Sokak Röportajı Yapan Kanallar Hangileridir?

Sokak Röportajı Yapan Kanallar Hangileridir?
15.11.2022 21:51
Sokak röportajları sosyal medyada oldukça ilgi çekmektedir. Sokak röportajları yapan kanallar hangileridir, yapmak yasak mı, yapmak için izin gerekir mi? Sokak röportajı yapmak için izin nasıl alınır, gerekenler nelerdir, basın kartı şart mı? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Sokak röportajları çok uzun süredir genellikle halkın nabzını ve bir konu hakkındaki görüşünü almak için yapılan röportajlardır. Özellikle sosyal medya platformu olan Youtube’da yapılan sokak röportajları birçok durumu ele almaktadır.

Sokak röportajları yapan kanallar;

-         İlave TV,

-         Medyalı TV,

-         Sade Vatandaş,

-         Sokak Kedisi,

-         Kendine Muhabir,

-         Sade Vatandaş 2

-         Zeyrek,

-         Sarı Mikrofon

-         İstanbul Times TV Özel

-         Halk TV

-         Show TV gibi kanallarıdır.

Sokak Röportajı Yapmak Yasak Mı?

Sokak röportajları, halktan kişilere gündem, spor, okul gibi birçok alanda soruların yöneltilmesi ile olmaktadır. Sokak röportajını düzenleyen herhangi bir yönetmelik ve mevzuat bulunmamaktadır. Bundan olayı sokak röportajı yapmak yasak değildir.

Sokak röportajı yapacağınız kişiye daha öncesinden gerekli bilgileri sunmanız ve söylemeniz gerekmektedir. Kişinin rızası olmadan çekmek, yayınlamak suçtur.

Sokak Röportajı Yapmak İçin İzin Almak Gerekir Mi?

Sokak röportajı yapabilmeniz için basın yayın kartı gerekmektedir. Bunun için gazete, basın yayın organlarında belli bir süre çalışmış olmanız gerekir. Daha sonrasında ise başvuru yapmanız gerekmektedir. Gerekli yasal sürelerden sonra basın kartından onay aldığınız takdirde basın kartını beklemeniz gerekir. Basın kartı geldikten sonra röportaj yapabilirsiniz.

Sokak röportajı için Basın kartı dışında herhangi bir düzenleme yoktur. Ancak, röportaj yapacağınız kişiye önceden gerekli bilgileri sunmanız ve vermeniz gerekmektedir.

Sokak Röportajı Yapmak İçin İzin Nasıl Alınır?

Sokak röportajı yapmak için herhangi bir kurumdan izin alınmamaktadır. Sokak röportajı yağacağınız kişi ile röportajdan önce konuşmanız gerekmektedir. Kişi yayınlanmasına ya da yüzünün gözükmesine izin veriyorsa o kişi ile olan sokak röportajını yayınlayabilirsiniz. Bazı kişiler yayınlanmasını istese bile yüzünün gözükmesini istememektedir. Röportajı yapan kişilerin bu duruma bağlı olarak hareket etmesi gerekmektedir.

Sokak Röportajı Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Sokak röportajı son dönemlerden halkın nabzını tutan ve gösteren, fikir ve düşüncelerin paylaşılması ile oldukça beğenilen ve izlenen yayınlar haline gelmiştir. Sokak röportajları birçok kişi tarafından TV kanalında ve Youtube gibi sosyal platformlarda yapılmaktadır.

Sokak röportajları basın kartı olan kişiler tarafından yapılmaktadır. Muhabir kişiler ya da gazeteci kişiler sokak röportajı yapmaktadır. Sokak röportajı yapmak için bir muhabir ve bir kameraman yeterli olmaktadır.

Sokak röportajları için aynı zamanda ekipmanınızın olması gerekmektedir. Bunun dışında bilgisayar ve yeterli seviyede video montaj programlarını da bilmeniz daha iyi olacaktır.

Sokak Röportajı Yapmak İçin Basın Kartı Şart Mı?

Sokak röportajları son yıllarda oldukça yaygınlaşan topluma ışık tutan, toplumsal olayları gözler önüne seren bir nitelik taşımaktadır. 2018 yılına kadar Türkiye’de devlete bağlı Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından basın kartları verilmekteydi.

2018 yılında alınan karar ile gazeteciler Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belli kartları ve yasal bekleme sürelerini yerine getiren gazetecilere basın kartı vermektedir. Sokak röportajları yapabilmek için Basın kartınızın olması şarttır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir