmaktadır. İçindeki maddeler bebekleri sersemleştirebilir ve kaslarını gevşetir bundan dolayı dengelerini kaybedip düşebilirler. Doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Bebeklere Balık Verdikten Sonra Mama Verilir Mi?

Bebeklere 8. Aydan itibaren balık verilebilir. Balık verildikten eğer mama kullanıyorsanız mamada verilebilir.

Bebeklere Balık Verdikten Sonra Süt Verilir Mi?

Anne karnından itibaren çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayan balık eğer tazeyse çocuğun süt içmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak, balık bayat ise üzerine tüketilecek olan süt ve süt ürünleri, balıktaki ‘Histamin’ proteiniyle etkileşime girebileceği için zehirlenmeye yol açabilmektedir.

Bebeklere Zeytinyağı Verilir Mi?

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile 6. aydan 2 yaşa kadar ise anne sütüne destek olarak ek gıda ile beslenmesini tavsiye edilir. Yani ilk 6 ay bebeğiniz tüm beslenme ihtiyaçları anne sütü ile karşılanır. 6. ayını dolduran bebeğe ise ek gıda vermeye başlayabilirsiniz. Ek gıdaya geçen 6 aylık bebekler zeytinyağı tüketimine de başlayabilirler.

Bebeklere Her Gün Avokado Verilir Mi?

Besinleri çeşitlendirmek,  bebeğinin damak tadının gelişmesi açısından çok önemlidir. 6 aylık bebeğinize günde 2 yemek kaşığı, 8 aylık bebeğinize günde 4 yemek kaşığı, 9-12 aylık bebeğinize günde 6-8 yemek kaşığı oranında avokado verebilirsiniz. Her gün verilmesindense farklı besin öğelerinden vermek daha yaralı olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir