Televizyonu Kim Buldu?

Televizyonu Kim Buldu?
26.06.2023 17:06
Televizyonu, turkovac aşısını, şanzımanı kim buldu? Uranyumu, uzaktan kumandayı kim buldu? Bu soruların yanıtlarına tüm detaylarıyla bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Televizyon, dünyanın en önemli icatlarından biridir ve günümüzde hemen hemen her evde bulunmaktadır. Televizyonun icadı, 1920'lerin başlarında birçok insan tarafından yapılan deneyler ve keşifler sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak, televizyonun icadında en büyük rolü oynayan kişi, Amerikalı mucit Philo Farnsworth'dur. Farnsworth, 1927 yılında elektronik televizyonun ilk prototipini yapmıştır. Bu prototip, günümüz televizyonlarına benzer bir görüntüyü gösterme yeteneğine sahipti ve televizyonun gelişimine önemli katkılarda bulundu.

Turkovac Aşısını Kim Buldu?

Turkovac aşısı, COVID-19'a karşı koruma sağlamak için geliştirilmiş bir aşıdır ve adını Türk bilim insanı Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci tarafından kurulan BioNTech şirketinin merkezi olan Almanya'daki Mainz kentindeki bir mahalleden almaktadır. Aşının geliştirilmesinde, Uğur Şahin ve Özlem Türeci, BioNTech şirketi ile birlikte çalışarak önemli bir rol oynamıştır. Aşı, RNA teknolojisini kullanarak geliştirilmiştir ve 2020 yılında COVID-19 pandemisi sırasında piyasaya sürülmüştür.

Şanzımanı Kim Buldu?

Şanzıman, bir aracın motorundan gücü tekerleklere aktarmak için kullanılan bir sistemdir. Şanzımanın icadı, otomobil endüstrisinin ilk yıllarına dayanmaktadır. Ancak, modern şanzımanların geliştirilmesinde, General Motors şirketinde çalışan Fransız mühendis Alfred-Herbert Raymond tarafından yapılan önemli keşifler etkili olmuştur. 1930'larda, Raymond, otomobillerde kullanılan otomatik şanzımanların geliştirilmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Bugün, şanzımanlar, dünya genelinde birçok araçta kullanılmaktadır ve otomobil endüstrisi için önemli bir parça haline gelmiştir.

Uranyumu Kim Buldu?

Uranyum, doğada bulunan bir elementtir ve uranyum madenleri dünya genelinde birçok yerde bulunmaktadır. Uranyumun keşfi, 1789 yılında Alman kimyager Martin Heinrich Klaproth tarafından yapılmıştır. Klaproth, Berlin'deki üniversitede profesördü ve çalışmaları sırasında, uranyumu ilk kez keşfetmiştir.

Uzaktan Kumandayı Kim Buldu?

Uzaktan kumanda, elektronik cihazları veya makinaları uzaktan kontrol etmek için kullanılan bir cihazdır. Uzaktan kumandanın icadı, 19. yüzyılın sonlarında radyo sinyalleri üzerinde yapılan çalışmalarla başlamıştır. Ancak, modern uzaktan kumandaların geliştirilmesinde, Amerikalı mucit Eugene Polley'nin yaptığı keşifler etkili olmuştur. 1955 yılında, Polley, Zenith Electronics şirketi için çalışırken, ilk televizyon uzaktan kumandasını icat etmiştir. Bu cihaz, ses sinyalleri kullanarak televizyon kanallarını değiştirmek için kullanılabiliyordu. Polley, daha sonra, uzaktan kumanda teknolojisi üzerinde çalışmalarına devam etmiş ve günümüzde kullanılan manyetik uzaktan kumandaların geliştirilmesine de katkıda bulunmuştur. Uzaktan kumandalar, günümüzde televizyon, uydu alıcısı, DVD oynatıcı, klima ve birçok ev aleti gibi birçok cihazda kullanılmaktadır ve günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir