Uzayda Bir Silahla Ateş Etsek Ne Olur?

Uzayda Bir Silahla Ateş Etsek Ne Olur?
23.01.2023 20:00
Dünya, insan ve evren ile ilgili sorulara daha detaylı bakalım. Uzayda bir silahla ateş etsek ne olur, kol saatlerinde quartz ne anlama gelir, neden yürürken kollarımızı sallarız, elektrik ne kadar hızlı akıyor? Buz küplerinin neden genelde bir tarafı beyaz geri kalanı şeffaftır, bitkiler ay ışığı ile fotosentez yapabiliyor mu, yılan gerçekten hipnotize olur mu? İşte detaylar.

Uzay oksijenin bulunmadığı uçsuz bucaksız karanlık bir derinliktir. Oksijen olmayan bir ortamda da ateşleme olması mümkün değildir. Kendi oksitleyicine sahip olan, oksijene ihtiyaç duymayan, bir kimyasal yardımıyla ateşleme yapabilen bir silahla tek el bir atış yapabilme imkanınız vardır. Ancak klasik ateşleyici bir silahla uzayda atış yapamazsınız.

Kol Saatlerinde Quartz Ne Anlama Gelir?

Analog olarak zamanı hesaplayan saatlere mekanik saatler diyoruz. Quartz saatler ise mekanik saatlere göre çok daha doğru ve isabetli ölçüm yapabilen saatlere denilmektedir. Quartz saat demek aslında pille çalışan bir saati ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu saatlerin içerisinde “kuvars kristali“ olarak adlandırılan özel bir zaman belirleyici bulunmaktadır. Çok küçük bir elektrik akımı ile aktif hale gelir ve çalışır. İçerisinde kendine özgü saniyeyi ve dakikayı ayıran özel bir de çark sistemi bulunmaktadır.

Neden Yürürken Kollarımızı Sallarız?

Kollarımızı ve bacaklarımızı sallamamız aslında vücudumuzun enerjiyi saklamak istemesi yani enerji tasarrufu sağlaması için yapılan otomatik bir harekettir. Kolumuz hareket esnasında tıpkı bir sarkaç gibi hareket eder. Yani bacaklarımız hareket ettikçe sarkaç da hareket eder. Hareket etmeye bacaklarımızdan başlarız ve üst gövde bu hareketlere uyum sağlayabilmek adına kollarını hareket ettirir. Bu vücudun dengesini sağlaması ve alt bölümle üst bölüm arasında bir ilişki kurmak adına yapmış olduğu bir harekettir.

Elektrik Ne Kadar Hızlı Akıyor?

Elektriksel yük taşıyan parçacıkların hareket etmesiyle elektrik akımı sağlanmaktadır.  Elektronlar ışık hızına çok yakın bir hızda hareket etmektedirler. Teknik detaylara göre bu hızda bazı değişiklikler olsa da elektrik hızı çok hızlı bir süreyi ifade etmektedir. Bu hız da yaklaşık olarak saniyelik bir sistemde söyleyecek olursak 270.000 km’dir.

Buz Küplerinin Bir Tarafı Neden Genelde Beyaz Geri Kalanı Şeffaftır?

Buz küpleri, buzluktan çıktıkları ilk an genelde bir tarafı beyaz diğer tarafı daha şeffaf bir desen halinde bulunurlar. Bu enteresan desenin ne sebeple bu şekli aldığı ise merak konusu olmuştur. Çünkü buzun bir tarafına beyaz rengini veren suyun içerisindeki ufak hava baloncuklarından kaynaklanmaktadır. İçtiğimiz suyun içerisinde bulunan oksijenden dolayı buzun bir tarafı diğer tarafına göre daha beyazdır.

Bitkiler Ay Işığı İle Fotosentez Yapamıyor Mu?

Bitkilerin su moleküllerini parçalamaları ve karbondioksit üretmeleri için güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Ay ışığı ne kadar kuvvetli olursa olsun güneş ışığı kadar bitkiler üzerinde etki sağlayamaz etki sağlayamaz. Önemli olan bitkinin ışık almasıdır. Ay ışığa ışık verir. Bitki fotosentezine devam edebilir. Ancak güneşin etkisi gibi bir etki beklenemez.

Yılan Gerçekten Hipnotize Olur Mu?

Filmlerde ya da belgesellerde şahit olduğumuz, üflemeli bir müzik aletiyle bir yılanın kutudan çıkarak belirli bir koordinasyon ile hareket etmesi ve tekrar kutuya girmesi tamamen gösteriden ibarettir. İnsanlar yılanların uyuştuğunu ya da bir şekilde hipnotize edildiklerini düşünmektedir. Ancak yılanların dışkulakları ve işitmeye yarayan kulakları bulunmamaktadır. Tabi tamamen sağır olduklarını söylemiyoruz. Kendilerine göre farklı şekillerde sesleri duyabilmektedirler. Gösteri esnasında çalınan müzik titreşimini de böyle algılıyor ve bu titreşimle yüzleşmek için kutusundan çıkmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir