Eksperlik Sınavına Kimler Girebilir?

Eksperlik Sınavına Kimler Girebilir?
07.03.2022 12:28
Eksperlik sınavı hakkında merak edilen birçok konu vardır. Eksperlik sınavı hakkında;eksperlik sınavına kimler girebilir gibi soruların güncel cevaplarına yazımızda yer verdik. Eksperlik sınavına kimler girebilir, eksperlik sınavı ne zaman açıklanacak, eksperlik sınavı konuları nelerdir, eksperlik sınavı başvuru tarihi nedir, gerekli şartlar neler, eksperlik sınavı nasıl oluyor gibi soruları sizler için araştırdık.

Eksperlik yani, sigorta bilirkişisi olabilmek isteyen birçok insan vardır. Gerekli eğitimlerini tamamlayan kişilerin en çok çaba harcadığı konulardan biri; eksperlik sınavına girmektir. Sigorta eksperlik sınavına girebilmek için, üniversite eğitimini tamamlamış herkes başvuru yapabilir.

Sigorta eksperi olabilmek için; ön lisans veya lisans eğitiminizi tamamlamalı, eksperlik sınavına çalışmalı, eksperlik sınavına başvurmalı, belirtilen gün ve saatte sınava girmeli, gerekli stajı tamamlamalı, son sınav için çalışmalı ve gireceğiniz sınavdan geçer not almalısınız. Tüm bu süreçleri gerektiği şekilde tamamlarsanız; sigorta eksperi olabilirsiniz.

Eksperlik Sınavı Ne Zaman Açılacak?

Eksperlik sınavının ne zaman açılacağı, oldukça merak edilen bir konudur. Bu durumda konuya açıklık getirecek olursak; eksperlik sınavının ne zaman açılacağı hakkında net bir bilgi yoktur. Konuyla ilgili gelişmeleri takip etmek istiyorsanız; SEGEM (Sigortacılık Eğitim Merkezi) web sitesini takip etmeniz yeterli olacaktır.

Eksperlik Sınavı Konuları Nelerdir?

Eksperlik sınavı yani, teknik personel yeterlilik sınavı konuları; sigorta eksperi olmak isteyen insanlar için çok büyük bir önem taşımaktadır. Sigorta eksperlik sınavında yer alan konu başlıkları; sigortaya giriş, sigorta yaptırmak ve işlevleri, sigorta sözleşmesi ve sigorta tarafları, sigortalabilirlik kavramı, sigortaya ilişkin teknik terimler gibi birçok konu başlığını kapsamaktadır. Bu konuda detaylı bilgiye; SEGEM’in web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Eksperlik Sınavı Başvuru Tarihi Nedir?

Eksperlik sınavı başvuru tarihi, henüz belirlenmemiştir. Bir süredir Eksperlik sınavına girmek isteyen vatandaşlar için başvuru yapabilecekleri herhangi bir tarih açıklanmamıştır.

Eksperlik Sınavı İçin Gerekli Şartlar Neler?

Eksperlik sınavına girebilmeniz için gerekli olan bazı şartlar vardır. Bu noktada eksperlik sınavına girebilmeniz için gerekli olan şartlardan bahsedecek olursak; üniversitede lisans veya ön lisans eğitiminizi tamamlamış ve eksperlik sınavına başvurmuş olmanız gerekmektedir.

Sınav sırasında sosyal mesafe ve maske uygulamalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yaş veya cinsiyet fark etmeksizin sınava başvuru yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu vardır. Ön lisans mezunuysanız; oto eksperlik dışında başka bir sigorta alanında çalışamazsınız. Ancak lisans mezunu olduysanız; bütün sigorta bölümlerinde eksper olabilmeniz mümkündür.

Eksperlik Sınavı Nasıl Oluyor?

Eksperlik sınavı; 50 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Sınavı çözmeniz için tanınan süre 60 dakika olarak belirtilmiştir. Sınav sırasında birebir mülakat yapılmamakta sadece gerekli soruları sınav ortamında çözmeniz gerekmektedir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir