Televizyon Ekranı İle İlgili İlginç Bilgiler Nelerdir?

Televizyon Ekranı İle İlgili İlginç Bilgiler Nelerdir?
18.08.2022 16:21
Televizyon ekranı nasıl ölçülür, hangi maddeden yapılır, nasıl temizlenir, lekeler nasıl çıkar, çizikler nasıl giderilir, kırılırsa ne olur? Televizyon ekranı ile ilgili en çok merak edilen sorulara yanıt verdik.

Televizyon ekranı hakkında oldukça ilgi çeken bilgiler bulunmaktadır. Mesela;  Yunancada uzak anlamına gelmekte olan tele ve Latincedeki görmek anlamına gelen Visio sözcüklerinin türemesi sonucunda televizyon kelimesi türemiştir.  John Baird televizyonu icat etmiş olan kişi olmaktadır ve televizyon icat etmek için yeterli parası olmayan Baird çay tenekesi ve lavabo kullanarak ilk televizyonu yapmıştır. 1926 senesinde Londra’da ilk defa bir televizyon gösterisi gerçekleşmiştir. William Taynton, televizyon ekranındaki hareket eden görüntüyü ilk izlemiş olan isim olmaktadır. İngiliz yayın kuruluşu olan BBC, 1936 senesinde halka açık olan ilk televizyon yayınını yapmıştır. 1930 senelerinin başlarında televizyon eşya olarak satılmaya başlanmıştır.

 Televizyon Ekranı Hangi Maddeden Yapılır?

Televizyon ekranı bir tür plazma ekranı görüntülemekte olan bir panel olmaktadır. Genel olarak televizyon ekranı 76 santimetre ya da daha fazla olan boyutlardaki ekranlar için tercih edilmektedir. Elektrik yüklü olan bu görüntü, genel olan yapılarının içerisine sıkışmış halde olan iyonize gazlar ile hücreleri oluşturur.

 Televizyon Ekranı Nasıl Ölçülür?

Televizyon ekranının ölçümü aslında karışık olduğu düşünülse de, aksine oldukça kolay olmaktadır. Televizyonun ekranını ölçmek isteyen bir kişi yalnızca televizyonunun sahip olduğu çapraz uzunluğunu öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü televizyonun çapraz uzunluğu televizyonun boyutunu göstermektedir. Bu çapraz uzunluğa ise; televizyonun sağ alt köşesinden sol üst köşesi ne kadar ölçülerek ulaşılabilinmektedir. Bu ölçülen ölçüme de çoğunlukla inç denmektedir.

 Televizyon Ekranı Nasıl Temizlenir?

Televizyonun ekranını şu şekilde temizleyebilirsiniz; aynı oranda sirke ve suyu karıştırarak bir karışım elde etmeniz gerekmektedir. Mikrofiber olan bir beze hazırlamış olduğunuz karışımı sıkarak kapalı vaziyette olan televizyonunuzun ekranını hafif bir şekilde, dairesel hareketler ile temizleyiniz. Televizyonda iz kalmaması için kuruyan ekranı kuru olan mikrofiber bir bez ile tekrardan silmeniz gerekmektedir.

 Televizyon Ekranındaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Televizyonun üzerinde bulunan lekeler, sirke ve su karışımını bir mikrofiber beze sıkarak temizlenmesi ile çıkmaktadır. Televizyon ekranını herhangi gibi bir mağazada satılmakta olan LCD ekran temizleyici solüsyonu ile de temizleyebilirsiniz.

 Televizyon Ekranındaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Televizyonda oluşan çizikler ise mikrofiber ya da pamuklu olan bir bez ile silinmesi, daha sonrada az miktarda vazelin ya da el losyonunu parmağınıza veya bir pamuğa sıkın. Çiziğin bulunduğu yere vazelin ya da el losyonunu koyun ve o çiziği doldurun.

 Televizyon Ekranı Kırılırsa Ne Olur?

Eğer televizyon ekranınız kırıldı ise büyük ihtimalle ekranın değiştirilmesi gerekecektir. Bu işlemi de cihazların markasının teknik servisleri yapmaktadır. Televizyon ekranının kırılması tıpkı telefon ekranının kırılması gibi ekranın yenilenmesini gerektirmektedir. Sanılanın aksine bir televizyonun ekranı kırıldığı zaman tamiri oldukça kolay olmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

BİYOGRAFİ Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir