Salsa Nasıl Yapılır?

Salsa Nasıl Yapılır?
23.04.2022 17:00
Salsa öğrenmek isteyenler tarafından merak edilen salsa nasıl yapılır, salsa ile zayıflamak mümkün mü, salsa için ne giyilir tarzı soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sanatsal, estetik ve sosyal bir dans sayılan salsayı öğrenmek için kurslara gidebilir ve salsa dansı eğitimlerinden ders alabilirler. Salsa adımlarını düzgün bir halde atabilmek için bir de salsa ayakkabınız olması gerekmektedir. Dikkatli olunması gereken en önemli detay ise salsa yaparken bedeninizin üst kısmını oynatılmaması lazımdır. Sonradan yapılacak adımlar ise size bırakılıyor, bildiğiniz en temel kurallara ruhunuzun sesini dinleyerek gizli olan hislerinizi ve duygularınızı katın ve harmanlayın. Salsa erkek egemen bir dans olup gerekli eğitimi alarak 3 ay gibi bir sürede öğrenebilirsiniz.

Salsa ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok kişi spor salonuna giderek spor yaparlar ancak bazı kişiler spor kadar maraton ve yorucu olmayan dansı ile de zayıflamayı da tercih edebilirler. Hem kilo vermek hem salsa yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi salsa ile zayıflamanın mümkün olup olmayacağıdır. Eğer sizde salsa ile zayıflamanın mümkün olup olmayacağını soruyorsanız cevap olarak size evet salsa ile zayıflayabilirsiniz diyebiliriz rahatlıkla. Ayrıca salsa ile spor da olduğu gibi dik bir duruş kazanabilirsiniz. Ayrıca salsayı bir yoga gibi görebilirsiniz. Salsa yaparken müzikle birlikte ruhunuz doyacaktır. Salsanın spor ve zayıflama etkilerinin dışında olumlu etkilerinden bahsetmemiz gerekirse, salsa tek başına yapılan bir dans olmadığı için insanların hem sosyalleşmesini hem de özgüvenlerini kazanmalarını sağlar.

Salsa için Kıyafet Ne Giyilir?

Salsa da kıyafet seçimleri bireysel olarak yapılmamaktadır bunun nedeni ise salsanın eşli olarak yapılan bir dans olmasıdır. Partnerler sadece dans hareketleriyle değil giydiği kıyafetlerle de sahnede uyum içinde olmaları gerekmektedir. Salsa yapan kadınlarda olmazsa olmaz kıyafet tercihi etektir! Kabarık püsküllü etekler, derin saçaklı etekler ve yırtmaçlı etekler sıklıkla tercih edilen etek modelleri arasında yer almaktadır. Özelikle kıyafetlerin kumaşının likralı olması esne payı yüzünden tercih sebebi olmuştur. Dans eden kadının kullanacağı aksesuar ise tamamen kendi zevkine bırakılmıştır. Erkeklerde ise vücudu saran sıkı kıyafetler genel anlamıyla tercih edilir. Pantolon ve gömlek dar olmalı ancak hareket özgürlüğünü de kısıtlamaması lazımdır. Ceketler de ise tek düğmeli olması göze daha çok hitap etmektedir. Salsa dansı yapacak bireylerin ayakkabı tercihlerinde tercih edecekler ayakkabılar ise hareket özgürlüğünü kısıtlamayacak rahat ayakkabılar olması gerekmektedir. Kadın dansçılarının ayakkabılarında ki topuk boyları dans edilecek ortama ve kadın dansçının tercihine göre değişim göstermektedir. Fakat yine de salsa da yüksek topuklu ayakkabılar pek tercih edilmez. Aksesuar seçimleri dansçılara bırakılsa da son derece titiz ve dikkatli seçimler yapılması önemlidir.

Salsa Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Salsa öğrenmek isteyenlerin en çok merak edilen sorulardan birisi de salsa öğrenmenin kaç ay süreceğidir. Bu süreç kişiden kişiye değişiklik gösterse de salsa öğrenmek ortalama 2-3 ay arasında değişmektedir.

Salsa Teknikleri Nelerdir?

Salsa yapmanın birkaç tekniği bulunmaktadır bunlar aşağıdaki gibidir;

·        İlk tekniğin adı küba sitilidir bu yıllar evvel clup ortamlarında ortaya çıkmıştır erkek hareketleri daha baskındır jestlerin daha ön planda olduğu salsa tekniğinde vücut hareketleri son derece önemlidir

·        Bir diğer tekniğimiz de porto riko stilidir bu stilde çiftler arasında mesafe baya fazladır bu nedenle dans için oldukça geniş bir alana ihtiyaç duyulur

·        Los Angeles tekniğinde ise kadının sürekli olarak çizgisel olarak yer değiştirdi teknikte ayak hareketleri son derece ön plandadır.

·        Mambo stilinde ise Afrika kökenli bir stil olduğu için Afrika yöresine ait hareketlerle yapılır

·        Sıramızın sonunda en çok tercih edilen tekniğe yer verdik bu teknik porto ve küba arasında bir stil olan New York stili yarışma ve dans okullarında en çok tercih edilen salsa stilidir. Bu teknikte kadın daha çok kendi etrafında döner ve ayaklar son derece ön plandadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir