Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?
11.11.2022 21:53
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü günümüzde meslek alanları olarak gittikçe önem kazanan bir bölümdür. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü hangi üniversitelerde var, hangi fakülteye bağlı? Hazırlık var mı, bölümü mezunu ne iş yapar, yüksek lisans bölümleri nelerdir? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümleri üniversitelerin iktisat fakültelerine bağlı bölümlerdir. İş dünyasındaki gelişmeler ile birlikte oldukça popülerleşen bu bölümü üniversite adayı birçok öğrenci tercih etmeyi düşünmektedir. Bu yüzden üniversite adaylarının sıklıkla sorduğu sorular arasında çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünün hangi üniversitelerde bulunduğu sorusu vardır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü Türkiye’de 30 üniversitede bulunmaktadır. Bu üniversitelerin bazıları bu programları ikinci öğretim olarak da sunmaktadırlar. Bu bölümü bulunduran başlıca üniversiteler Anadolu Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesidir.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Hangi Fakülteye Bağlı?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümü son zamanlarda öğrenci adayları arasında gittikçe popülerleşen bölümler arasında bulunmaktadır. Bu bölümleri okumak isteyen öğrencilerin bazıları için okuyacakları bölümün hangi fakülteye bağlı olduğu önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı aday öğrenciler Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünün hangi fakülteye bağlı olduğunu merak etmektedirler.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünün hangi fakülteye bağlı olacağı üniversiteden üniversiteye göre değişmektedir. Kimi üniversitelerde bu bölüm iktisadi ve idari bilimler fakültelerine bağlıyken diğerlerinde iktisat fakültelerine bağlıdır. Geri kalan bazı üniversitelerde ise siyasal bilgiler fakültelerine bağlıdır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Hazırlık Var Mı?

Hazırlık eğitimi çoğu üniversite öğrencisinin yabancı dilinin gelişmesinde önemli rol oynayan eğitimdir. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri okumak isteyen öğrencilerin bir kısmı da hazırlık okumak istemektedirler. Bu yüzden gidecekleri olan üniversitelerde hazırlık öğrenimi olup olmadığını merak eden öğrenci sayısı oldukça fazladır.

Bu sorunun cevabı gidilecek üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. İstanbul Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi gibi üniversitelerde İngilizce dili üzerine verilen hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Fakat Anadolu Üniversitesi gibi üniversitelerde zorunlu olmayan bir İngilizce hazırlık eğitimi bulunmaktadır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Türkiye’de üniversite için bölüm seçerken en önemli kriterlerden bir tanesi o bölümden mezun olunduktan sonra ne iş yapılacağıdır. Bu kriter Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü tercih etmek isteyen öğrenciler için de geçerlidir. Bu sebeple Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olanların ne iş yaptıkları çokça sorulur.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunları hem devlet dairelerinde hem de özel sektörde iş bulabilmektedir. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler bölümü mezunları özel sektörde denetmen ve yönetici sıfatlarında çalışabilmektedirler. Devlette ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı daireler ve kurumlarda çalışma şansları bulunmaktadır.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Mezunu Yüksek Lisans Bölümleri Nelerdir?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu olan öğrencilerin bazıları akademik kariyer düşünmektedir. Bu alanda akademik kariyer düşünen insanlar için hangi bölümlerde yüksek lisans imkanları olduğu oldukça önemlidir. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu öğrenciler iktisadi ve idari bilimler fakültelerine bağlı bölümlerde yüksek lisans yapabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir