Takma Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Takma Tırnak Nasıl Çıkarılır?
05.10.2022 16:42
Vücudumuza rahatsızlık veren yabancı maddelerden hemen kurtulmak ister, nasıl yapacağımızı merak ederiz. Örneğin; Takma tırnak, alçı, arı iğnesi, ayağa batan kıymık nasıl çıkarılır? Bebeğin gazı, balgam nasıl çıkarılır? Gelin cevaplarına birlikte bakalım.

Takma tırnaklar son dönemlerin en trend ve rağbet edilen uygulamalarından biri haline geldi. Ellerin güzel görünmesi ve işlemlerin hemen her yerde yapılabilmesi bu uygulamanın tercih edilmesindeki en önemli faktörlerdir. Fakat takma tırnak kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Uzun süre tırnaklarınızda kaldığı taktirde, kendi tırnak köklerinize ve dokusuna zarar verebilmektedir. Peki bu tırnaklar nasıl çıkarılır? Parmaklarınızı Ilık su dolu kabın içine yerleştirin ve 10-15 dk kadar bekletin. Tırnakların gevşediğini ve kendilerini bıraktıklarını göreceksiniz. Tırnaklar çıkarılınca üzerinde kalan yapışkan izlerini aseton yardımıyla temizleyebilirsiniz. İşlemden sonra güçsüzleşen Tırnaklarınızın güçlenmesi limon kabuğu veya limon suyundan faydalanabilirsiniz.

Alçı Nasıl Çıkarılır?

Kırılan bölge genellikle alçıda kaldığı 6 haftanın sonunda iyileşir ve alçı çıkmaya hazır hale gelir. Herhangi bir problem olmamış, kırık iyice iyileşmişse alçı sirkeli su ile yumuşatılır ve çıkartılır. Daha sonrasında alçı lekesi oluşmaması için bölge, temiz ve ıslak bir bez yardımıyla silinir.

Arı İğnesi Nasıl Çıkarılır?

Arı soktuktan sonra kesinlikle bölge sıkılmamalıdır. İçerinde kalan toksin keseciği patlayabilir ve enfeksiyon kapılıp daha geniş bir alana yayılmasına neden olur. Bunun için metal bir kaşık veya cımbız ile iğne çıkarılır. Sonrasında yoğurt veya sirke ile bölge iyice temizlenir.

Ayağa Batan Kıymık Nasıl Çıkarılır?

Kıymık çok derinde değilse, bant kullanarak çıkarılması sağlanır. Görünen ucuna bant yapıştırıp yaklaşık 15 dk kadar bekletilir. Daha sonrasında bant çekilir ve çıkartılır. Eğer kıymık derinin çok altına inmişse, cımbız veya iğne ile çıkartma işlemi yapılır. İğne veya kullanılacak malzemenin steril hale getirilmesi gerekmektedir. Kıymığın çıkarıldığı bölge sabun veya sirke ile temizlenmelidir.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Bebekler genellikle 2-3 aylıkken gazlarını kendileri çıkarabiliyor. Fakat bazen müdahaleye ihtiyaç duyabiliyorlar. Bu tip durumlarda uygulayabileceğiniz bazı adımlar var. Bebeğinizin gazını çıkarırken, sallanan bir sandalyeye oturun ve sırtına yapacağınız ritmik hareketler ile gazını çıkarmasına yardımcı olun.

Bir elinizle kafasını omzunuza sabitleyerek diğer elinizle sırtını sıvazlayın. Veya yüz üstü yatırdığınız bebeğinizin dizlerini bükerek, karnına doğru hafif hafif iterek midesinin hareket etmesini sağlayın. Bu işlemler gazını çıkarmasında etkili olacaktır.

Balgam Nasıl Çıkarılır?

Balgam boğaza akciğere ve solunum yoluna yerleşip nefes alıp verirken vücuda rahatsızlık hissi veren jel yapıda yabancı bir maddedir. Vücut otomatik bir şekilde öksürerek bu yabancı maddeyi vücuttan atmak ister. Balgamı vücuttan uzaklaştırmak için bizlerinde evde doğal olarak hazırlayabileceği bazı reçeteler bulunur. Okaliptüs jelinden bir miktar sıcak suyun içerisine koyarak buharı ciğerlere çekilir. İçerisindeki etken maddeler sayesinde ciğerler açılır ve nefes almak kolaylaşır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir