Spor Lisesi Mezunu Polis Olabilir Mi?

Spor Lisesi Mezunu Polis Olabilir Mi?
20.12.2022 21:26
Polislik mesleğini icra edebilmek için birçok şartı yerine getirip ardından yapılan elemelerden ve sınavlardan da başarılı olmanız gerekmektedir. Spor lisesi mezunu, sözleşmeli memur, şaşı olan polis olabilir mi? Tansiyon hastaları, testis kanseri, talasemi taşıyıcısı, tek böbrekli olan polis olabilir mi? Polislik yapabilmek için merak edilen soruları sizler için derleyip yazımızda cevap verdik.

Ülkemizde 4 adet kolluk kuvveti bulunmaktadır. Bu kuvvetler; Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’dür. Polis olabilmek için birçok şart bulunmaktadır. Bu şartlardan bir tanesi de; lise, lisans ya da ön lisans mezunu olmaktır. Yani hangi liseden mezun olduğunuzun bir önemi bulunmamaktadır. Eğer bir liseden mezun olduysanız polis olmak için gerekli başvurularda bulunabilirsiniz.

Sözleşmeli Memur Polis Olabilir Mi?

Polislik mesleğini yapmak istiyorsanız birçok şartı sağlamak durumundasınız. Eğer bir kişi memuriyetinin statüsünü değiştirmek istiyorsa açıktan ataması yapıldıktan sonra kendi görevinden istifa ederek herhangi bir süre beklemeden başka bir memuriyetini başlatabilmektedir. Yani sözleşmeli memurluktan polisliğe geçiş yapma imkanınız bulunmaktadır.

Şaşı Olan Polis Olabilir Mi?

POMEM, Polis Meslek Eğitim Merkezi’dir. POMEM ön sağlık aşamasındaki kişilerde 5 metreden bakıldığında yüzünde belli olacak kalıcı bir iz olmaması şartı koşmaktadır. Yani şaşı olmak, göz kapağı düşüklüğü, göz kapağında ameliyat izi ya da gözlerin farklı renkte olması gibi rahatsızlıklarınız bulunuyorsa polis olma imkanınız bulunmamaktadır. Ayrıca; kellik, kulaktaki şekil bozuklukları ya da kekemelik de istenmeyen durumlardan birkaçıdır.

Tansiyon Hastaları Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için yaptığınız başvuru onaylandıktan sonra Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nce sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Bu yönetmelik kuralları oldukça katıdır. Yönetmelik maddelerince hipertansiyon hastalarının polis olmasına izin verilmemektedir. Hipertansiyon sebebiyle organları besleyen damarlarda tıkanma genişleme ya da yırtılma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

Testis Kanseri Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için birçok şartı yerine getirdikten sonra adaylar arasında yapılan elemelerden de başarı ile çıkmanız gerekmektedir. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nce sağlık kontrolleri çerçevesinde iki taraflı testis ya da overin yokluğu veya yok hükmünde olması polisliğe engel teşkil etmektedir. Ayrıca ileri evre hastalıkları da polisliğe engel çıkartmaktadır.

Talasemi Taşıyıcısı Polis Olabilir Mi?

Talasemi hastalığı genetik yollarla geçiş yapan bir kansızlık hastalığıdır. Bu hastaların sürekli olarak kan almaları gerekmektedir. 2019 yılında yayınlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemelerde Talasemi minör sağlam kabul edilmiştir. Yani Talasemi hastalığı taşıyıcısı polis olabilmektedir.

Tek Böbrekli Olan Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için başvurunuzu yaptıktan sonra adaylığınızın kabul olması ile birlikte sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Bu kontroller Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’ne göre yapılmaktadır. Bu yönetmeliğin Dahiliye bölümünde yer alan maddelere göre bir böbreğin fonksiyon bakımından yok hükmünde olması ya da cerrahi olarak çıkarılması durumu polislik için bir engel teşkil eder ve kişinin adaylığı düşer.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir