Su Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Su Borcu Ödenmezse Ne Olur?
05.10.2022 16:20
Evlerimizde su gibi kaynaklardan yararlanmak için belli miktarlarda ödemeler yapmamız gerekmektedir. Peki ya; su borcu ödenmezse ne olur, internetten İski faturası nasıl ödenir, borcundan dolayı kapanan su nasıl açılır, abone numarası nerede yazar, İski su borcu ne zaman kesilir? Detaylı açıklamalar sizlerle…

Evimizde sıkça kullandığımız doğal kaynaklardan olan su, bizlere devlet tarafından temin edilir. Bu işlem karşılığında devlete aylık olarak fatura şeklinde ödemeler yaparız. Her evin kendine ait bir aboneliği bulunmaktadır. Bu aboneliklere aylık olarak fatura kesilmektedir. Faturanızda yansıyan ödenme ücretini düzenli olarak yapmalısınız. Son ödeme tarihi geçen faturalarda tarafınıza önce uyarı yapılır. Daha sonra ödeme yapmazsanız suyunuz kesilir ve cezai yaptırım uygulanır. İkici ve üçüncü uyarılar da yapılmaktadır. Bu uyarılarda cevap vermemeniz halinde sözleşmeniz iptal edilir.

İnternetten İski Faturası Nasıl Ödenir?

İstanbul’da su faturalarını internetten ödemek size zaman kazandıracaktır. Banka hesabınızda ya da resmi sitedeki web sayfasından, ödeme kısmına ulaşarak abone numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Üyelik gerektirmeyen bu yöntemle rahatlıkla ödeme yapabilirsiniz. Üzerinize kayıtlı faturalarınızı e-devlet sitesi yardımıyla da öğrenebilirsiniz. Siteye giriş yapın ve arama yerine ‘İski borç’ yazın.  Miktarı orda görebilirsiniz. Borçlarınızı anlaşmalı bankalardan kısa sürede ödeyebilirsiniz.

Borcundan Dolayı Kapanan Su Nasıl Açılır?

Maddi yetersizlikler ya da başka sebeplerden ötürü bazen faturalarımızı karşılayamayız. Bu durumlarda kesintilerle karşılaşabiliriz. Ödeme durumunuz düzeldiğinde tek yapmanız gereken ilgili yerlere başvuruda bulunmaktadır. Kesinti olduktan sonra yapmamız gerekenler şu şekildedir;

- Açma, kapama bedelini ödemek

- Faturanızı ve faizini ödemek

-Gerekli işlemleri tamamlayıp kesintinin düzelmesini için ekipleri beklemek

Abone Numarası Nerede Yazar?

Her ay kullanmış olduğumuz kaynaklar için faturalandırma yapılır. Bu faturalandırma devlet adına özel şirketlerce yapılır. Şirketler her kullanım alanı için bir numara belirlemektedir. Bu numaraya ‘abonelik numarası’ denir. Abonelik numaranızda nerede oturduğunuz ve ne kadar kullanım yaptığınız gibi bilgiler kayıtlıdır. Abonelik numarası, kesilen faturanızın üst kısmında yer alır. Abonelik numaranızla faturalarınızı kolayca ödersiniz. Açma ve kapama işlemleride abonelik numarasıyla yapılmaktadır.

İski Su Borcu Ne Zaman Kesilir?

 İski su borcunuz;  yaşadığınız semte ve mahalleye göre hazırlanmış olan ödeme zamanlarına uygun olarak, yetkili servis personeli tarafından faturalandırılır. Faturalandırma dönemi genellikle kullanımın bir aylık süresi dolduğunda yapılmaktadır.  Yani aboneliğinizin başlangıç zamanından sonra bir ay geçmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda bu süreç biraz daha uzun olmaktadır. Örneğin; yeterli su kullanım miktarına ulaşmadığınızda fatura kesimi yapılmayacaktır. Bu işlemi yapan, bağlı bulunduğunuz şirketlere başvurarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir