Tavuk Etinin Faydaları Nelerdir?

Tavuk Etinin Faydaları Nelerdir?
24.06.2022 11:40
Tavuk eti, günümüzde sıkça tükettiğimiz bir et türüdür. Tavuk eti ve tavuk etinin bilmediğiniz yönlerini, bu yazımızda sizler için derledik.

Tavuk eti diğer et türlerine nazaran, ülkemizde daha fazla tüketilmektedir. Bunun sebebi, öncelikle ucuz olmasıdır. Bunun yanı sıra tavuk eti, kolay bulunabilir ve tüketim alanı bakımından da geniş bir gıdadır. Tavuk etinden birçok yemek ve çorba yapılabilmektedir. Ayrıca yemeklerin yapılışı sırasında, yemeğin daha faydalı ve lezzetli olması adına, tavuk eti suyu veya tavuk eti sıkça kullanılan bir Gıda’dır.

Tavuk etinin faydaları, özellikle gelişim  çağındaki çocuklar ve bebeklerde sıkça gözlemlenebilmektedir. Bebeklerde kemik gelişimi ve kas gelişimi için tavuk etinden meydana gelen tavuk suyu, oldukça yararlıdır. Tavuk etinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; içerisinde bulundurduğu proteinler ile oldukça doyurucu ve aynı zamanda besleyicidir.  Özellikle sporcular için, vazgeçilmez bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda kilo problemi yaşayanlar içi, tavuk eti protein anlamında zengin, kalori bakımından ise düşük olduğu için,  oldukça tercih edilen bir Gıda’dır. Tavuk etinin bir diğer faydası ise,  tansiyon problemlerini gidermesidir. Tansiyon hastalığı, 5 kişiden 2 sinde kendisini göstermektedir. Tavuk eti, kanda gelişen dengesizliği düzene sokmaktadır. Bu anlamda tansiyon hastaları için,  önerine bir Gıda’dır. Bunun dışında bir diğer yararı ise, kolesterol oranını dengeleyerek, aşırı kolesterolü ve düşmüş olan kolesterol oranını düzenlemektedir.

Tavuk Eti Nasıl Marine Edilir?

Tavuk eti, tüketim bakımından oldukça çeşitli yöntemler ile pişirilip tüketilebilen bir üründür. Bu yönüyle birlikte oldukça tercih edilen ve sofralarda sıkça bulunan tavuk eti, çeşitli yöntemler ile lezzetli hale getirilebilmektedir. Tavuk etinin birçok tarif ile marine edilebilme yöntemi bulunmaktadır.  Bundan bir tanesi ise, tavuk etini, yoğurt ile birlikte marine etmektir.

Yoğurt ile marine etme yöntemi, şu şekilde yapılmaktadır.; içi derin ve oval bir kabın içine 1 yemek kaşığı salça, 2 yemek kasığı da yoğurt ilave edin. Yarım çay bardağı ile birlikte zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı karabiber ilave edin. Bu işlemlerden sonra ise, her biri birer çay kaşığı olmak şartı ile; köri sosu, kimyon, kekik ve isteğe bağlı olarak da tuz eklemeniz, marine işleminin daha zengin ve lezzetli olmasını sağlayacaktır. Tuz işleminden sonra ise marine işlemi artık sonlanmış olacaktır. Tavuk etini yoğurt ile marine işlemi, kişinin zevkine bağlı olarak, içindeki karışımlar anlamında daha da zenginleştirilebilmektedir.

Tavuk Eti Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Tavuk eti, birçok farklı gıdalar gibi, bazı insanların bünyesinde alerjilere sebep olabilmektedir. Bu anlamda kişinin bünyesi ve yapısı, alerjinin şiddeti ve tepkimelerini belirlemekte birinci rol üstlenmektedir. Alerjiler çoğu zaman genetik olmakla birlikte, bazı durumlarda ise çocukluk çağında ve gelişme çağında baş gösterebilmektedir.  Tavuk alerjisi belirtilerini şu şekilde belirtmek mümkündür; gözlerde kaşıntı, şişlik ve sulanmalar. Burun akması ve çevresinin kaşınması, hapşırmaların sıklaşması, boğazda sislik ve ağrılar, nefes alış verişte zorluk, vücutta oluşan kaşıntılar deri soyulmaları ve deri dökülmeleri. Bu anlamda ilk kez tavuk eti yenmesi durumunda, öncesinde gerekli testlerin yapılması, sorunların baş göstermesini engelleyebilecektir.

Tavuk Eti Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebeğin düzenle gelişim göstermesi durumunda, tavuk etinin bebeklere verilmeye başlanması; bebek 6-8 aylık olduktan sonrası için uygun görülmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir