SQL Nedir? Nasıl Kullanılır?

 SQL Nedir? Nasıl Kullanılır?
07.10.2021 17:00
Teknolojik gelişmeler o kadar hızlı ilerlemekte olup, bu hızdan zaman zaman başımız dönebiliyor. SQL nasıl kullanılır, komutları nelerdir ve tablo oluşturma nasıl yapılır? SQL injection, join nedir, öğrenmek zor mu? SQL ücretli mi ve view nedir? Tüm bu soruları cevapladık.

İnternet ve teknolojinin buluşması da bir devrim olarak hayatımızda yer edinirken, birçok işimizin kolaylaşması bu yolla olmaktadır. Dijitalleşme hayatın her yerine sirayet eden bir durum olarak karşımıza çıkarken, bu olay dilimize de birçok kavram sokmuş durumdadır. Bu alanda birçok uygulama da hayatımızda yer alırken, bunlardan biri de SQL olarak karşımıza çıkmaktadır. SQL bir kısaltma olup, İngilizce de Structured Query Language kelimesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kavram dilimize ise Yapılandırılmış Sorgu Dili olarak geçmekte olup, bir veri tabanı uygulaması işine yaramaktadır. Bu yolla birçok veriyi farklı boyutlarda ve farklı hallerde bulunduran veri tabanlarının, yönetimini sağlayan bu sistem, birçok özelliğe sahiptir. Bu sistemde verilerin üzerinde birçok işlem yapılabilirken, özellikle yönetimi, aktif edilmesi ya da sinmesi ile ilgili işler buradan yürütülebilir. SQL bir programa dili olarak bilinirken, pek çok kişi tarafından dil olarak algılanmaktadır. Veri tabanlarının çoğu SQL ile ilişkili olup, bu yüzden çok araştırılmaktadır.

SQL Nasıl Kullanılır?

Bu sistemi kullanmak adına kurslardan yararlanırken, buralarda bu sistemi nasıl kullanacağınız hakkında dersler verilmektedir. Başlangıç seviyesinden başlayan dersler ile belirli aşamalara kadar gelinip, ileri seviye kullanımlara ulaşabilmek mümkündür. Bu sistemi kullanarak, veri tabanlarında birçok değişiklik yapmak mümkündür.

SQL Komutları Nelerdir?

Bu sistem ile birçok veri tabanı işlemi yapabilirken, SQL sisteminin komutları mevcutken, bu komutlar 4 ana grupta incelenebilmektedir. Bunlardan birincisi Veri Sorgulama Dili, mevcut kayıtların alınmasını sağlarken, Select olarak bilinir. İkincisi Veri Kullanma Dili olarak karşımıza çıkar, In Sert, Update, Delete gibi kavramlarla veriler silinir ya da güncelleme yapılır. Üçüncü ise Veri Tanımlama Dili olarak, Create, Alter, Drop gibi özellikler ile veri tabanı, tablo oluşturma ve değiştirme ya da silme işlemleri yapılabilir. Sonuncusu ve dördüncü olarak ise Veri Kontrol Dili olup, Grant, Revoke özellikleri ile tablolar için yetki verilip ya da geri alınır.

SQL Tablo Oluşturma Nasıl Yapılır?

Bu sistemde birçok özellik bulunurken, tablo oluşturmak içinde belirli bilgilere sahip olmak gerekir. Tablo oluşturmak için oluşturulan veri taban açılır, buradan Tables klasörüne sağa tıklayıp, New ve Table bölümüne gidilir. Burada gelen alanlara doldurulmalı ve tabloyu kaydetmemiz gerekir. Böylece tablo oluşturulabilirken, bir başka yöntem ise SQL komutları ile bu tablo oluşturulabilir.

SQL Injection Nedir?

SQL sistemi veri tabanı ile ilgili bize çok yardımcı olurken, bunun çeşitli özelliklerini bilmek kullanmada kolaylık sağlamaktadır. SQL İnjection ise genel olarak sorgulara müdahale etmek, veri tabanına erişip, bilgileri görüntülemek adına başvurulan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikle ile tüm kullanıcı şifreleri ve adı sorgudan sonra görülebilmektedir.

SQL Join Nedir?

SQL sistemi ile birçok şey yapılabilirken, tablolar oluşturmakta mümkün bir hal alabilmektedir. Bu tabloların çeşitli parçalara ayrılabilmesi ya da veri tabanı tasarımı için genelde bazı özellikler kullanılırken. Bu tabloların birleştirilmesi adına ise SQL Join kavramı kullanılırken, bu kavram ile bu tabloların birleştirilmesi sağlanır.

SQL Öğrenmek Zor Mu?

Birçok kişi tarafından yanlış anlanabilen bu sistem, bazen kafa karışıklıklarına neden olabilmektedir. Buda bu sistemin zor olduğu algısına kapılmasına neden olmakla beraber, karmaşık görülür. Belli kurslara giderek, çok çabuk şekilde bu sistemi kullanma orta seviyelere kadar öğrenilebilir. Bunun için sadece kurs almak ya da zaman ayırmak yeterli olmaktadır.

SQL Ücretli Mi?

Bu sistemin ücretli ve ücretsizi bulunurken, özellikle Microsoft SQL server ücretsiz olarak da kullanılabilmekte olup, bazı kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında bu sistemlerin ücretlileri de bulunurken, kendinize uygun olanı seçilmelidir. Bu sistemler özelliklerine göre ücretlendirilmekte olup, alınabilmektedir.

SQL View Nedir?

SQL sistemi ile birçok işlem yapılabilirken, bunların hepsinin ismi ve komutları birbirinden farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. SQL Wiew de bu sistemde görünüm oluşturma olarak bilinmekte olup, bu tablolar üzerinde birçok değişiklik yapılan alan olarak da karşımıza çıkmaktadır. Biz bir tablodan sadece istediklerimizi almak için, Wiew özelliğinden yararlanırız.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir