Soya Filizi Faydaları Nelerdir?

Soya Filizi Faydaları Nelerdir?
30.05.2022 12:44
Soya filizi son zamanlarda insanların ilgisini çekmeye başlamıştır. Bundan dolayı hakkında merak edilen sorular gelişmiştir. Biz de yazımıda soya filizinin faydalarından, besin değerinden, evde nasıl yetiştirileceğinden ve daha pek çok konudan sizler için bahsettik.

Soya filizinin faydalarının neler olduğu pek çok insanın merak edip araştırdığı bir konu haline gelmiştir. İşte soya filizinin faydaları:

-Soya filizi, bünyesinde barındırdığı İsoflavon maddesi ile beraber kadınların menapoz döneminde hormonal dengenin sağlanmasında büyük rol oynamaktadır.

-İçerisinde yer alan yüksek folik asit ile karaciğer, rahim ve akciğer kanserine karşı insan vücudunu korumaktadır.

-Doyurucu olması ve yüksek derecede posa içermesi ile kolesterolü düşürmektedir.

-Bünyesinde bulunan B vitamini, niasin, tiamin ve riboflavin ile sinir sistemini iyileştirir ve korur.

-İçerisinde yer alan magnezyum ile kalp kası çalışmasına yardımda bulunur ve bu da kalbin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar.

-Bünyesinde barındırdığı yüksek oranda C vitamini ile vücudu hastalıklara karşı koruyup dinç tutmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

-Kalsiyum içerdiğinden dolayı kemik gelişimine büyük oranda destek olmaktadır.

-K vitamini ile göz sağlığını korumada büyük rol oynamaktadır.

Soya Filizi Besin Değeri Nedir?

Soya filizinin besin değerinin ne olduğu bu konu ile ilgilenen kişilerin merak ettiği bir soru olmuştur. 12 gram soya filizi 15 kaloriye denk gelmektedir. Aynı zamanda 12 gram soya filizinde 1.15 g karbonhidrat, 1.57 g protein, 0.8 g yağ, 0.13 g lif, 0 mg kolesterol, 1.68 mg sodyum, 58.08 mg potasyum, 8.04 mg kalsiyum, 1.32 IU A vitamini, 1.8 mg C vitamini, 0.25 mg demir bulunmaktadır.

Soya Filizi Nasıl Ayıklanır?

Soya filizinin nasıl ayıklandığı merak konularının arasına girmiştir. Soya filizini yemeklerinizde kullanmak istiyor iseniz ilk önce onu ayıklamanız gerekmektedir. Bu ayıklama işlemi de soya filizlerinin kök kısımlarını saplarından koparmak ile gerçekleşmektedir.

Soya Filizi Buzlukta Saklanır Mı?

Soya filizini buzlukta saklamak isteyen insanlar bu işlemin doğru olup olmadığını öğrenmek isterler. Soya filizleri doğru bir şekilde saklandığında buzlukta yaklaşık on aya kadar dayanabilmektelerdir.

Soya Filizi Bozulur Mu?

Soya filizinin bozulup bozulmadığı insanların merak ettiği bir konu olmuştur. Soya filizi çabuk bozulabilen bir bitki olarak bilinmektedir. Bundan dolayı yetiştirildiğinde hemen tüketilmesi veya doğru koşullarda saklanmaya koyulması gerekmektedir.

Soya Filizi Evde Nasıl Yetiştirilir?

Evde soya filizi yetiştirmek isteyen insanlar bunu nasıl yapmaları gerektiklerini bilmek isterler. İlk önce soya fasulyesi almanız gerekmektedir. Daha sonra aldığınız soya fasulyesini içi su ile dolu bir cam kavanozun içerisine yerleştirip 1 gün boyunca bekletin. Sonraki gün kavanozun içerisindeki sudan onu süzün. Süzgecin üzerine ilk olarak havlu kağıt serin ve havlunun üzerine soyaları koyun. Soya fasulyesinin üzerine kat kat olacak şekilde havlu kağıt yerleştirin. Bunu birkaç gün boyunca tekrar edin. Havlu kağıtları nemli bırakmayı unutmayın. 4 gün sonunda soya fasulyeleri filizlenecektir. 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir