Siyah Kuru Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Siyah Kuru Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?
21.05.2022 13:17
Siyah kuru üzüm, insana pek çok yararı olan bir besin kaynağıdır. Bundan dolayı insanlarımızın siyah kuru üzüm ile ilgili merak ettiği konular bulunmaktadır. Biz de yazımızda siyah kuru üzüm sirkesinin nasıl yapılacağından ve daha pek çok konudan bahsettik.

Siyah kuru üzüm sirkesinin nasıl yapıldığı insanlarımızın merak ettiği konulardan birisi haline gelmiştir. Öncelikle elinizde bulunan siyah kuru üzümlerin ağırlığının dört katı su doldurup siyah kuru üzümlerinizi bu suyun içine atıp karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonra şekersiz hoşaf kıvamında olan siyah kuru üzümümüzü bir fıçıya koyup 1-2 gün boyunca 25 ila 30 derece sıcaklıkta bekletiyoruz. Şekersiz hoşafımızda bir kaynama başladığı andan itibaren fıçımıza ılık su katıyoruz. Zaman zaman fıçımızdaki karışımı karıştırıyoruz ve 25 ila 30 gün arası bir kenarda bekletiyoruz. Bu süre sonunda sirkemiz hazır olmaktadır. Süzerek şişelere sirkemizi alıyoruz.

Siyah Kuru Üzüm Nasıl Saklanır?

Siyah kuru üzüme sahip olan insanlar onları nasıl saklayabileceklerini öğrenmek istemektedirler. Siyah kuru üzümü saklamak da pek çok meyvenin, kuruyemişin saklanması gibi kolaydır. Yapmanız gereken şey siyah kuru üzümünüzü bir cam kavanoza koyduktan sonra ağzını sıkıca, hava almayacak derecede kapatmanız gerekmektedir. Siyah kuru üzümlerinizi koyduğunuz kavanozu güneş ışığı almayacak bir yere koymanız önemli bir detaydır. Siyah kuru üzümlerinizi bu şartlar altına muhafaza ettikten sonra uzun bir süre sonra bile onları yemeniz, kullanmanız mümkün olacaktır. Ancak bu koşullarda saklamazsanız raf ömrü pek de uzun olmayacaktır.

Siyah Kuru Üzüm Anne Sütünü Arttırır Mı?

Siyah kuru üzümün anne sütünü arttırıp arttırmadığı anneler ve anne adayları tarafından merak konusu olmuştur. Kurutulmuş meyvelerden olan kuru üzüm, kuru incir, hurma gibi kuru üzüm de anne sütünü arttırmakta büyük rol oynamaktadır. Ancak bu besinleri tüketirken dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. O da bu kurutulmuş meyvelerin şeker oranının çok yüksek olduğu ve bundan dolayı kurutulmuş meyveleri kararında yemeniz gerektiğidir. Aksi takdirde sütünüzü arttırırken vücudunuza aşırı şeker yüklendiğinden dolayı çeşitli hastalıklara sahip olabilirsiniz.

Siyah Kuru Üzüm Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Siyah kuru üzümün bebeklere ne zaman verileceği ebeveynler tarafından merak edilip araştırılan bir konu olmuştur. Bilindiği üzere siyah kuru üzüm de diğer kurutulmuş meyveler gibi bünyesinde yüksek derecede gluten yani şeker içermektedir. Gluten yetişkin insanlar için bile bazen zararlı bir madde olabildiğinden dolayı bebeklerin vücuduna bir süre geçmeden girmemesi gerekmektedir. Bu süre de yaklaşık sekiz aydır. Yani siyah kuru üzümü bebeğinize vermek için 8 ay beklemeniz gerekmektedir. Bebeğinizin 8. ayı dolduktan sonra ise gönül rahatlığı ile bebeğinize siyah kuru üzüm yedirebilirsiniz. Çünkü bu süre zarfına kadar bebeğinizin vücudunda bazı gelişmeler yaşanmış olacaktır. 


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir