Zina İle İlgili Merak Edilenler Nelerdir?

Zina İle İlgili Merak Edilenler Nelerdir?
05.01.2022 16:00
Zinanın ne anlama geldiği ve günah olup olmadığı merak edilmektedir. Zina meşru olmayan bir şekilde birbiri ile nikâhı olmayan kişilerin cinsel ilişkiye girmesi anlamına gelir. İslam dininde en büyük günahlarından birisidir. Zina için kaç şahit gerekir, olan durumlar nelerdir? Zina için cinsel birleşme gerekir mi? Zina ile ilgili merak edilenlere bu yazımızda cevap verdik.

Zina ile ilgili pek çok konu merak edilir. Zina İslam dininde en büyük günahlar arasında yer almaktadır. Birbiri ile nikâhı olmayan bir kadın ve erkeğin cinsel ilişkiye girmesi anlamına gelir. Nikâhı olmayan kadın ve erkek cinsel ilişkiye giremez. Eğer bir kadın ve erkek nişanlı dahi olsalar, nikâhları kıyılmamışsa cinsel ilişkiye girmeleri kesinlikle haramdır. Zina aslında cinsel ilişkiye girmek anlamına gelse de başka çeşitleri de bulunmaktadır. Zina çeşitleri şunlardır:

·  Göz zinası: Bir Müslüman kendisine haram olan bir şeye kesinlikle bakmamalıdır. Haram olan şeylere bakmak göz zinası olarak adlandırılır.

·  Dil zinası: bir Müslüman kötü ve çirkin laflar etmemelidir. Küfür eden ve haram olan lafları konuşmak dil zinasıdır.

· El zinası: Bir Müslüman kendisine haram olan hiçbir şeye dokunmamalıdır. Bir kadın bir erkeğe ve bir erkek de bir kadına dokunmamalıdır. Bu el zinası olarak adlandırılır.

· Kulak zinası: Bir Müslüman gıybet, dedikodu ve iftira gibi şeyleri dinlediğinde kulak zinası yapmış olur.

·  Ayak zinası: Bir Müslümanın haram olan yerlere gitmesi ayak zinasıdır.

Zina yapmak çok büyük günahtır ve zina yapan kadına zaniye, zina yapan erkeğe de zani denir. Zina insanın ahlakını bozan, toplumsal düzeni alt üst eden çok kötü bir yoldur. Bu nedenle kesinlikle haram edilmiştir. Zina ile ilgili merak edilen diğer tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zina İçin Kaç Şahit Gerekir?

Zina İslam dininde en büyük günahlardan birisi sayılır. Aralarında nikâh olmayan ve nikâh düşmeyen kadın ve erkeğin birbiri ile cinsel ilişkiye girmesi zina olarak adlandırılır. Zina yapan kişilere zani ve zaniye denir. Zina ile ilgili pek çok ayet vardır. Zina sadece üreme organları ile olmaz. Zinanın pek çok çeşitleri vardır ve hepsi de çok günahtır. El zinası, ayak zinası, göz zinası, kulak zinası ve dil zinasının hepsi de çok günahtır. Müslümanın zina yapmaktan kaçınması gereklidir. Evlilik çağı gelen gençlerin hayırlı bir kısmet bulup evlenmesi ve kendisini karşı cinsten uzak tutması gerekmektedir. Zina yaptığından şüphe duyan insanlar için kaç tane şahit olması gerektiği merak edilmektedir. Zina yaptığı için eşinden boşanmak isteyen kişinin en az 1 tanık bulması gerekmektedir.

Zina İçin Cinsel Birleşme Gerekir Mi?

Zina için cinsel ilişkinin gerekli olup olmadığı merak edilmektedir. Zina için cinsel ilişkiye girme şartı yoktur. İnsanlar sadece bakarak, duyarak, dokunarak, giderek ve konuşarak da zina işlemiş sayılır. Bir Müslüman için bakmaması gereken birine bakmak, bir şeye bakmak, duymaması gereken şeyleri dinlemek, nikâh olmayan birini dinlemek, konuşmaması gereken lafları konuşmak, küfür etmek, karşı cinsle konuşmak, günah işlenen yerlere gitmek, günah olan bir şeye ya da birine dokunmak da zina sayılmaktadır.

Zina Olan Durumlar Nelerdir?

Zina olan durumların neler olduğu merak edilmektedir. Zina aralarında nikâh olmayan bir kadın ve bir erkeğin birbiri ile cinsel ilişkiye girmesi anlamına gelir. Bunun dışında bir kadın ve bir erkeğin birbirine bakması, dokunması, beraber aynı evde kalması da zina sayılmaktadır. Allah zinanın çok büyük günah olduğunu ve bu nedenden dolayı zinadan uzak durmak gerektiğini buyurmuştur. Zinadan kaçınmak için kişinin kendisini haram olan her şeyden uzak tutması gereklidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir